Ramazan'in zararlari

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde 'Payanda' tarafından paylaşıldı.

1. 'Payanda'

'Payanda' Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0

Hep yararından söz edilir. Zararından söz edilse Kâfir olunacak çünkü. Aslında ben bu yüzden de hep yararından dem vurulduğunu düşünmüyorum. Kâfir olma korkusu ‘Tanrı’ya yalakalık’tan daha soylu bir eğilim çünkü.

Tevrat’taki Eyyub Kıssa’sında Hz. Eyyub, ben bağdaştırsam da, İslam Kelam’ıyla bağdaştırılması imkânsız isyanlar içinde: Özetle tezi şu: Tanrı, hep kötülerin iyiliğine, iyilerin kötülüğüne himmet etmekte,ve O’nun iradesi hep bu yönde tecelli etmektedir. Eyyub’un bu çeşit küferleri (inkârları, isyanları) uzak coğrafyalardaki ‘Kelamcı’ dostlarını ona yardım, onu bu küfründen tevbe ettirmek üzere harekete geçirir. Ve Elifaz, Tsofar ve Bildad Eyyub’a gelirler.

(Okuyanlar beni bağışlasın) Bu üç bilge kişinin sözleri bütün Kutsal Kitaplar’ın özeti gibidir. Hepsi son derece hikmetli konuşmakta ve doğruları söyleyerek Eyyub’u tevbeye davet etmektedirler. Özetle ‘Tanrı zulmetmez, başındaki bu felaketler senin günahların, hataların yüzündendir’ demektedirler. Eyyub Aleyhisselam eski kafasında direnir ve kendi örneğiyle de yanıtlar: ‘Ben kime netmişim; halimi görüyorsunuz. Kötülerinse malları, evlatları, servetleri Tanrısal koruma altında’. Siz bu konuşmalardan sonra Eyyub (as.)’ın Tanrı’nın gazabıyla taş kesilivermesini umarken Göklerden Tanrı, öteki üç tartışmacıya öfkelenip: ‘sizi gözüm görmesin. Çünku kulum Eyyub gibi hakkımda doğru olanı söylemediniz’ der.

Elbet Tevrat’ı hele Eyyub Kıssası’nı özetlemek hem mümkün değil hem biraz haddi tecavüzdür. Bunlara rağmen referans olması açısından andım.

Ben de EYYUB II başlıklı şiirimde şöyle demişim:

‘’nefesli sazlar
    başını alıp gitti şiirimden
    en derman yetmez adamlar
    ben
    Elifaz
    Bildad
    Tsofar kaldık’’

Allah’a karşı doğruyu söyleyeceksin. Mahza küfür olsa da. Birincisi O’na söylüyorsun, ikicisi kendince doğruyu söylüyorsun. Tanrı pısırık, yalaka (İslam teriminolojisinde mürai) kulları sevmez. Hiç isyan etmeyen kulla Tanrı arasında irtibat yoktur. Siz bunun (bunların) ne demeye geldiğini düşünedurun, ben de bu arada karışıklığı daha artırmazsam, size yardımcı olmaya çalışayım.

Seksen öncesi sosyalistlikle din düşmanlığı, dini (özelde İslam’ı) eleştirmek handiyse şey-i vâhitti, yani aynı şey.

Tartışmacım ‘oruçun ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini, açlıktan tüm çalışanların randımanlarının düştüğünü, bu yüzden zararlı, doğru olmayan bir şey’ olduğunu söylediğinde ben: ‘’Doğru söylüyorsun’’ dediğimde şaşırırdı.

Yalan mı söylemeliydim. Her yıl Ramazan’larda bu gibi söylemler, bilhassa Müslümanlar tarafından abartılarak dillendirilir. 11 ay yorulan sindirim sistemimiz bir ay dinleniyormuş. İnsan yalan söyler ama biraz üsturuplu söyler. Bu konuda doğruyu belki otuz yıl önce merhum Ayhan Songar söyledi: ‘’Ne dinlenmesi kardeşim. Gündüz yediğimizin daha fazlasını gece yiyor sindirim sistemimizi inadına yoruyoruz’’ Buna benzer şeylerdi.

Böyle komik şeyleri atlayıp esasa ilişkin önce şöyle bir başlık atılabilir:

Her ibadetin zararı vardır ama sevabı zararından çoktur.

Tersinden şöyle söylersek Kur’an diline, kendi iç mantığına daha uygun kurmuş oluruz tümceyi: Her günahın yararı vardır ama günahı yararından çoktur.

Aslında bu, içki hakkında inen bir ayet: ‘’İçkide sizin için yararlar vardır ama günahı yararından çoktur’’. Bilenler şaşırmasın böyle bir ayet yok diye. Çünkü bütün mealler bu ayeti şöyle yazar: ‘’İçkide sizin için yararlar vardır ama zararı yararından çoktur’’
    Burada ciddi bir tefsir cinayeti var. Çünkü ayette seçilen sözcüklerin biri ‘fayda’(dünyevî yarar) öteki, günah anlamında olan (dinî) ‘ism’dir.

Bir şeyin ibadet olması değil kişiye ağırlık (zarar) vermemesi; ağırlık vermesiyle doğru orantılıdır. İbadetlerin genel adı ‘teklif’dir ki ‘külfet’ demektir. Bu yüzden rahmet zahmete tabidir denilmiş.

Namaz ağır bir iştir Kur’an’a göre (istinalarına karşın). Oruç zahmetlidir, abdest- namaz hiçbir nefsin ilkten kabulleneceği bir şey değildir. (Yaz deme kış deme sulara gir çık. Yat kalk) Zekât …Mal canın yongasıdır. Hac… deve sırtıda onbeş gün-bir ay yaya üç ay… Uçakla mı: az para vermeyeceksiniz.

Şu ‘’Huzur İslam’da’ya gelelim bir de. (Dikkat ettim de hep küçük- büyük burjuva arabalarında yazıyor çoğunlukla) Onların huzurlu olması inanan herkesin de huzurlu olduğu anl***** gelmeyeceği gibi İslam esasen, huzurlu adamın mazbut hayatını çoğu kez berhava eder. Yeryüzündeki tüm mazlumların gördüğü zülümden sorumlu olduğunu düşünen kişide hangi çeşit bir huzur arıyorsunuz. Hüzün daha yakışıyor müslüman’a.

Sonuç

İslam’da hiçbir ibadet yoktur ki bir sosyal yönü bulunmasın. İmam Şafiî’ye göre bireyin namazı makbul değildir. Kişi mutlaka birilerini bulup namaz kılmalıdır. Namaz bütün mahalle sakinlerini günde beş kez bir araya getirip, sorunlarını çözmeleri, dayanışmaları içindir de (Bugünkü cami cemaatları referansımız değil; Omuz omuza duran o musallilerin aralarında görünmez duvarlar vardır). Cuma namazında devletin başı bütün halka haftada bir hesap verir, iletişim sağlar vs. Hac bir global kongredir aynı zamanda. Zekat ile ekonomik dayanışma, yardımlaşma sağlanır.

Ve doğrudur orucun yararları arasında fakir fukaranın halini anlamak vs. vardır.

Ama…

Ama İslam’ın anılan dört koşulunun hiçbirinin olmadığı gibi oruçun amacı da bunlar değildir. Namaz yukarki yararlar için kılınmaz, zekât anılan amaç için verilmez, hacca anılan amaç için gidilmez. Çünkü İslam her şeyden önce bir dindir ve her şeyden önce bireyin ruhunu arındırmak içindir. Bütün ibadetler bu amacın bilinciyle yapılmalı, bütün haramlardan bu amaç için kaçınılmalıdır.

Bu ruh terbiyesinde bütün ibadetlerin ruhu nasıl temizlediği konuları bu yazıya sığmaz, onlardan sarfınazar ederek oruçun tezkiyesini söyleyip noktalayalım. (Oruçun zararı da umarım daha iyi anlaşılır böylece).

Oruç randımanı düşürür, sinirleri tahrip eder, Adrenalini yükseltir. (Çünkü gene merhum Ayhan Songar’ın dediği gibi alışkanlıklarımız tepetaklak olmuştur; bu sinir bozucudur). Hastaları, zayıfları öldürebilir.

Bir ayette seçilen biri yarar-zarar, öteki günah-sevap çizgisi İslam’ın emrettiği her şeyde olduğu gibi burada da karşı karşıya gelmekte. Bu sıkıntıları çekersiniz ama Ramazan bitince ruhunuz hamamdan çıkmış gibidir. Maddi bünyeniz sarsılmış ama ‘sevap’ işlemişsinizdir çünkü.

Murat Kapkıner
    etutcu_kız ve vulnerable bunu beğendi.
  2. --ZeLa--

--ZeLa-- Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    29
    “Allah, orucu zengin ile fakir eşit olsunlar diye farz kıldı.

Oruç Tutmanın Önemi
    Ramazan ayı bu yılda islam alemine kapısını çalarak rahmet, mağfiret ve bereket getirdi.Bu ayda orucun anlamını ve önemi ne kadar anlatırsak anlatalım yine tarif etmekte yetersiz kalacağız.Ancak Ramazan ve oruç hadislerle o kadar güzel nakletmiştir ki bizi anlatmamıza gerek bırakmamıştır.

İşte orucun önemini ve faziletini bize bildiren bir kaç hadis…

Orucun Önemini Anlatan Hadisler
    “İslam beş şey üzerine kurulmuştur:Namaz, Oruç, Zekat, Hac ve Velayet.”

“Oruç cehenneme karşı bir siperdir.”

“Her şeyin bir zekatı vardır, bedeninde zekatı ise oruç tutmaktır.”

“Ramazan ayı Allah’ın ayıdır, oruç tutmak ise onun misafirliği.”

“Oruç günahlardan arınmak ve kıyameti hatırlamaktır.“

“Ramazan ayı Allah’ın ziyafet ayıdır, bu ayda Allah’ın rahmet sofrasına davetlisniz.”

“Ramazan ayı takva, cömertlik ve ihlas okulu, oruç ise onun sınavıdır.”

“Ramazan ayı nefisle savaşmak ayıdır.”

“Ramazan ayı zenginle fakirin aşitlik ayıdır.”

“Ramazan ayı, sabır, direniş, iman ve irade güçlendirme ayıdır.”

Keşke başlık farklı olsaydı......
  3. 'Payanda'

'Payanda' Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Konuyu okumadan yorum yaptığın nasıl da belli
    : ))

Senin bu yazdıklarından daha fazlasını ben biliyorum merak etme:)
    ramazan yanmak demektir. günahların yanması..
    eğer yorum yapmadan yazıyı okusaydın neyi anlatmak istediğimi anlayacağından zerre süphem olmazdı ;)
  4. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    ´ Bana tanıdık gelıyorsun. .

Paylaşım için teşekkür ederim. Bana cok sey anlattı

:)
  5. etutcu_kız

etutcu_kız Üye

Beğenileri: