reform

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde dlkhsyn tarafından paylaşıldı.

1. dlkhsyn

dlkhsyn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

arkadaslar yillik ödevim reform bana söyle genis anlatimli bir site ad1 verebilir misiniz?bayadir ariyorum ama bulmadim 7,8 sayfa surmesi gerekiyor yard1mc1 olursan1z sevinirim herkese simdiden çok tesekkür ederim:D:)
  2. köRdügüm

köRdügüm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Üstten Bir anlatım istiyorsan hoca yazdırdı 1,5 sayfa kadar İşine yararsa yazıyım arkdaşım..
  3. фуля

фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

internette kısa istersen kitaplara bak bendeki kaynak kitaptada kısa kütüphaneye git orda güzel kaynaklar oluyor
  4. фуля

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0
    REFORM
    katolik kilisesinin bozulması ve dini amaçlardan uzaklaşması üzerine, 16. yüzyılda Almanya'da başlayrak diğer avrupa ülkelerine yayılan dini alandaki yeniliklere reform denilmiştir.
    REFORMUN NEDENLERİ:
    1-katolik kilisesinin bozulması ve hristiyanlar arasında yenilik fikirlerinin yayılması
    2-hümanizma sayesinde hristiyanlığın kaynaklarına inilmesi,incilin milli dillere çevirilerek temel ilkelerin ortaya konulması
    3-matbaanın yaygınlaşması ile okuma-yazma bilenlerin artması üzerine katolik mezhebinin sorgulanmaya başlaması
    4-endülaj sorununun ortaya çıkması,kilisenin para karşılığı insanların günahlarını affetmesi
    5-rönesans hareketlerinin etkisi ile özgür düşüncenin yayılması
    6-reform hareketlerinin ilk defa başladığı Almanya'da siyasal birlik olmaması ve Almanya'daki prenslerin dinde yenilik isteyenleri desteklemesi
    REFORMUN DOĞUŞU:
    katolik kilisesinin uygulamalarına Martin Luther'in karşı çıkması,ekonmik sıkıntı içindeki Alman halkı arasında büyük ilgi görmüştür.(1517)
    Martin Luther'in düşüncelerinin yayılması üzerine Luther aforoz edilmiş ve öldürülmesine karar verilmiştir(1521).bu gelişmelerden sonra Almanya'daki bazı prensler Martin Luther'i korumuştur.
    Martin Luther ile katolik kilisesi taraftarları arasında anlaşmazlıklar çıkmış,kilisenin malları köylüler ve şövalyeler tarafından yağmalanmıştır.
    savaşların ülkede huzuru bozmasından ve imparatorluğun parçalanmasından endişe eden Alman İmparatoru Şarlken,Diyet Meclisi'ni topladı(1529). katoliklerle Luther taraftarları arasında Ogsburg Antlaşması imzalanmıştır(1555).
    bu anlaşmaya göre;Protestanlık mezhebi ve kilisesi kesin olarak kabul edilmiştir.Alman prensleri istedikleri mezhebi seçme ve kendi topluluklarına kabul ettirme konusunda serbest olmuşlardır.
    prensler kendi ülkerlerine din işlerinin mutlak hakimi haline geldiler.prenslerin
    mezheplerini kabul etmeyen Almanların başka yerlere göç etmesine izin verildi.
    Almanya'da başlayan reform hareketleri İngiltere,Fransa,İsveç,Norveç ve Danimarka gibi ülkelere de yayılmıştır.Fransa'da Nant Fermanı ile Kalvenistlere ve Protestanlara inanç serbestliği tanınmıştır.İngiltere Kralı 8.Henri Anglikan Kilisesi'ni kurarak Katolik Kilisesi'nden ayrılmıştır.Henri'nin papayla ilgisini kesip Anglikan Kilisesi'ni kendine bağlaması üzerine İngiltere'de din,milli bir karakter kazanmış;kilise yönetim mekanizması içinde yerini almıştır.
    REFORMUN SONUÇLARI:
    1-Avrupa'da mezhep birliği bozuldu.Katolik ve Ortodoks mezhepleri yanında
    Protestanlık,Kalvenizm ve Anglikanizm mezhepleri ortaya çıkmış,mezhepler arasında çatışmalar başlamıştır.bu durum Avrupa devletleri arasındaki dinsel bağları zayıflatmıştır.din adamları ve Katolik Kilisesi eski itibarını kaybetmiştir.
    2-Katolik Kilisesi kendini yenilemek ve düzenlemek zorunda kalmıştır.katolik
    kalan ülkelerde yeni mezheplerle mücadele etmek amacıyla Engizisyon mahkemelerini harekete geçirmiştir.
    3-eğitim-öğretim faaliyetleri kiliseden alınarak laik bir eğitim sistemi kurulmuştur.
    4-katolik kilisesinden ayrılan ülkelerde kilisenin mallarına ve topraklarına el konulmuştur.
    5-papa ve kilisenin Avrupa ülkelerinin kralları üzerindeki etkisi sona ermiş ve
    Avrupa'da siyasal bölünmeler yaşanmıştır.çünkü Orta Çağ'da papa Avrupa krallarına taç giydirerek onların krallıklarını onaylıyor ve yönlendirebiliyordu.
    papanın ve katolik kilisesinin eski gücünü kaybetmesi haçlı seferlerinin düzenlenmesini engellemiştir.

bunu güvender yayınları öösye hazırlık tarih konu anlatımlı kitabından yazdım
  5. dlkhsyn

dlkhsyn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaslar hep1n1ze cok tesekkur ederm yard1mlar1n1z 1c1n cok sagolun yard1mlar1n1z 1c1n heps1de 1s1me yar1yor ama daha fazla b1lg1 laz1m 7 8 sayfal1m felan y1nede cok sagolaun:D
  6. фуля

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0
    bizim kitaplarda bu kadar yazıyor ama üniversitede tarih görenlere bir sor onlarda daha geniş anlatılıyor

Sayfayı Paylaş