Rutherford Atom Modeli

Konu 'Kimya 10. Sınıf' bölümünde Moderatör Gizem tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gizem

  Moderatör Gizem Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Eylül 2012
  Mesajlar:
  638
  Beğenileri:
  356
  Ödül Puanları:
  63

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Rutherford modeli, Ernest Rutherford tarafından 1911 yılında ortaya konan fiziksel model.

  Arkasına film yerleştirilmiş bir altın tabakaya +2 yüklü alfa tanecikleri(He+2) gönderilerek ışınların levhaya çarptıktan sonra izledikleri yollar çizilmiştir.

  Rutherford yapmış olduğu deneyle atomun çapını çok küçük bir sapmayla hesaplamıştır.(20 bin alfa taneciğinden bir tanesi sapmıştır.) Sapmanın nedeni büyük bir olasılıkla o zamanlarda daha hassas bir ölçme yönteminin bulunmamış olmasıdır.

  Rutherford atom modeli Güneş Sistemi'ne benzetilmektedir. Güneş, içine gönderilen ışınların büyük bir bölümü levhadan doğrudan geçmiştir. Proton dolu bir çekirdeğe ve etrafında dönen gezegenler de elektronlara benzetilmiştir.
  Deney sonucunda şu bulgulara ulaşılmıştır:
  Öyleyse, atomda büyük boşluklar vardır.
  • Işınların küçük bir kısmının kırıldığı ve çok küçük bir kismının yansıdığı görülmüştür: Öyleyse, atomda + (pozitif) yükler çekirdek adı verilen küçük bir hacimde toplanmıştır. Bu boşluk o kadar büyüktür ki, bir futbol topu büyüklüğünde atom çekirdeği 44 km yarıçapındadır.)
  • Atomda pozitif yük, kütle merkezinde çekirdek diye adlandırılan çok küçük bir hacimde toplanmıştır.
  • Atomda pozitif yüklü tanecikler kadar elektron çekirdeğin etrafında bulunur ve atom hacminin büyük bir bölümünü elektronlar kaplar.
  Rutherford atom modeli ile Modern Atom Teorisi ve Bohr Atom Modelleri'nin temelleri atılmıştır.

Sayfayı Paylaş