Peygamber kabrindeki yangınlar

Konu 'Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)' bölümünde •.♥.•кαℓвѕιz●¢α∂ι•. tarafından paylaşıldı.


 1. Hz. Muhammed’in (S.A.V.)kabri Mescid-i Nebevi iki kez yangına maruz kaldı. Semhudi ilk yangını şöyle anlatıyor.
  Mescid-i Nebevîde ilk yangın
  Hicri 654 yılında ramazanın ilk gecesi Cuma gecesiydi. Haremi şerife alınan hizmetçinin biri ilk defa Mescid-i Nebevî nin batısındaki mahzene giriyordu. Amacı o gece minarelerde yakılacak olan kandilleri çıkarmaktı. Elindeki kandilin birini orada bulunan kandil kafeslerinden birinin üzerine koymuştu ve kafes alevlendi söndürmeye çalıştıysa da söndüremedi. Yangın çok çabuk büyüdü ve tavanı kapladı. İnsanlar toplandılar hatta Medine-i Münevverenin tamamı geldi Medine emiri de geldi fakat yangın çok hızla büyümüştü. Mescid-i Nebevî nin tamamını sardı. Kapılar, mahzenler, maksureler, sandıklar ve minberler hepsi bir anda kül oldu. İnsanlar çaresiz kaldılar.

  Bundan sonra o zaman halife olan Mutasım Billah hicri 655 yılında Mescid-i Nebevî yi yeniden inşa etmeye başladı. Ama Bağdatı yıkıp yakan tatar saldırısından dolayı tamamlanamadı. Bu mübarek inşaatın tamamlanmasını Mısır ve Yemen sultanları üzerlerine aldılar. Sultan Zahir Ruknuddin Baybars bu inşata çok önem veriyordu. Tavanı yangından önceki gibi iki kat olarak üst üste iki tavan halinde inşa etti.
  Mescid-i Nebevîde ikinci yangın
  Sultan Kayıtbay Mescid-i Nebevîye çok hizmet edenlerden biridir. İkinci yangından önce ve sonra ihtimamı hiç değişmemiş yapılması gereken her şeyi bihakkın yapmıştır. Mescid-i Nebevîde ikinci yangın hicri 886 yılının ramazan ayının 13.gecesi sabaha karşı çıkmıştır. Sabah yaklaşınca sabah ezanından önce müezzinler minarelere çıkar tehlil getirirlerdi. Yine o gece müezzinlerin reisi Şemseddin bin hatib ana minareye çıktı. Diğer müezzinler de kendi minarelerine çıkmışlardı. Hava bulutluydu. Çok şiddetli şimşekler çakıyordu. Ve reisül müezzininin bulunduğu ana minareye yıldırım düştü. Hilali düşürdü. Müezzin olduğu yerde anında vefat etti. Minarenin tepesi yarıldı. Aynı yıldırımdan üst tavanda nasibini aldı. Ve tavan yavaş yavaş yanmaya başladı. Oradan alt tavana geçti ve yangın büyümeye başladı. Yangını görenler tarafından Medine emiri ve halk haberdar edildi. İtfaiyeciler her ne kadar gayret sarf ettilerse de yangın onlardan daha hızlıydı. Ve itfaiyeciler canlarını zor kurtardılar. Yangın yine Mescid-i Nebevînin her tarafını sarmıştı. Halk çaresizdi. Su yeterli değildi. Batı ve kuzey tarafı tamamen tutuşmuştu. İçerideki el yazma kitaplar, sandıklarminberler, Kuran-ı Kerimler ve daha nice kıymetli eşya yanıp kül oldu. Bu yangından ortadaki kubbe ile kurtarılabilen bazı eşya kurtulmuştu. Geriye kalan her şey yanıp havaya gitmişti. Kayıtbay yangından sonra kapsamlı bir inşaat başlattı. Şark tarafına biraz ilave yapıldı. Tavan daha önceki gibi, iki tavan yapılmadı. Tek kat inşa edildi. Yükseklik 11m civarında idi.
 2. başarı

  başarı Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  376
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  16
  Bu bilgilerden haberim yoktu.çok sağol Ceren.
 3. guzeldost

  guzeldost Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.389
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  Paylaşım için teşekkürler ceren...
 4. ben okudugunuz için tesekkür ederim;)
 5. EsrarLı_GözLer

  EsrarLı_GözLer Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.954
  Beğenileri:
  397
  Ödül Puanları:
  36
  paylaşım için teşekkürler ceren ;)
 6. ĎαйqєЯσυŚ_29

  ĎαйqєЯσυŚ_29 Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.148
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  36
 7. karamelek

  karamelek Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.692
  Beğenileri:
  458
  Ödül Puanları:
  36
  paylaşım için sağol
 8. aylin_özge

  aylin_özge Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  413
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  16
  tesekkur ederız ceren paylasımın için cok sagol
 9. 2αн!_∂3

  2αн!_∂3 Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.350
  Beğenileri:
  454
  Ödül Puanları:
  36
  Ceren paylaşım için sağol ;)
 10. ♥mooŋ_girℓ♥

  ♥mooŋ_girℓ♥ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  960
  Beğenileri:
  63
  Ödül Puanları:
  16

Sayfayı Paylaş