Parmak İzi Cinsiyeti Teşhis Edecek

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Gizem tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gizem

  Moderatör Gizem Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Eylül 2012
  Mesajlar:
  638
  Beğenileri:
  356
  Ödül Puanları:
  63


  Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, biyometri laboratuvarında öğrencileriyle yaptığı araştırmalarda parmak izinden cinsiyeti belirleyen bir sistem geliştirdi.

  Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, üniversitede kurdukları biyometri laboratuvarında 15’e yakın öğrencisiyle araştırmalar yaptıklarını söyledi.
  Uzun zamandır yürütülen çalışmaların kendilerini parmak izinden cinsiyet tanıma noktasına getirdiğini belirten Sağıroğlu, yaklaşık bin 500 kişinin parmak izi üzerinde yaptıkları ön incelemeler neticesinde parmak izinden cinsiyetin ayırt edilebileceğini belirlediklerini ve bunu otomatik olarak yapabilecek bir sistem geliştirmek için 750 kişilik bir veritabanı oluşturduklarını anlattı. Prof. Dr. Sağıroğlu, şu bilgiyi verdi:


  Yüzde 90 başarı sağladı

  “Sistem, bir parmak izinde bulunan tepe yoğunluğu sayılarını otomatik olarak sayan ve bu sayıları temel alarak cinsiyeti belirleyen bir yapıda. Geliştirilen bu sistem şu anda çalışır durumda. Dünyada bir ilk olan bu sistem ile yüzde 90’ın üzerinde bir başarı oranı yakaladık. Bu sistem delilden suçluya gitmede kullanılabilecek bir teknoloji. Olay yerinde parmak izi bırakılmışsa, ilk aşamada bu iz üzerinden kişinin cinsiyetinin belirlenmesi hem şüpheli sayısını daraltabilecek hem de suçlunun bulunma süresini azaltacak, aydınlatılması zor olan pek çok olayı aydınlatabilecektir.”


  Eşkal de belirlenecek

  Cinsiyet modellemesinin yanı sıra kişinin eşkalini belirleyerek, suçluya kısa sürede ulaşılabilen bir yöntem de geliştirmiş olacaklarını dile getiren Prof. Dr. Sağıroğlu, yüz eşkali çalışmasında daha yüksek verilerle test etme aşamasında olduklarına belirterek, “Parmak izinden yüz eşkali çıkarma da olduğu gibi cinsiyet tanımlama da dünyada ilk defa geliştirildi. Bu sistemler kolluk kuvvetlerinin kullanabilecekleri çalışmalardır” dedi. Parmak izinden cinsiyeti belirleyen zeki bir sistemin ilk kez geliştirildiğinin altını çizdi. Sağıroğlu, bu çalışmaların hayata geçirilmesiyle suçlu teşhisinde dünyada çığır açılacağını belirtti.

Sayfayı Paylaş