Prestijli Japon Üniversiteleri Öğrencilerle Buluştu

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Japonya'nın önde gelen 12 üniversitesi, ülkelerindeki eğitim ve burs imkanlarını anlatmak üzere "Japon Eğitim Fuarı"nda Türk öğrencilerle bugün bir araya geldi. İstanbul Taksim'deki eski Japon başkonsolosluk binasında düzenlenen fuar, Japon hükümetinin başlattığı "Global30 Projesi" kapsamında gerçekleşti.

  Japonya'nın önde gelen eğitim kurumlarından Doshisha Üniversitesi'nin organize ettiği fuara, Japonya Milli Eğitim Bakanlığı, Japonya Başkonsolosluğu ve Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASİAD )destek veriyor.

  Doshisha Üniversitesi, üniversitelerin uluslararası dünya'ya açılımını desteklemek amacı ile başlatılan "Global30 Projesi" içerisinde yer alan 13 Japon üniversitesinden biri. 2020 yılına kadar 300 bin yabancı öğrenci hedefiyle 5 yıl önce başlatılan programla özellikle yüksek lisans ve doktora alanlarında sadece İngilizce bilmek yeterli. Öğrenciler ise istedikleri takdirde Japoncayı öğrenebiliyor.

  "ŞİMDİ SIRA TÜRKİYEDE"

  G30 projesinin amacının sadece Batı ve Amerika'dan ziyade dünyaya açılmak olduğunu söyleyen Doshisha Üniversitesi Küresel Çalışmalar Enstitüsü Dekanı Prof. Dr. Masanori Naito, "Şimdi hedef Türkiye" diyerek Japonya olarak, Türkiye'deki genç nüfus ve potansiyelden yararlanmak istediklerini ifade etti. Doshisha Üniversitesi olarak Türkiye ile Japonya arasında bir köprü olmak istediklerini ve, Türk gençlerinin Japonya'ya gelmesini dilediklerini belirten Naito, "Bugün İstanbul'da kar yağdı ama kalbimiz çok sıcak."dedi.

  Japonya Milli Eğitim Bakanlığı'nın fuara finansal olarak destek veren Yüksek Öğretim Planlama Daire'si uzmanlarından Shoji Yusuke, dünya seviyesinde eğitim ve teknolojiye sahip bir ülke olarak bunu dünya ile paylaşma noktasında çok iyi olmadıklarını dile getirdi. Konuşmasına devam eden Yusuke, bu noktada "Ülkemizin daha da gelişmesi için Türkiye gibi gelecek vadeden üniversitelerden almak için Global30 isimli bir proje başlattık." dedi.

  MÜSLÜMAN ÖĞRENCİLER İÇİN HAZIRLIKLAR

  Shoji Yusuke üniversitelerin yabancı özellikle, Müslüman öğrencilerin karşılaşabilecekleri zorluklara karşı hazırlık yapmakta olduğunu ifade etti. Yusuke, bazı üniversitelerin menülerine helal yemek eklediğini, namaz kılma ve abdest alma yerleri yaptırdığını söyledi. JATEF Danışmanı Mustafa Arslan bugün gerçekleşen fuarın diğerlerinden farklı olarak Japonya'nın ilk defa bu kadar kapsamlı bir şekilde üniversitelerin tanıtımı için Türkiye'ye geldiğini söyledi.

  Japonya'da Nihon Üniversitesi'nde 3.sınıf Matematik Mühendisliği öğrencisi olan Hüseyin Samirtkan eğitim açısından Japonya'nın uygulama konusunda Türkiye'den çok önde olduğunu ifade etti. Ayrıca, üniversite okurken karşılaşılabilecek en büyük sıkıntı olan Japoncanın İngilizce programların artırılmasıyla aşıldığını belirtti.

  Fuarda Doşişa Üniversitesi'nin yanı sıra dünyada ilk 50 üniversite arasında yer alan Tokyo Üniversitesi, Kyoto Üniversitesi ve Nagoya Üniversitesi, ayrıca JATEF (Japonya Türkiye Eğitim Derneği) de hazır bulundu.

  Fuar ile Japonya'yı tanımak ve eğitim fırsatları hakkında birinci elden bilgi almak isteyen öğrenci ve aileler, üniversitelerle birebir iletişim imkanı buldu. Öğrenciler üniversitelerin kurduğu stantlar ve yapılan özel oturumlarda Japonya'da eğitim, burs olanakları gibi konuların yanı sıra Japonya'da öğrencilik hayatı ve mezuniyet sonrası iş imkanları hakkında da ayrıntılı şekilde bilgi aldı. Öğrenciler kurulan stantlarda üniversiteler hakkında bilgi alırken, "Burs, Japonya'da eğitim ve İş imkanları" başlıkları altında düzenlenen özel oturumlarda daha ayrıntılı şekilde

  Sondakika

Sayfayı Paylaş