polimerleşme ve hidroliz

Konu 'Kimya 9. Sınıf' bölümünde asi köle tarafından paylaşıldı.

 1. asi köle

  asi köle Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar polimerleşme ve hidroliz hakkında ödev var lütfen yardımcı olun:330:
 2. RunawaY

  RunawaY Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  benimde yardıma ihtiyacım var. Bilen biri yardımcı olabilir mi?
 3. sivaslı hicran

  sivaslı hicran Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  0
  Polimerleşme, polimerlerin oluşmasını sağlayan kimyasal tepkimeyi belirten terim. Çoğunlukla 1 ya da 2 bileşiğin 1 ya da l'den çok küçük molekülünden (monomer) oluşan polimerler, 2 temel polimerleşme tepkimesinin sonucudurlar. Çift (ya da üçlü) bağ içeren moleküller, aynı ya da başka bileşiğin molekülleriyle, polimerleşmenin yanı sıra, katılma tepkimesi de verirler. Bu moleküllerin biraraya gelerek oluşturdukları uzun zincirlerde (polimerler) çift bağların yerini tekli bağlar alır. Dolayısıyla poîimerler, yüzlerce karbon atomundan kurulu uzun bir karbon zinciri taşıyan alkanlar-dır. Buna etenin (CHCH) polİmerleşmesi örnek
  gösterilebilir. Uygun koşullarda eten polimerleşerek polieten ya da politen verir. Bu uzun hidrokarbon zincirinde yapıyı kuran, yinelenen yalın birim —CH2— grubudur ve polimerin formülü (— CH.j— )n biçiminde yazılır; burada n biraraya gelen yalın grupların sayısını gösterir.
  Polimeri eşmenin ikinci türü olan yoğunlaşma polimerleşmesinde, monomerler yoğunlaşma tepkimelerine katılırlar. Başka bir deyişle, moleküllerarası yeni bir bağın oluştuğu her an, aralarından yalın bir molekül, elenir. Monomer moleküllerinin aynı cinsten ya da farklı en az 2 işlevsel grubu bulunması gerekir. Böylece her monomer en az 2 farklı yerde yeni bir bağ oluşturabilir; dolayısıyla da uzun bir zincir kurabilir. Sözgelimi, bir kar***silik asitle bir alkol tepkidiklerinde, bir su molekülü eleyerek yoğunlaşıp ester oluştururlar; iki kar***sil grubu bulunan bir molekül, 2 hidroksil gruplu bir başka molekülle tepkidiğindeyse, yoğunlaşma polimerleşmesi sonucunda terilen gibi polyesterler oluşur.
 4. sivaslı hicran

  sivaslı hicran Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  0
  Hidroliz işlemi suyu oluşturan hidrojen ve oksijen elementlerinin birbirinden ayrılması ile sonuçlanan bir işlem. Bazı kaynaklarda hidroliz, moleküllerin su ilavesiyle daha fazla sayıda parçacık oluşturması olarak da geçer. Hidroliz, su ile bir kimyasal bağın parçalanmasıdır.


  Genellikle organik kimyada farklı fonksiyonel gruplara dönüştürme işlemi için kullanılırken, biyokimyada pek çok biyolojik işleyişin bu reaksiyona dayanarak gerçekleştiği gözlenmektedir. Bu parçalanma sırasında parçalanan kısımlardan birine H+ atomu diğerine ise OH- grubu bağlanır.


  Hidroliz işleminin gerçekleşmesi zorlu bi aşamadır. Hidroliz işleminin olabilmesi için su ile bir etkileşimde bulunan kimyasalın bir şekilde suyun içine geçmesi gerekir. Yoksa elektroliz işlemi gibi bir işlem olmayan hidrolizde, suyun parçalanması gibi bir durum mevcut olmayıp, daha çok sıvı fazda oluşan çoğu zaman da dinamik olan bir denge mevcuttur.


  Bazı zamanlarda hidroliz işlemi suda çözünme ile tam olarak örtüşür.Bu işlem elektrik enerjisi ilede yapılabilir. Hidroliz işlemi bir asit icin uygulanıyorsa suda çözünen asitin iyonlaşma sabiti olan Ka ve suyun iyonlasma sabiti olan Ksu yardımıyla bir çözeltinin pH'ı hesaplanabilir.


  pH=Ksu/Ka


  Eger çözelti bir baz çözeltisi ise bu çözeltinin Kb iyonlaşma sabitinden yararlanarak pOHhesaplanabilir.


  Biyolojide ; büyük moleküllerin su kullanılarak küçük moleküllere yani monomerlere ayrıldığı reaksiyonlara denir. Hidrolizde monomer sayısının 1 eksiği kadar su harcanır.
 5. kalpsiz38

  kalpsiz38 Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2009
  Mesajlar:
  73
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  polimerleşme:küçük yapılı moleküllerin birleşerek büyük yapılı moleküller oluşturmasına polimerleşme denir. (yardımcı olduysam sevinirim:d)
 6. ilkerci

  ilkerci Üye

  Katılım:
  7 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok yardımcı oldun ama benim polimerleşme hakkında daha çok bilgi sahibi olmam lazım çünkü dönem ödevim varda bu konu ile ilgili
 7. cnn_hate

  cnn_hate Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ya ben hidroliz işlemini anlamıyorum :(
 8. can_5022

  can_5022 Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bende anlayamıyorum sahsen :)
 9. Parlayan Yıldız

  Parlayan Yıldız Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Benim dönem ödevim kondezasyon polimerleşmesi ve arama yaptığımda hep aynı şeyler çıkıyor. 1-2 paragraf bulabıldım. Lütfen yardım edin. :( :(
 10. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36
  dönem ödevi sormak yasak .!

Sayfayı Paylaş