Rokaku tipi uçurtma

Konu 'Kültür-Sanat' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Rokaku tipi uçurtma

  Kuyruksuz uçabilen bir altıgen bir uçurtmadır.bu uçurtma için:
  Malzemeler
  1- ) 56 cm uzunluğunda tercihen 3x 10 mm ( veya 3x 8 mm ) kalınlığında 2 adet tahta çıta. Çıtaların illa bu kalınlıkta olması gerekmiyor. Biraz daha kalın veya ince olabilir. Çıtaların esneyebilir olması önemli.
  2- ) 67,4 cm uzunluğunda 5 x 5 mm kalınlığında 1 adet çıta.
  3- ) İskeleti oluşturmak için pamuklu ambalaj ipi. İpin gerildiğinde uzamaması gerekiyor.Bu yüzden naylon türevi ip kullanmamaya dikkat edin.
  4- ) Kaplamak için naylon veya ince dayanıklı kağıt. ( defter kaplama naylonlarý olabilir. )
  5- )Yapıştırıcı bant
  Yapılışı
  Önce bütün çıtaların uçlarını iple rahat bağlayabilmek için hafif yontalım. Uuçurtmaların 56 cmlik olan çıtaların 4 eşit parçaya ayıracak şekilde 5yerden 2mmlik oyuklar yapılacak. Yontuktan sonra uzun olan (67,4 cm) çıtamızı uçurtmamızın omurgası yapacağız. Bu çıtanın ucularından 12,7 cm altna çıtları tam ortasından yerleştireceğiz ve buralardan sıkıca bağlayacağız. bağladıktan sonra çıtaların uçlarını bir sonraki köşeyle bağlıyacağız. bağladıktan sonra uçlarını defter kaplar gibi kaplıyacağız.
  Yatay olan çıtalarımızın daha önce 5 eşit parçaya bölerek oluşturmuştuk bu bölümleri 1,5 metre kadar aynı çıtanın ipiyle birleştireceğiz. daha sonra bu ikisini 50 metrelik bir iple birleştireceğiz.
  Uçurtmamız artık uçurulmaya hazır.

Sayfayı Paylaş