Rum okulu için yeterli öğrenci yok

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

Gökçeada’ya 49 yıl sonra açılacak Rum okulu öğrenci sıkıntısıyla karşı karşıya kalacak. Belediye Başkanı Yücel Atalay, “12 öğrenci bulunursa bir sınıf açılabilir ama o sayıda çocuk yok” dedi

Gökçeada İlçe merkezine 4 kilometre uzaklığındaki Zeytinli Köyü’nde 1951 yılında eğitime başlayan Rum azınlık okulu, 1964 yılında kurucusunun isteği doğrultusunda kapatıldı. Geçen yıl Ağustos ayında Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı adına 38 yıl sonra adaya yeniden dönüş yapan Anna Koçumal, Milli Eğitim Bakanlığı’na 49 yıl aradan sonra Özel Gökçeada Rum İlkokulu’nu açmak için başvuruda bulundu. Tadilatı yapılan okulun açılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılan başvuru kabul edildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dün itibarıyla Özel Gökçeada Rum İlkokuluna açılış izni verdiklerini açıkladı. Ancak, köyde yaşayanların başka yerlere göç etmesi nedeniyle bu kez de bir sınıf açılabilmesi için gerekli olan 12 öğrencinin bulunup bulunamayacağı merak konusu oldu.

O sayıda çocuk yok

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, kararın önemli olduğunu belirterek, şöyle dedi:
    “Yüz öğrenci kapasiteli okulda 4 sınıf açılabilir. Ancak öğrencimiz yok. Bizim 175 yaşlı Rum vatandaşımız var. Yazın köylerine geliyorlar, 2 bin nüfus oluyor. Şimdi bu karar bu nüfusun kalıcı olmasına vesile olursa ondan mutluluk duyarız. Kanunlarımız herkese aynı. 12 öğrenci bulunursa bir sınıf açılabilir. Ama şu aşamada o sayıda çocuk yok.”

Okul gençleri geri döndürecek

Özel Gökçeada Rum İlkokulu’nun (Aya Todori İlk Mektebi) karşı karşıya kaldığı öğrenci sıkıntısına okulun kurucusu 45 yaşındaki Anna Koçumal’dan ilginç bir yaklaşım geldi. Kendisinin okumak için 6 yaşında, doğduğu Gökçeada’dan ilk kez ayrılarak İstanbul’a gitmek zorunda kaldığını anlatan Koçumal, “Bu okulun açılması Rum gençlerini adaya döndürecek. Yunanistan’daki kriz bile bunun için büyük bir neden” dedi.
    18 yaşına kadar İstanbul’da yaşadığını anlatan Koçumal, “Ardından Atina’ya giderek Fizik Tedavi eğitimi aldım ve çalışmaya başladım. 26 yıl Atina’da yaşadım. Geçen yıl Nisan ayında Gökçeada’ya dönüş yaptım. Okulun kurucusu görevini üstlendim. İlkbaharda okulun onarımı başladı ve yaz sonunda tamamlandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yaptım. Müfettişler gelip kontrolleri yaptı. Neticeyi bekliyordum. Bakandan müjdeli haber geldi. Ben, burada okula gidemedim. Ancak okulun açılmasına yardım ettim. Bu benim için büyük mutluluk” dedi.

Türkçe ve Rumca eğitim

Okulda, bir anasınıfı, bir ve ikinci sınıflar için bir sınıf, üç ve dördüncü sınıflar için bir sınıf olmak üzere toplam 3 derslik bulunduğuna dikkati çeken Koçumal, “Ayrıca, müdür ve öğretmen odası ile bir de lavabo var. Öğretmenler atandı. Okul müdürü ailesi Zeytinli Köyü’nde yaşayan Paraskevi Berber oldu. Müdür Yardımcısı Türk olacak. Rumca dersi için ve anasınıfı için Yunanistan’dan bir öğretmen atanacak. Rumca ve Türkçe olarak eğitim verilecek” dedi.
    “Bu okulun yeniden eğitime başlayacak olması Rum gençlerini Gökçeada’ya döndürür mü?” sorusuna Koçumal, “Muhakkak. Hele Yunanistan’daki kriz büyük bir neden. İnşallah dönerler, dönecekler” diye yanıt verdi.
    Zeytinli Köyü’nde yaşayan Yorgi Berber ve Stella Berber’in kızları Paraskevi Berber okula müdür olarak atandı. Baba Yorgi Berber, “İlkokulu bu okulda okudum. Hatta hocam beni müzik dersinden sınıfta bırakmıştı ve bu okulda 6 yıl okumuştum. Çok seviyorum bu köyü. Keşke, tüm bunlar yaşanmamış olsaydı. İnsanlar birdir, ayrım olmaması gerekir. Allah birdir. Yaşananlar geçmişte kaldı. Şimdi, okulumuz tekrar açılıyor. Hayırlı, uğuryu olsun. İnşallah yakın zamanda öğrencileri de bulacağız. Bu okulun eğitime başlayacak olması gençleri Gökçeada’ya döndürür. İleride ortaokul ve lise de olur inşallah” dedi.
    Eşi Stella Berber de, “Bu okul 1964 yılında kapandı. Ben 6 yıl bu okula gittim. Şimdi çok seviniyoruz okulun açılmasına. Bu kadar yıldan sonra. Hatta kızım da bu okula müdür olacak. Çok mutluyuz” diye konuştu.
    Zeytinli Köyü’nde yaşayan 65 yaşındaki Paraskevi Zelu da, “Okulun açılması iyi oldu. Ama çocuklar yok şimdi. Belki gelirler, bilemiyorum. Biz zaten burada yaşıyoruz. Okulun yenilenmesi köyümüz için iyi oldu. Burada doğdum, bu okula gittim. Yıllar önce büyüklerin düşüncesiyle, neden kapandı bilemiyorum” dedi.

Sayfayı Paylaş