Potomac Irmağı Hakkında

Konu 'Coğrafya Ders Notları' bölümünde Kronik™ tarafından paylaşıldı.

 1. Kronik™

  Kronik™ Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Potomac Irmağı

  Potomac Irmağı Hakkında - Potomac Irmağı Uzunluğu - Potomac Irmağının Kolları


  Potomac Irmağı, ABD'nin ortadoğu kesiminde ırmak.

  Batı Virjinya'daki Apalaş Dağlarından doğan Kuzey ve Güney kollarının Maryland eyaletindeki Cumberland kentinde birleşmesiyle oluşur. Güneydoğuya doğru akarak District of Columbia'yı geçtikten sonra Chesapeake Körfezine dökülür. Su toplama havzası yaklaşık 38,000 km²'dir. Toplam uzunluğu 665 km'dir ve yaklaşık 1/3'lük kesimi gelgit olayının etkisindedir.

  Potomac, Kuzey Kolu'yla birlikte, Batı Virjinya'daki kaynağından Harpers Ferry'e kadar Maryland ile Batı Virjinya arasındaki sınır, buradan denize döküldüğü yere kadar da Maryland ile Virjinya arasındaki sınırı çizer. Başlıca kolları Shenandoah, Monocacy ve Anascostia'dır. Washington D.C.'ye kadar ulaşıma elverişli olan ırmak, daha yukarıdaki Piedmont bölgesinde bir dizi ivinti ve çavlan oluşturur; bunların en önemlisi 11 metre yüksekliğindeki Büyük Çavlandır.

  Güzel manzarasıyla da tanınan Potomac tarihsel bakımdan da büyük önem taşır.Potomac'a koşut uzanan Chesapeake ve Ohio kanallarının Georgetown'dan Cumberland'e kadar olan bölümü 1850'de tamamlandı. 1920'lerin başlarında trafiğe kapanan kanal bir gezinti alanı olma özelliğini bugün de korumaktadır.

Sayfayı Paylaş