Sağlık bilgi paylaşım

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde Sevqi. . tarafından paylaşıldı.

 1. Sevqi. .

  Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.130
  Beğenileri:
  1.863
  Ödül Puanları:
  0

  1.ana saglığı nederi

  2.lohusalık emziklilik dönemi ve bakım nederi

  3.aşılama nederi

  4.yüksek ataş nederi

  5.akraba evlilikleri nederi

  6.kan uyumazlıgı nederi

  7.ilaç kullanım nederi


  :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
 2. Moderatör Sevgi

  Moderatör Sevgi Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  630
  Beğenileri:
  1.190
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  1.ana saglığı nederi

  2.lohusalık emziklilik dönemi ve bakım nederi

  3.aşılama nederi

  4.yüksek ataş nederi

  5.akraba evlilikleri nederi

  6.kan uyumazlıgı nederi

  7.ilaç kullanım nederi


  :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
  Genişletmek için tıkla...
  Soruları daha düzgün bir şekilde yazsaydın daha fazla yardımcı olabilirdim.

  1-

  2-Loğusalık, Emziklik Dönemi Ve Bakımı

  Gebelik, doğumla sonuçlandıktan sonra gebelik süresince büyüyüp genişleyen rahmin tekrar eski büyüklüğüne dönmesi gerekir. Büyüyüp genişleyen rahmin tekrar eski durumuna dönmesi için yaklaşık 6 haftalık süre gereklidir. Doğumdan sonraki bu ilk 6 haftaya loğusalık dönemi denir. Halk arasında "kırklık", "kırkı çıkma" gibi isimler verilen loğusalık döneminde süt salgılanmaya başlar. Bu sırada annenin süt salgısının arttırması için süt ve benzeri sıvı gıdalar içmesi oldukça faydalıdır. Altı haftalık loğusalık döneminden sonraki döneme emziklik dönemi denir. Bu dönemde anne ağır işlerden ve stresten korunmalıdır. Ailenin diğer bireyleri anneye yeterince destek olmalıdır. Loğusalık ve emziklik döneminde annenin göğüslerinde çatlamalar meydana gelir. Bu çatlamaları önlemek için hekim önerisi olmadan çeşitli merhemler sürülmemelidir.

  3-Bunu araştırırsan bulabilirsin.

  4-Çocukların kulaktan ve ağızdan ölçülen ateşleri 36-36,8 C ise bu normal vücut ısısıdır. Koltuk altından 37 C,ağızdan 37,5 C ve makattan (rektal olarak) 38 C ve üzerinde ölçümler alınıyorsa, bu yüksek ateş olarak tanımlanabilir.

  5-Akraba Evliliği Nedir

  Aynı soydan gelen kişilerin yaptığı evliliğe AKRABA EVLİLİĞİ denir.Akrabalık; anne soyundan gelebileceği gibi baba soyundan da gelebilir. Her ikisi de aynı derecede önemlidir. Akraba evliliği genel olarak iki derecede incelenir.
  Anne veya babalarından biri kardeş olan bir çiftin yaptığı evliliklere 1.DERECE AKRABA EVLİLİĞİ (Kuzen Evlilikleri) denir.
  Büyükanne veya büyükbabalarından biri kardeş olan çiftlerin yaptığı evliliklere ise2.DERECE AKRABA EVLİLİĞİ (Torun Evlilikleri) denir.

  6-Kan uyuşmazlığı, anne ve babanın kan gruplarından yola çıkarak oluşacak olan bebek kan grubunun anne kanıyla uyumsuzluk göstermesi olasılığına verilen addır.
  Kan uyuşmazlığı gebe anne ile bebeği arasındaki Rh uygunsuzluğuna verilen addır. Rh uygunsuzluğu, gebelikte ya da kan naklindeRh(-) bir kişinin Rh(+) kan ile teması sonucu oluşan bir alerjik reaksiyondur. Kan uyuşmazlığı Rh ve ABO uyuşmazlığı olarak iki farklı şekilde oluşmaktadır.

  Umarım işinize yarar :)

Sayfayı Paylaş