Periyodik cetvelde Yer bulma ayrıntılı anlatım

Konu 'Kimya 10. Sınıf' bölümünde warsizde tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. warsizde

warsizde Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Merhaba arkadaşlar ben teknik lisedeyim hoca sözlü vermek için periyodik cetvelde yer bulmadan sınav yapıcakmış ancak ben anlayamadım bu konuyu

1s
    2s 2p
    3s 3p 3d
    4s 4p 4d
    5s 5p 5d
    6s 6p
    7s

Slere 2 P lere 6 D lere 10 diyoruz peki burdan nasıl bulucam örnek 21 numaralı atomun hangi grup ve periyotta olduğunu nasıl bulabilirim resimli veya ayrıntılı anlatıcak varmı :confused:
  2. tumblr_

tumblr_ Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    1s 2s 2p 3s 3p 4s 3d diye gidiyor..

Kendin yazmışsın s lere üs olarak 2 , p 'e 6 , d 'e de 10 geliyor.

Sırasıyla bilmeden bunu yazamazsın.

Mesela X in atom numarasına 4 diyelim. Bunu nasıl yazarız?

1 s 2 s ( s lerin üstünde 2 var. Onları yazmıyorum biliyorsun diye.)

Şimdi sondaki 2s(üssü 2) 'e bakıyoruz. Baştaki kat sayı ( yani 2) periyot sayısını , s nin üssü olan 2 de grubu veriyor. Yani 2.periyot , 2A grubu oluyor.

Ya da büyük sayı vermek istesek? Mesela 17 olsun atom numarası. Bu sefer de ;

1s 2s 2p 3s 3p(üssü 5) olarak yazabiliriz. p nin üssünü 6 yazmadık. 17 olması için 1 eksilttik orayı.

Burda ise ; 3.periyot 7A grubu oluyor.. ( 3s 'in 2 siyle 3p nin üssü olan 5 i toplarız 7A grubu olur. )

Bir de 21 için ayrı bir kural var. Atom no. 20 den büyük olursa elektron kopartmak için önce nötr hale göre elektron dizilişi yazılır. Sonra en yüksek kat sayılı orbitalden başlanarak elektron eksiltilir.

Yani demek istiyor ki 1s 2s 2p 3s 3p 4s 3d bunu böyle yazdıktan sonra üslere dikkat et.

4s(üssü 2) olarak yazamazsın. Onun üssünü 1 azaltarak yazacaksın kalan 1 taneyi de 3d 'e atacaksın. En yüksek kat sayılı orbitalden 1 e silinir. Burda da en yüksek kat sayılı 4s olduğu için böyle yaptık.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş