Pisagor

Konu 'Matematik 7. Sınıf' bölümünde thestar_baby tarafından paylaşıldı.

 1. thestar_baby

  thestar_baby Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  arkadaşlar pisagor teoremlerini bulan varsa yazsın lütfen çok acil
  Son düzenleyen: Moderatör: 24 Ağustos 2009
 2. фуля

  фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  804
  Beğenileri:
  474
  Ödül Puanları:
  0
 3. nerede.1996

  nerede.1996 Üye

  Katılım:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  pisagor, yunan filozof ve matematikçi.
  en iyi bilinen teoremi; adıyla anılan pisagor teoremidir. "sayıların babası" olarak bilinir.
  doğum yeri olan sisam adasından m.ö. 529'da güney italya'ya, crotona'ya göç etti. crotona bu yörenin zengin liman kentlerinden biriydi. pisagor burada biraz kişisel çekiciliği, kendinde varolduğunu iddia ettiği kehanet gücü, biraz da etrafında yarattığı gizemci havasıyla zengin ve soylu delikanlılardan üçyüz kadarını bir çatı altında topladı ve okul kurdu. pisagor öğrencilerini iki bölüme ayırıyordu : dinleyiciler ve matematikçiler. okula dinleyicilik ile başlanıyor başarılı olunursa matematikçiliğe geçiliyordu.
  klasik mısır ve babil kahinlerinden aldığı eğitimi 34 yıl süren pisagor yeniden italya'ya döndüğünde elinde belirli kademelere bağlı şekilde oluşturduğu örfeik öğretilerin yeniden canlanmasına yardımcı olacak bir gizemciliği taşıyordu. mısır'da osiris dinine bağlı aldığı eğitim ve daha sonra mısır'ın babil tarafından işgali ile gittiği matematik ülkesi byblonya'da aldığı eğitimle matematiğin kutsallığına inanan pisagor düşüncesindeki sayıların önemi de buradan gelir. eski mısır'daki kahinlerin ve babil rahiplerinin ayinlerini müzikle gerçekleşmesi ve müzik formatının matematiksel işlemlerle döküman edilmesi ile müzik pisagor felsefesinde önemli bir yer edindi. notalara paralel olarak sayıların da belirli bir düzene bağlı olduğunu savunan pisagor 1'i tanrısal olarak yorumlarken 10 sayısının tanrısal olanla hiçliğin mükemmel birliği ifade ettiğini savunmuştur. pisagor öğretisi evrende her şeyin bir sayı ile (özellikle tam sayı) özleştiğini öne sürer. 5 rengin, 6 soğuğun, 7 sağlığın, 8 aşkın nedenidir. düzgün geometrik şekiller de pisagorculukta önemlidir. pisagor müzik ile de uğraştı. telin kısalmasıyla, çıkardığı sesin inceldiğini keşfetti. iki telden birinin uzunluğu diğerinin iki katıysa, kısa telin çıkardığı ses uzun telin çıkardığı sesin bir oktav üstünde olduğunu gördü. eğer tellerin uzunluklarının oranı 3'ün 2'ye oranı gibiyse, iki telin çıkardığı sesler beşli aralıklı idi. bu nedenle örneğin bağlamada parmağımızı tellerden birinin ortasına bastığımız zaman, teli titreştirirsek çıkacak olan ses, tel boş titreşirken çıkacak sesin bir oktav üstünde olacaktır. benzer şekilde eğer parmağımız teli uzunluk 2/3 oranında bölen noktadaysa, telin boş durumuna oranla bir beşli aralık yukarda ses çıkacaktır.
  pisagor, sabah yıldızı ile akşam yıldızının aynı yıldız olduğunu ilk anlayan yunanlıdır. kendisinden sonra bu yıldız uzun süre afrodit olarak anıldı. bugün bunun venüs gezegeni olduğunu biliyoruz.
  pisagor, dünya'nın güneş etrafında döndüğünü ileri sürdüğü zaman oldukça sert tepkiyle karşılaşmıştır. bilimler hakkındaki görüşlerinin ne kadarının ona ait olduğu bilinmemektedir.
  pisagor öğretisini sunduğu felsefe okulunun kurucusudur. bu okul aynı zamanda dini bir topluluk ve o zamanın politikasına oldukça egemendir. pisagor'un matematik, fizik, felsefe, astronomi ve müzikte getirmek istediği yenilikleri, buluşları hazmedemeyen bir takım siyasetçi ve gruplar, halkı pisagor'a karşı ayaklandırarak, okulunu ateşe vermişler, pisagor ve öğrencileri bu alevler arasında ölmüşlerdir.
 4. sagopa k

  sagopa k Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  büşra sayfa kaç
 5. nalanım

  nalanım Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2009
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ooooooooooooofffffffffffyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy***aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 6. yağmur97

  yağmur97 Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  bune çok uzun

Sayfayı Paylaş