Romantizm akımı n'dir?

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde call07 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. call07

  call07 Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar romatizm akımı en kısa ve akılda kalır biçimde açıklarsanız çok faydalı olacak.
 2. ∂iαвiαη~lρ

  ∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.248
  Beğenileri:
  726
  Ödül Puanları:
  113
  *18. yüzyılın sonunda başlar ve 19. yüzyılın ortalarına kadar sürer.
  Kendisinden önceki klasizme bir tepki olarak ortaya çıkmıştır.


  *halkın beğenisinin klasizmin görkemli, katı, soylu, idealize edilmiş ve yüce anlatım biçiminden, daha yalın ve içten ve doğal anlatım biçimlerine kayılmıştır. *Romantizm, klasizmin düzenlilik, uyumluluk, dengelilik, akılcılık ve idealleştirme gibi özelliklerine bir başkaldırı niteliğindedir.
  *Romantizm, doğduğu çağın akılcılığı ve maddeciliğine tepki olarak bireye, öznelliğe, akıl dışılığa, düş gücüne, kişiselliğe, kendiliğindenciliğe ve aşkınlığa, yani sınırları zorlayıp geçmeye önem verir


  *Romantizmin en önemli habercisi Fransız filozof ve yazar Jean Jacques Rousseau’dur.
  *
  Goethe, Chateaubriand ve Madame de Stael romantizmin ilk temsilcileridir. *Victor Hugo, Alphonse de Lamartine, Alfred de Vigny, Alfred de Musset romantik akımın önemli yazarlarıdır.Victor Hugo '' cromwell'' adlı eserinin önsözünde bu akımın ilkelerini ortaya koymuştur.Romantizmin kurucusu sayılır.


  Bunları bulabildim;)
 3. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0
  Romantizm1790'dan yaklaşık 1850'ye kadar Avrupa'da gelişim göstermiş büyük bir akım olan, edebiyatın, müziğin felsefenin görünümünü köklü bir şekilde değiştiren ve resimde bir yenilenmeye yol açan romantizm (fr. romantisme), belli bir tanıma girmeyen niteliğini korumakla beraber, var olmanın özgür bir ruh hâlini işaret etmektedir.


  Edebiyatta romantizm
  Romantizm bir edebiyat akımı olmanın ötesinde, 18.yy.sonu ile 19. yüzyıl başlarında Avrupa'da yer etmiş belli bir duyarlılığı belirtir. İngiltere ve Almanya'da doğan bu hareket Fransa ve Güney Avrupa ülkelerine (İtalya ve İspanya) biraz daha geç girmiştir. Klasik edebiyat akımına tepki olarak 18. yüzyılın sonlarında doğan ve Victor Hugo'yla birlikte büyük ün kazanan Romantizm, insanın yaratma özgürlüğü önündeki her şeye karşı durur. "En iyi kural, kuralsızlıktır" diyen romantikler, insanın duygularını, düş gücünü hayata geçirmesini ve insanı düzeltmenin toplumu düzeltmekle olabileceğini savunurlar.
 4. call07

  call07 Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekürler.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş