SAĞLIK MESLEK LİSELERİ

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  SAĞLIK MESLEK LİSELERİNİN KAYIT VE KABUL VE ALANLARIYLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER

  Bakanlığımıza bağlı sağlık meslek liselerinde; Radyoloji Teknisyenliği, Anestezi teknisyenliği, Laboratuvar Teknisyenliği, Ortopedi Teknisyenliği, Diş Protez Teknisyenliği, Acil Tıp Teknisyenliği, Çevre Sağlığı Teknisyenliği ile Tıbbi Sekreterlik olmak üzere toplam 8 bölümde gündüzlü ve yabancı dili İngilizce olarak eğitim-öğretim sürdürülmektedir.
  Sağlık meslek liselerinin amacı:
  Öğrencileri Türk Milli Eğitiminin genel amaçları, temel ilkeleri ve sağlık meslek liselerinin özel amaçları doğrultusunda sağlık mesleğine yardımcı eleman olarak hazırlamaktır.
  Sağlık meslek liselerinde; liselere denkliği açısından kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile her bölüm için ayrı olan bölüme özel meslek dersleri okutulmaktadır.
  Sağlık meslek liselerine ilköğretim okulları mezunlarından başvuru şartlarını taşıyan ve sınavda başarılı olanlar kabul edilir.
  Sağlık meslek liselerinden mezun olanlar, Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda görev alabildikleri gibi özel sağlık kuruluşlarında da görev alabilirler.


  Sağlık Meslek liselerinin Bölümleri ile İlgili Açıklayıcı Bilgiler

  A. Radyoloji Teknisyenliği;
  Radyoloji Teknisyeni; sağlık kurumlarında hastalıkların teşhis ve tedavisi için röntgen filmi çeken, filmin banyosunu yapan, tedavi için ışın tedavi planını uygulayan, radyoloji ünitesinde kullanılan araç gereçleri tanıyan ve kullanan, film raporlarını hazırlayan ve arşivleme işlemini yürüten meslek mensubudur.

  B. Anestezi teknisyenliği;
  Anestezi Teknisyeni; Anesteziyoloji mütehassısı bir hekim kontrolü altında hastaları, cerrahi müdahale sırasında anestetik maddeleri tekniğe göre uygulayarak uyutan sağlık personelidir.

  C. Acil Tıp Teknisyenliği;
  Acil Tıp Teknisyeni; bireyi, aileyi, toplumu kazalardan koruyarak toplumun her kesimindeki kişilerin bedenen ruhen ve sosyal yönden kazaya uğraması halinde tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle onlara ilk yardım bakımını planlayan, uygulayan ve kazazedeyi acil bakım ünitesine taşıyarak acil bakımını sağlayan sağlık personelidir.

  D. Laboratuvar Teknisyenliği;
  Laboratuar Teknisyeni; sağlık kurumları bünyesinde çeşitli laboratuvarlar’da, halkın sağlığını korumak ve teşhis ile tedavisine ışık tutmak amacıyla, her çeşit araç-gereç ve cihazları kullanarak teknik seviyedeki laboratuar tetkik ve analizlerini yapan, bu amaçla numune alan, analizler için solüsyon ve kültür vasatları hazırlayan, yaptığı bu analizlerle hastalıklar arasındaki ilişkiyi kuran sonuçları rapor edebilen sağlık personelidir.

  E. Diş Protez Teknisyenliği;
  Diş Protez Teknisyeni; ağız ve diş sağlığı konularında, diş hekiminin direktif ve kontrolü altında kendisine gönderilen ağız ölçüleri üzerinde hastanın eksik olan diş, ağız dokularını tamamlayan ve düzenleyen protez ve apreyleri tekniğine uygun olarak yapan, bu yapım sırasında gerekli araç ve gereçleri, tekniğine uygun olarak kullanmasını bilen sağlık personelidir.

  F.Çevre Sağlığı Teknisyenliği; Çevre Sağlığı Teknisyeni; her türlü yerleşim yerinde fert, aile ve toplumun sağlığına zarar
  veren veya verebilecek çevre faktörlerini inceleyen, kontrol altına alan, iyileştirme çalışmalarını uygulayan ve uygulanmasını sağlayan bu amaçla atıklar, kemiriciler, vektörler, su, hava, gıda, konut endüstri ve toplu yaşanan yerlerin sağlık kontrollerini yapan ruhsatlandırma işlemleri ile zararsızlaştırma metod ve tekniklerini uygulayan, sağlık eğitimi, istatistik ve gerektiğinde ilk yardım hizmetlerini yapan sağlık personelidir.

  G.Ortopedi Teknisyenliği;
  Ortopedi Teknisyeni; bireyin, ailenin ve toplumun bedenen, ruhen sosyal yönden sağlıklı olması amacıyla tıbbın ve teknolojinin gerektiği ortopedik cihaz ve protez yöntem ve tekniklerini uygulayan mesleki tıbbi cihazları kullanarak, hekim tarafından verilen ölçülere göre protez yapan, gerektiğinde yeni teknik ve cihazları öneren sağlık personelidir.

  H. Tıbbi Sekreterlik;
  Tıbbi sekreter; Tıbbi istatistiklerle ilgili verileri derleyen, derlediği istatistikî bilgileri bilimsel metodlarla analiz ederek, ilgili birimlere rapor edebilen, tıbbi ünitelerdeki haberleşme ve yazışma hizmetlerini yürüten, dolayısıyla ihtiyaç duyulan bilgileri toplayıp belgeye dönüştürebilen sağlık personelidir.
 2. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Nasip olursa bende Anestezi uzmanlığı okuyacağım :)
 3. gosde_26

  gosde_26 Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bende anestezi tek.liği okuyorum 3. sınıff yokmu başka ???

Sayfayı Paylaş