Rüyalar Hakkindaki Gerçekler

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde Red tarafından paylaşıldı.

1. Red

Red Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.033
    Ödül Puanları:
    0

Uyandıktan 5 dakika sonra rüyamızın yarısını unuturuz, 10 dakika sonra ise yüzde 90'ını

Rüyalarda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz
    Zihnimiz yüzler yaratmaz. Rüyada gördüğümüz yüzler hayatımızda karşılaştığımız ama hatırlamadığımız ya da kime ait olduğunu bilmediğimiz yüzlerdir. Hepimiz hayatımız boyunca binlerce yüz gördüğümüz için, rüyalarımızda da limitsiz yüz görme yeteneğine sahibiz.

Herkes renkli rüyalar görmez Gözleri gören insanların yüzde 12'si rüyalarını siyah-beyaz görür, geri kalanlarsa renkli. 1915 ile 1950 yılları arasında yapılan araştırmalara göre rüyaların büyük çoğunluğu siyah-beyaz görülüyordu. Ancak sonuçlar 1960'lı yıllardan itibaren değişmeye başladı. Günümüzde 25 yaşın altındaki insanların sadece yüzde 4.4'ü rüyalarını siyah beyaz görüyor. Son araştırmalar bu değişikliğin nedenini siyah-beyaz film ve televizyondan renkli görüntüye geçmemize bağlıyor.

Rüyalar simgeseldir Belirli bir nesne veya olay içeren rüya, genellikle doğrudan o nesne veya olayla ilgili değildir. Rüyalar simgesel bir dille konuşur. Rüyalarınız hangi imgeyi görürse büyük ihtimalle o imgeyi temsil etmiyordur.

Her gece dört ila yedi rüya görürüz Ortalama olarak her gece bir iki saat arası süreyle rüya görürüz.

Hayvanlar da rüya görür
    Bir çok hayvan üzerinde yapılan araştırmalar, hayvanların da insanlar gibi uykularında rüya gördüklerini ortaya koymuştur. Bir köpeği uyurken izlerseniz, birini takip eder gibi ayaklarını veya patilerini oynattığını görebilirsiniz.

Rüyanın gerçek hayatla birleşmesi Zihnimiz, bedenimizin o sırada gerçekten duyduğu ya da hissettiği şeyleri rüyalarımızla birleştirebilir. Örneğin rüyamızda kendimizi bir konserde müzik dinlerken görüyoruzdur, ancak o sırada radyoda bir müzik çalıyor olabilir.

Erkek ve kadınlar farklı rüyalar görür
    Erkekler, erkekler hakkında daha fazla rüya görür. Bir erkeğin rüyalarında gördüğü karakterlerin yüzde 70'i erkektir. Kadında bu oranlar eşittir. Öte ayndan erkekler kadınlara nazaran rüyalarında daha agresif duygular hisseder.
    Geleceği gösteren rüyalar
    Yapılan araştırmalar insanların yüzde 18 ila yüzde 38'nin rüyalarında 'geleceğe ilişkin' veriler taşıyan imgeler gördüğünü, yüzde 70'ininse 'déjà vu' yaşadığını gösteriyor. Rüyalarda geleceğin görülebileceğine inanan insanların oranıysa araştırmaya bağlı olarak yüzde 63 ile yüzde 98 arasında değişiyor.

Horluyorsanız rüya göremezsiniz Bilimsel olarak kanıtlanamasa da, yapılan araştırmalarda horlayan insanların daha az sayıda, daha kısa ve genellikle unutulan rüyalar gördüğü sonucuna varmış.
    asi_star ve ayceNuR bunu beğendi.
  2. Moderatör Özlem U.

Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    vallahi ben çok rüya görmem ancak 2 günde bir ama ben renkli görüyorum hiç siyah beyaz görmedim :)
  3. vulnerable

vulnerable Üye

Beğenileri:
    299
    Ödül Puanları:
    0
    Hergün mutlaka rüya/rüyalar görürüm. Unutmam çok nadirdir.. Pek unutmam :D
    Size tavsiyem kötü rüyaları ne anlatın ne de araştırın .. Kötü rüyalar şeytandan , güzel rüyalar ise Allah'tandır.. Fazla takmayın kafanıza benim gibi :D Bir de sabah rüya görüyorsanız saat 7 den sonra mesela onlarda iblistenmiş ..
    Ha bir de :D Benim rüyalarım rengarenk :D :)
  4. Red

Beğenileri:
    1.033
    Ödül Puanları:
    0
    :D ben kötü rüyalara bakiyom ama birşey olmuyor :D
  5. vulnerable

vulnerable Üye

Beğenileri:
    299
    Ödül Puanları:
    0
    :D:D
    Kötüye birşey olmazmış :D :D :p
  6. Red

Beğenileri:
    1.033
    Ödül Puanları:
    0
    :D:D doğrudur :D
  7. Desert Rain.*

Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    2.918
    Ödül Puanları:
    0
    ben az rüya görüyorum.. ya ayda bir falan :D.. o da renkli oluyor :p
  8. Red

Beğenileri:
    1.033
    Ödül Puanları:
    0
    vay be 09.09.10, 06:43 bu tarihte yazdiğim konun geri dönüşü beni duygulandirdi ağlayacam ha:D :/
    €YLÜL bunu beğendi.
  9. Desert Rain.*

Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    2.918
    Ödül Puanları:
    0
    :D

o kadar eskimiymiş yaf :p
  10. ayceNuR

ayceNuR Üye

Beğenileri:
    867
    Ödül Puanları:
    0
    Sonuçta Rüya Allah' ın gönderdiği birşey yani hayırlı tamam dağılın beyler bayanlar :D

Sayfayı Paylaş