Psikolojinin faydaları,psikolojinin gözlemlediği canlılar

Konu 'Psikoloji' bölümünde joe tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. joe

  joe Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2009
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  1- Psikoloji insanları gözlemlediği gibi neden hayvanlarıda gözlemler ?
  2- Psikolojinin ne faydası vardır ?


  Çok acil arkadaşlar. Yarına yetiştirmem lazım. Lütfen yardım edin . Kitapta hiçbir şey bulunmamakta. =/
 2. Lizard King

  Lizard King Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.291
  Beğenileri:
  444
  Ödül Puanları:
  36
  1) İnsan hayatı hayvan hayatından daha önemlidir.İnsan ve hayvan davranışları arasında benzerlik vardır.Basit davranışların nedenlerini bularak karmaşık davranışların nedenlerine daha kolay ulaşılacaktır.İnsanlar üzerinde yapılamayan deneyler hayvanlar üzerinde gerçekleştirilir ki kaltımın etkisi kısa ömürlü hayvanlar üzerinde daha rahat gözlemlenme imkanı bulsun.Ayrıca Ortalama insan ömründen daha kısa ömre sahip hayvanlar vardır.
  Buradan yola çıkarak insanlar için genelleme yapılır.Hayvan araştırmacıdan, araştırmacıda incelediği hayvandan az etkilenir.

  2) Bu sorunun kendi bölümlerine göre cevapları var yani kronik psikolojinin vereceği faydalar da var sosyal psikolojinin vereceği faydalar da var.Kronik psikoloji için örnek olarak :
  - Uykusuzluktan kurtulmamızı sağlar. Uykusuzluk çekmek, stresin neden olabileceği tipik sonuçlardan biridir. Uykusuz kaldıkça, stresle baş edebilmemiz de zorlaşır. Düzenli spor yapmak, geceleri rahat uyumamızı sağlayarak uyku alışkanlığımızı normal akışına sokabilir. Uykumuzu almak, stresli durumlara karşı dayanıklı olmamıza yardımcı olur.
  - Ruhsal açıdan bizi çok rahatlatır. İnsan spor yaparken problemlerini, dertlerini ve sıkıntılarını unutup, kısa bir süre için de olsa, yaptığı etkinliğe konsantre olur. Ayrıca, yararlı bir uğraş olduğu için, kişi kendisiyle gurur duymaya başlar. Sıkıntı, yerini başarı duygusuna bırakır. Spor yapmak özellikle, güvensizlikten veya boşluktan kaynaklanan stres ve bunalımdan kurtulmaya çok yardımcı olabilir.
  - Futbol gibi bir takım sporu yapılıyorsa, kişi hem sosyal iletişim kurar, hem de ortak bir hedef için takımıyla birlikte mücadele verir. Diğer takımı yenmek olan bu hedef gerçekleşirse, büyük bir heyecan, mutluluk, gurur ve başarının getirdiği duygular yaşanır. Şayet yenilgi ile sonuçlanacak olursa, bir sonraki maça kadar ortak bir hedef uğruna çalışmaya devam edilecektir. Kişi, tek başına yapılan sporlarda da kendine buna benzer hedefler koyabilir.
  joe bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş