Ramazan Ayında Ders Çalışmak

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde Onurcan tarafından paylaşıldı.

1. Onurcan

Onurcan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Hayırlı Ramazanlar dilerim herkese şimdi ben mezun tm öğrencisiyim seneye üçüncü kez gireceğim sınava hedefim PDR ya da psikoloji.Hedef sıralamam 10-15 bin.
    Şimdi ben bu haftalık küçük bir plan yaptım kendime,günde iki konu olmak üzere 7 günde 14 konu belirledim,fakat gündüzleri çalışmak beni biraz gevşetiyor gibi elimden geldiğince dinç olmaya çalışıyorum bilgisayar ve müzik dinleyerek uyuşuk olmamaya çalışıyorum fakat kendimi zorlayınca akşamları ya da sahurdan sonra uyuyakalabiliyorum ve zamanımı kötü bir şekilde değerlendirdiğimi düşünüyorum.

Bu zamanlarda bence en iyi çalışılabilecek zaman sahurdan sonra ilk birkaç saat ve de iftar-sahur arası olduğunu düşünüyorum ama bu zamanları fazla iyi değerlendiremedim.Sizce şu zaman için günde bir konuya indirip sabah-öğle vakitleri konulara çalışıp soru çözerek,akşamları da tekrar yaparak geçirsem daha mı iyi olur ?

Not:Kısa zamanda sorunlarımı çözmek istiyorum çünkü erken kalkan erken yol alırmış zaman kaybı yaşamak istemiyorum.

Bunun dışında da ayriyetten ''Sınav Günlüğü'' adı altında günlük yazmaya başladım sonuna kadar götürebilirsem sonunda belgesel bile çıkabilir belki :)
  2. 13'Merve.

13'Merve. Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Günde bir konuya indirmen mantıklı olur -bana göre-. Çünkü bu sıcak günlerde -hele ki Eskişehir'de :)- iki konu fazla ağır gelir. Çalışıp konuları bitireyim derken daha çok birbirine karıştırabilirsin. :) Ve her konu bir olmuyor bazılarına bir gün yetmezken diğer bir konuyu 3 saatte bitirebilirsin. :)

Sabah ve öğle vakitlerinde pek verim kazanamayabilirsin -özellikle oruç tutuyorsan-. Tüm sabah ve öğle saatlerinde çalışmak yerine bu zamanlarda 3 saat falan çalışıp geri kalanını iftar-sahur arası yapman daha mantıklı olur bence. :) Ayrıca iftara 2 saat kala hava da biraz serinlemişken -tabii açlık çok batırmazsa :D- çalışabilirsin. En azından ben bu anlattıklarıma göre çalışıyorum bu aralar. Verimini de alıyorum. :)
  3. Onurcan

Onurcan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Günde bir konuya indirmen mantıklı olur -bana göre-. Çünkü bu sıcak günlerde -hele ki Eskişehir'de :)- iki konu fazla ağır gelir. Çalışıp konuları bitireyim derken daha çok birbirine karıştırabilirsin. :) Ve her konu bir olmuyor bazılarına bir gün yetmezken diğer bir konuyu 3 saatte bitirebilirsin. :)

Sabah ve öğle vakitlerinde pek verim kazanamayabilirsin -özellikle oruç tutuyorsan-. Tüm sabah ve öğle saatlerinde çalışmak yerine bu zamanlarda 3 saat falan çalışıp geri kalanını iftar-sahur arası yapman daha mantıklı olur bence. :) Ayrıca iftara 2 saat kala hava da biraz serinlemişken -tabii açlık çok batırmazsa :D- çalışabilirsin. En azından ben bu anlattıklarıma göre çalışıyorum bu aralar. Verimini de alıyorum. :)
    Genişletmek için tıkla...
    Evet buralar biraz sıcak oluyor ama kütüphaneye gitmek dışında pek çıkmıyorum evden dışarı.Önemli olan konuları bitirmekten çok sağlam,verimli şekilde çalışmaktır ki daha sonra unutmayalım.Evet konudan konuya da değişiyor.

Mesajın için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. :)
  • 13'Merve.

13'Merve. Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0

Evet buralar biraz sıcak oluyor ama kütüphaneye gitmek dışında pek çıkmıyorum evden dışarı.Önemli olan konuları bitirmekten çok sağlam,verimli şekilde çalışmaktır ki daha sonra unutmayalım.Evet konudan konuya da değişiyor.

Mesajın için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. :)
    Rica ederim, ben de teşekkür ediyorum. :)
  • Yasemen*

Yasemen* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    826
    Ödül Puanları:
    0
    12. sınıfa geçtim. Sayısal Öğrencisiyim.
    11. Yıllık öğrencilik hayatımda birçok kez program yapıp uyamayan biriyim.
    Sana böyle yap şöyle yap demek bence saçma olur.
    Tecrübeli değilim. Hazırlık dönemindeyim.
    Dolayısyla bu tavsiyelere benim de ihtiyacım var.

Ama fark ettiğim şey şu ki sende sen hemen silkelenip kendine gelmişin.
    İşte sınava girdim de dememişin.
    Bu çok güzel bir şey.
    Zaten sen yolun yarısını almış birisin.

Anlamışın sorunu.

Ve bana göre konu çalışmanında ötesinde bir şey bu.

Çalışmaya gelince.

Aynı problemleri yaşıyorum.

10'dan 2'e kadar dershanem var.
    Eve geldiğimde oruçlu biri olarak uyuyarak dinleniyorum.
    Ama Kendimi çok yormadan 2-2,5 saat iftara kadsar çalışmaya çalışıyorum.

Akşamda çalışıyorum.

Ve ben ramazan başladıktan sonra sahurdan sonra uyumamaya başladım.
    O arada çalışıyordum. Ama dershane başlayınca gece çalışma saatimi artırdım.

İftara kadar kolay olan konuları çalışmanı tavsiye ederim.
    Ben öyle yapıyorum.
    Ya da soru çözüyorum.

Çok eksiğimi de akşama bırakıyorum.

Bana göre dediğim gibi sen zaten yapılması gerekenin yarısını içinde olduğun durumun farkına vararak yapmışın. Dilerim yüreğindeki dilekler gerçek olur :) Hepimizin.

İçinde de benim inşAllah :)
  • Onurcan

Onurcan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

12. sınıfa geçtim. Sayısal Öğrencisiyim.
    11. Yıllık öğrencilik hayatımda birçok kez program yapıp uyamayan biriyim.
    Sana böyle yap şöyle yap demek bence saçma olur.
    Tecrübeli değilim. Hazırlık dönemindeyim.
    Dolayısyla bu tavsiyelere benim de ihtiyacım var.

Ama fark ettiğim şey şu ki sende sen hemen silkelenip kendine gelmişin.
    İşte sınava girdim de dememişin.
    Bu çok güzel bir şey.
    Zaten sen yolun yarısını almış birisin.

Anlamışın sorunu.

Ve bana göre konu çalışmanında ötesinde bir şey bu.

Çalışmaya gelince.

Aynı problemleri yaşıyorum.

10'dan 2'e kadar dershanem var.
    Eve geldiğimde oruçlu biri olarak uyuyarak dinleniyorum.
    Ama Kendimi çok yormadan 2-2,5 saat iftara kadsar çalışmaya çalışıyorum.

Akşamda çalışıyorum.

Ve ben ramazan başladıktan sonra sahurdan sonra uyumamaya başladım.
    O arada çalışıyordum. Ama dershane başlayınca gece çalışma saatimi artırdım.

İftara kadar kolay olan konuları çalışmanı tavsiye ederim.
    Ben öyle yapıyorum.
    Ya da soru çözüyorum.

Çok eksiğimi de akşama bırakıyorum.

Bana göre dediğim gibi sen zaten yapılması gerekenin yarısını içinde olduğun durumun farkına vararak yapmışın. Dilerim yüreğindeki dilekler gerçek olur :) Hepimizin.

İçinde de benim inşAllah :)

Program işinde kusursuzluk yoktur zaten mesele program yapıp uymak uymamak değil planı programı yapa yapa kendin için en doğru çalışma stilini bulmak ve onda ilerlemek.Ben de tecrübeden ziyade hedef mesleklerimden dolayı potansiyel de var bende diyorlar :p (Bence de her kimseye şöyle yap böyle yap demek saçma olmasından çok ona uyacak mı uymayacak mı bu durum bilemeyiz).

Sorun oluşturacak görünen görünmeyen her şeyi temizleyeceğim artık işin psikolojik kısmında şu anda yüksek motivasyonluyum fakat oruçlu olmak ve sıcak havalar biraz olsun gevşetebiliyor bizi bu yüzden de gece saatlerine ilişiyoruz.

Ben ise günümün çoğu kısmını evde geçirdiğim için bazen evde durmaktan keyfim kaçabiliyor ama bu bile bahane olmamalı çözüm >>>>> iftara birkaç saat kala güneş yavaş yavaş gitmiş oluyor zaten o saatlerde dışarı çıkıp hava alınabilir. ;)

Kolay konular konusunda haklısın da zaten ygs konularında zor denilebilecek bir şey konu yok bence.Olsa bile akşam ya da gece saatlerinde halledilebilirler.

Sana da teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim. :)
  • Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Gıcıklık olmasın ama TM ymişsin anlatım bozukluluğuna dikkat etmeni öneririm :p
    bkz: bilgisayar ve müzik dinlemek diye bir cümle olamaz :)

Asıl konuya gelince,
    Yasemin gibi ben de son sınıfa geçtim ve sayısal öğrencisiyim. Ama sana cok benzediğimi düşündüm bir an. Gündüz hiçbir şey yapamıyorum ben de. Cok fazla calıstığım da söylenemez ama sahura kadar müzikle çalısıp yemeğimi yedikten sonra bir konu daha bitiriyorum. Coğu zaman bi şey yapamasam da o kitap hep elimde :D
    + Benim de bir sınav günlüğüm var :) Şimdilik oraya yazdıklarımdan utanç duysam da sene içinde çok güzel olacak, inanıyorum :)
    Neyse,
    5.30 -6.00 gibi uyuyup 12de uyanıyorum. Aksama kadar ne istersem onu yapıyorum. Ve 3.yılın olduğuna göre konu eksiğin çok yoktur. Bol soru çözüyor olmalısın. Orucluyken sözel çözülebilir diye düşünüyorum. Yine de cok kasma. Düzenli ve sürekli olduktan sonra yapamayacağın bir şey yok.

