Receb-i Şerif'in 27. gecesi Miraç Gecesi (16/17 Haziran)

Konu 'Dinler Tarihi' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113  Receb-i Şerif'in 27. gecesi Miraç Gecesi Yaklaştı.
  Acaba o gün nasıl ibadet etmeliyiz ? İşte cevabı


  Receb-i Şerif’in 27. gecesi Miraç Gecesi’dir. Yatsı namazından sonra 12 Rekat Hacet namazı kılınır. Her rekatta Fatiha’dan sonra 10 İhlas-ı Şerif (Kulhü) okunur. Namaza niyet şu şekildedir: “Ya rabbi , rızayı şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habibin Resûl-ı Zîşan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu aff-ı ilahine, feyz-i ilahine ve rızayı ilahine mazhar eyle.”

  Namazdan sonra;
  4 Fatiha-i Şerife
  100 defa “ Sübhânallâhi ve’l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l- azîm.
  100 İstiğfar-ı Şerif (Estağfirullâhi’l-azîm ve etûbü ileyk)
  100 Salavat-ı Şerife (Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed)
  okunup dua edilir.​
  Bu namazda ihlaslar 100 adet okunur veya bu namaz 100 rekat olarak kılınırsa ;- bu namazın feyz ve bereketiyle- huzûr-ı ilâhiye namaz borçlusu olarak çıkılmaz.

  Miraç gecesinden sonraki gün mutlaka oruçlu olunmalıdır. O gün öğle ile ikindi arasında 4 rekat namaz kılınır. Her rekatte Fatiha’dan sonra 5 Âyetel kürsî, 5 Kulyâ eyyühel kâfirûn, 5 ihlâs-ı şerif, 5 Kul eûzü birabbi’l-felak, 5 Kul eûzü birabbi’n-nâs sureleri okunur. Dua edilir.  Rabbim yaptığımız ibadetleri ve ettiğimiz duaları kabul buyurur inşallah... :)
  !!emine!! ve Özel Üye Esra bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş