Past Perfect Tense

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

1. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113

PAST PERFECT TENSE

1.1 Form Of Past Perfect Tense

HAD + V3

I had finished the work by 7 o’clock.I had not finished the work by 7 o’clock.Had you finished the work by 7 o’clock ?

I had finished the work by 7 o’clock.I had not finished the work by 7 o’clock.Had you finished the work by 7 o’clock ?
    • When I got to the garage, the mechanic had fixed the car.
    • My sister had just left by the time I arrived home.
    • The meeting had already started by the time the press came.
    • We had just sat down to dinner when the phone rang.
    • I had just left the elevetor when the electricity went out.
    • I was sure that I had never seen that man before.

1.2 Use Of Past Perfect Tense

a) The Past Perfect geçmişte bir eylemden önce tamamlanmış olan bir başka eylemi ifade ederken kullanılır.

• When I got home yesterday, my mother had already cooked the dinner.
    • By the time we got to the theatre, the play had already started.
    • When Sam was born, I had been a doctor for 10 years.
    • My son had already learnt how to read by the time he started the primary school.
    • The hotel had just been robbed by the time the police arrived.
    • I had read a lot about Scotland before I went there.

b) Cümlede before ya da after kullanılıyor ise, hangi eylemin daha önce gerçekleştiği zaten belli olduğu için past perfect kullanımı gereksizdir. Bu cümlelerde past perfect yerine simple past kullanımı anlam farkına neden olmaz.

• After the meeting (had) finished, everybody went home.
    • Jack (had) left before I got to the office.
    • Before Mrs. Green went to bed, she had taken her sleeping pill. ( or “ took her sleeping pill)
    • After the old man (had) died, the doctor came.

NOTE: BY THE TIME , kullanıldığı past perfect cümlelerde bir eylemin, geçmişte başka bir eylem gerçekleşmeden önce hali hazırda tamamlanmış olduğunu belirtmek için kullanılır.

• By the time Susan arrived, we had already finished the work.
    • They had already eaten everything by the time we went to the restaurant.

2. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
  3. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
  4. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Pardon.
    Baktım ama göremedim.
    Aynısı değil ama Silebilirsin .
  5. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Aynısı değilse konuna devam edebilirsin.
    Görevli Arkadaşlar Ders Notları Bölümüne taşır.

İyi Forumlar.
  6. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Latincedeki “plus quam perfectum” den gelir. Anlam olarak, perfect’den daha fazlası = more than perfect demektir. Past perfect tense, geçmişteki bir olaydan daha önce vukubulan başka bir geçmiş olayı anlatmakta kullanılır. Demek ki, the past perfect tense geçmişte bir eylemden önce tamamlanmış olan bir başka eylemi ifade eder.

Örnekler:

When I got to the garage, the repairman had fixed the car. = Garaja girdiğim de tamirci arabayı tamir ediyordu.

My wife had left the house, when I arrived home. = Eve vardığımda eşim evden çıkmıştı.

We had just sat down for breakfast, when the postman brought a letter. = Postacı mektubu getirdiğinde kahvaltı için masaya yeni oturmuştuk.

I had just gone out of the elevator, when the electricity went out. = Elektrikler kesildiğinde asansörden yeni inmiştim.

I was certain that I had never seen her before. = Onu daha önce görmediğimden emindim.
    When I got home yesterday, my sister had already cooked the dinner. = Dün eve gittiğimde kız kardeşim yemeği pişirmişti bile.
    When Sami was born, I had been a doctor for 10 years. = Sami doğduğunda, 10 senelik doktordum.
    I had read a lot about Turkey before I went there.= Türkiye’ye gitmeden önce orayla ilgili çok şey okumuştum.

1- Cümlede before ya da after kullanılıyor ise, hangi eylemin daha önce gerçekleştiği zaten belli olduğu için past perfect kullanımı gereksizdir. Bu cümlelerde past perfect yerine simple past kullanımı anlam farkına neden olmaz.

After the meeting (had) finished, everybody went home. = Toplantı bittikten sonra herkes evine gitti.
    Jack (had) left before I got to the office. = Ofise geldiğimde Jack gitmişti.
    Before Mrs. Green went to bed, she had taken her sleeping pill. ( or “ took her sleeping pill) = Mrs. Green yatağa gitmeden önce uyku ilaçlarını almıştı.
    After the old man (had) died, the doctor came. = Yaşlı adam öldükten sonra doktor geldi.

2- By the Time kullanıldığı past perfect cümlelerde bir eylemin, geçmişte başka bir eylem gerçekleşmeden önce hali hazırda tamamlanmış olduğunu belirtmek için kullanılır.

The hotel had just been robbed by the time the police arrived. = Polis geldiğinde otel daha yeni soyulmuştu.
    My son had already learnt how to read by the time he started the primary school. = Oğlum daha okula gitmeden, okumayı öğrenmişti.

By the time we got to the cinema, the movie had already started. = Sinemaya gittiğimizde film çoktan başlamıştı.
    The meeting had already started by the time the vice- president came. = Başkan yardımcısı geldiğinde toplantı çoktan başlamıştı.

By the time Ahmet arrived, we had already finished the work. = Ahmet geldiğinde çalışmayı çoktan bitirmiştik.
    The children had already eaten everything by the time we went into the kitchen. = Mutfağa girdiğimizde çocuklar herşeyi yemişlerdi.

3) Past perfect tense’de "after = sonra", "before = önce" ve "when = ..ken" zaman zarflarının kullanımı.

Daha Önce Daha Sonra

After I had drawn some money from my bank account, I took my girl-friend out to dinner. = Banka hesabımdan para çektikten sonra, kız arkadaşımı yemeğe götürdüm.

I had drawn some money from my bank account, before I took my girl-friend out to dinner. = Kız arkadaşımı yemeğe götürmeden önce banka hesabımdan para çektim.

I had just fallen asleep when the telephone rang. = telefon çaldığında henüz uykuya dalmıştım.

Daha Sonra Daha Önce

Before I took my girlfriend out to dinner, I had drawn some money from my bank account. = Kız arkadaşımı yemeğe götürmeden önce banka hesabımdan para çektim.

I took my girlfriend out to dinner after I had drawn some money from my bank account. = Banka hesabımdan para çektikten sonra kız arkadaşımı yemeğe götürdüm.

When the policemen came, the killer had already gone. = Polisler geldiğinde katil çoktan kaçmıştı.

4) Bir past tense cümle, reported speech (Dolaylı Anlatım) de kullanılırken “past perfect tense” yapısına dönüşür.

Örnekler:

Mehmet: “I saw my ex-wife.” = Eski eşimi gördüm

Mehmet said that he had seen his ex wife. = Mehmet, eski eşini gördüğünü söyledi.

Ömer: “I shot two lions in the forest”. = Ormanda iki aslan vurdum.

Ömer said that he had shot two lions in the forest. = Ömer ormanda iki aslan vurduğunu söyledi.

5) Üçüncü tür “If condition” cümlelerinin alternatifi olarak past perfect kullanılır. Örnekler:
    If you had waited, he would have come. = Eğer beklemiş olsaydın, gelmiş olacaktı.

Ya da

He would have come had you waited ya da daha iyi bir tarz olarak,

Had you waited, he would have come.

Böylece if you had waited.. = Had you waited..

6) Past Perfect Tense ile Kullanılan İfadeler

Aşağıdaki zaman zarfları ile kurulan yapıların geçmiş ifadelerinde past perfect tense kullanılır.

no sooner..than , hardly/scarcely/barely….. when , I’d rather , it was time , if only , I wish , if , as if .

Emre had no sooner left the house than his mother cooked the cake. = Emre evden çıkar çıkmaz annesi keki pişirdi.
  7. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    I had arrived after you left. We had studied before we started playing.

Past perfect tense için, "geçmişin evveli" diyebiliriz. Geçmişteki bir olayı veya bir vakti referans alırsak, bu referansın daha öncesini past perfect kullanarak anlatırız. Aslında İngilizce dilbilgisindeki bu yapı, Türkçedeki birleşik zaman kullanımlarına biraz benzer (-di li geçmiş zamanın rivayeti (-mişti) "gelmişti" gibi).

Geçmişteki tek bir olaydan bahsedeceğimizde simple past kullanırız. Past perfect ise tek başına kullanılmaz. Genelde, günlük hayatta geçmişte yaşanan farklı eylemlerden bahsederken kullanırız. Mesela bir eylem simple past tense ile anlatıldıysa, ondan daha önceki başka bir eylem de bu tense ile anlatılabilir. Kısacası, bu tense her zaman referansı ile birlikte kullanılır.

Bu tense, kullanım olarak, present perfect tense ile benzerdir. Tek farklılık, have/has yerine, sadece had kullanılır.

özne yardımcı fiil olarak had yüklemin üçüncü hali v3

I had seen that movie before you did..
    He had seen that movie before you did.

They hadlived in this city before 1994.

Had he talked to you before you left home?

I hadn'tstarted my project before 10 o'clock last night.

"'d" olarak kısaltılır.

We'd watched the news before you called.

"Before, after, when" gibi bazı bağlaçlar ile kullanılır.

We had already left the town when the sun was rising.

I have just eaten supper. Earlier, I had slept a little.

The fire had already stopped when the fire fighters arrived.

We had already completed the exam when she was starting.

Sayfayı Paylaş