hayırlı ve kazançlı çalışmalar dilerim.
  • Yasemen*

Yasemen* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    826
    Ödül Puanları:
    0
    Benim de Sınav Günlüğüm var :D
    Gamze farkı olduğunu düşünmüyorum. Ben de de pek parlak şeyler yazmıyor
    2. Yıldır yazıyorum.
    Her denemeden sonra '' BU bir milat olacak'
    Evet konu eksiğim kalmayacak.
    Şunu yaptım bunu yaptım.

Benim hazırlık dönemimde birçok milat var anlaşılacağı üzere.

Yok zaten program yapmasamda vücudum alışkanlık haline getirdi ders çalışmayı.

Programsız değilim aslında. Böyle duvara astığım bir kağıt parçam olmasa da bir sistemim var :)
  • Onurcan

Onurcan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Gıcıklık olmasın ama TM ymişsin anlatım bozukluluğuna dikkat etmeni öneririm :p
    bkz: bilgisayar ve müzik dinlemek diye bir cümle olamaz :)

Asıl konuya gelince,
    Yasemin gibi ben de son sınıfa geçtim ve sayısal öğrencisiyim. Ama sana cok benzediğimi düşündüm bir an. Gündüz hiçbir şey yapamıyorum ben de. Cok fazla calıstığım da söylenemez ama sahura kadar müzikle çalısıp yemeğimi yedikten sonra bir konu daha bitiriyorum. Coğu zaman bi şey yapamasam da o kitap hep elimde :D
    + Benim de bir sınav günlüğüm var :) Şimdilik oraya yazdıklarımdan utanç duysam da sene içinde çok güzel olacak, inanıyorum :)
    Neyse,
    5.30 -6.00 gibi uyuyup 12de uyanıyorum. Aksama kadar ne istersem onu yapıyorum. Ve 3.yılın olduğuna göre konu eksiğin çok yoktur. Bol soru çözüyor olmalısın. Orucluyken sözel çözülebilir diye düşünüyorum. Yine de cok kasma. Düzenli ve sürekli olduktan sonra yapamayacağın bir şey yok.

Normalde konuşurken ve yazarken noktasına kadar dikkat ederim ama yaz mevsimindeyiz izin ver de sınavlarda o sorularla karşılaşmadan önce rahat rahat konuşayım yahu :D

Oruçluyken ve evdeyken sözelden çok sayısal çalışmam daha iyi oluyor benim için sözel konuları okurken gözlerim gidebiliyor.Matematik falan çalışırken pek sorun yaşamıyorum bu konuda.
    Ders çalışırken bu tür sorunlar yaşasam bile 10 dk müzik molası falan vererek kendimi uyandırabilirim.
    Ders dışı etkinlik olarak sevdiğimiz şeyleri yapmak da normal motivasyonumuzu korumamıza yardımcı olur :)

Ama son birkaç gün içinde çok uyumaya başladım zamanımı kontrol edemez gibi olmuştum hemen duruma el atayım dedim.

Bunun dışında öğrenci diyeti gibi bir şey de yapmayı düşünüyorum sağlıklı beslenmek de önemli zihnimiz açık olmalı :)

Sınav günlüğünü sakın boş geçirme bir gün bile ne olursa olsun yazmaya devam et ;)

Benim de Sınav Günlüğüm var :D
    Gamze farkı olduğunu düşünmüyorum. Ben de de pek parlak şeyler yazmıyor
    2. Yıldır yazıyorum.
    Her denemeden sonra '' BU bir milat olacak'
    Evet konu eksiğim kalmayacak.
    Şunu yaptım bunu yaptım.

Benim hazırlık dönemimde birçok milat var anlaşılacağı üzere.

Yok zaten program yapmasamda vücudum alışkanlık haline getirdi ders çalışmayı.

Programsız değilim aslında. Böyle duvara astığım bir kağıt parçam olmasa da bir sistemim var :)

Olur böyle şeyler daha neler neler vardır çoğu öğrencinin yaşamında :)

Esas sistemin kafada olması tabiki de önemlidir,lakin yazıya aktarılmadığı sürece unutulma ihtimali yükselir o yüzden yine de not almayı eksik etme :)
  • Onurcan, 9 Ağustos 2011
  • Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Benim haziran ayındaki yaza dair düşüncem : Günde 5 konu bitecek.
    Evet şimdi buna hiçbir tarafımla gülemiyorum. Robota versen robot yapamaz bunu o_O
    Berbat bi yaz tatili geçirmiş olabilirim. Ama hala geç kalmış sayılmam. Elbet rakiplerim yorulacak o zaman ben atağa geçeceğim işte :D Kötü olmalı bazen insan,değil mi ?
  • Sayfayı Paylaş