Sabancı Üniversitesi Bakoyannis'i Ağırladı

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Dora Bakoyannis konuşmasında küresel ekonomik krizi,Avrupa Birliği, ABD ve Çin’in ekonomik dengeler üzerindeki rolleri, Türkiye – Yunanistan ilişkilerine değinirken, Türkiye’yi krizden etkilenmemek için çok dikkatli olması konusunda uyardı.

  Sabancı Üniversitesi 16 Kasım 2012, Cuma günü Eski Yunanistan Dışişleri Bakanı ve Eski Atina Belediye Başkanı ve halen Yunan Parlamentosu Üyesi olan Dora Bakoyannis’i ağırladı. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer’in konuğu olarak Sabancı Üniversitesi’ne gelen Bakoyannis, “Bir Fırsat Olarak Uluslararası Kriz” başlıklı bir konuşma yaptı. Konferansın evsahipliğini Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Suzan Sabancı Dinçer ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Nihat Berker üstlendi.

  “Avrupa’da yaşanan kriz yapısal ve bulaşıcı”

  Dora Bakoyannis konuşmasında 2008 krizinin etkilerinin sürdüğü ekonomik ortamda, krizin henüz fırsata dönüştürülememiş olmasının sonuçları ile Avrupa ve Çin’deki büyümenin yavaşlamasının küresel ekonomi üzerindeki etkilerine değindi. Bakoyannis, ABD halen borçlarını ödeme mücadelesi verdiğini belirtirken, Avrupa’nın da bugüne kadar yaşanan en büyük ve ciddi krizin merkezinde olduğunu söyledi.

  Avrupa’da yaşanan krizin başlangıç noktasının Yunanistan’ın borç krizi olduğunu ifade eden Bakoyannis, bu durumun yapısal ve bulaşıcı olduğunu, Avrupa’nın güneyindeki Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz’in yanı sıra, İrlanda, Slovenya ve Belçika’ya ulaştığını belirtti. Krizin Avrupa Birliği’nin psikolojisini de etkisi altına aldığını söyleyen Dora Bakoyannis, kuzey ve güney arasında friksiyonların ve gerilimin hakim olduğunu ifade etti.

  “Türkiye çok dikkatli olmalı”

  Küresel ekonomik krizin merkez üssünün Avrupa olduğunu söyleyen Bakoyannis, krizdeki umut verici sinyallere de değinerek “Bu gelişmelerin yanı sıra meydana gelen olumlu sinyallere de var. BRIC ülkeleri ve Türkiye örneklerinin çizdiği pembe tablonun mevcut dinamikleri göründüğünden daha nazik” dedi. BRIC ülkelerinin de krizden olumsuz yönde etkilendiğine dikkat çeken Dora Bakoyannis, Sabancı Üniversitesi Uluslarası Danışma Kurulu Üyesi Kemal Derviş’in sözlerini hatırlatarak, Türkiye’nin, diğer borç yükü olan ülkelerin izinden gitmemek için dikkatli olması konusuna bir kez daha vurgu yaptı.

  Dora Bakoyannis ayrıca, tüm dünyanın ekonomik sisteminin dengeleyicisi olarak, Avrupa’nın borç krizi ile yüzleşmesi gereğinin altını çizdi. Bakoyannis, “Yeni dünyanın ekonomik yönetiminde küresel düzenlemelerin gereği olarak Çin’e, hızlı büyüme temposu ile dünya ekonomisinde denge sağlayacak yeni bir rol verilmesi gerekiyor. Türkiye ve BRIC ülkelerinin ekonomilerini sürdürülebilir kılan başarıları dünya ekonomisinin dengesinde büyük önem taşıyor” diyerek sözlerine devam etti.

  Dora Bakoyannis, krizin bir fırsata dönüştürülmesi için Avrupa Birliği ve Euro bölgesi sınırlarının yeniden yapılandırılması ve küresel ekonomik yönetimde reforma gidilmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Bakoyannis’ten Türkiye – Yunanistan ilişkileri değerlendirmesi

  Konuşmasında Türkiye – Yunanistan ilişkilerine de yer veren Bakoyannis, Yunanistan’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda en büyük destekçisi olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği’nin Hristiyanlar kulübü olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu ifade eden Bakoyannis, “Avrupa Birliği bir değerler kulübüdür, bu da onu diğer birliklerden farklı kılar” dedi. Türkiye’nin dinamik bir sosyal yapısı ve güçlü ekonomisi olduğunu söyleyen Dora Bakoyannis, bunun Avrupa Birliği üyeliği için önemli kriterler olduğunu belirtti.

  “Yunanistan’a daha fazla yatırım ve iş gerek”

  Konuşmasında Yunanistan’daki ekonomik krizin gündelik yaşam üzerindeki etkilerine de değinen Bakoyannis, genç nüfusun işsizlik nedeniyle göç etmesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Uluslararası para kuruluşlarının Yunanistan’a yönelik önerilerini de değerlendiren Dora Bakoyannis, gelir seviyesinin düşürülemeyeceğini belirtirken, daha fazla yatırım ve işe ihtiyaçları olduğunu söyledi.

  Dora Bakoyannis konuşmasını; “Küresel krizi bitmekten çok uzakta. Krizi bir fırsata dönüştürmek için çok az belirgin sinyal var. Yaşanan kriz, Avrupa borç krizi nedeniyle aşırı derecede abartılıyor. Avrupa’daki kriz, ABD, Çin ve dünyanın büyük bir kısmına yayılıyor. BRIC ülkeleri gibi ülkeler ve bazı bölgeler krizi şu ana kadar düzmece olarak algıladılar. Türkiye, küresel çöküşten etkilenmemek için çok dikkatli olmalı” şeklinde özetleyerek sözlerine son verdi. - Alıntı

Sayfayı Paylaş