saglık ödevi bebeklik dönemi

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde !mali! tarafından paylaşıldı.

 1. !mali!

  !mali! Üye

  Katılım:
  8 Mart 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar saglık dersinden ödewi burdan bulmuştum bebeklik dönemi diye hocaya verdikten sonra yıl sonunda toplucam dedi ben onu kaybettim lütfen yardımcı olutmusunuz
 2. sedoshum

  sedoshum Üye

  Katılım:
  15 Mart 2011
  Mesajlar:
  195
  Beğenileri:
  259
  Ödül Puanları:
  0
  Doğumdan 12. ayın sonuna kadar (0-12 aylar) olan süreye bebeklik dönemi, bu dönemdeki bireye de bebek denir. Bebeklik dönemi, özelliklerine göre aşağıda sıralanan iki kısımda incelenir:
  ÖZELLİKLERİ
  * Yeni doğan dönemi; 4 haftalık (ilk 28 günlük) yaşam süresidir. Bu dönemdeki bebeğe yeni doğan denir. Bebeğin, bir hafta içinde göbeği düşer ve iyileşir. Bu dönemde bebek, anne karnındaki duruş şeklini korumaya çalışır. Kol ve bacakları kontrolsüz hareket eder. Yakalama, tutunma, emme gibi refleksleri vardır. Günde ortalama 16-22 saat uyur. Bu dönemdeki gereksinimlerinin karşılanma zamanı, yeri ve biçimi, bebeğin ruhsal gelişmesini ve kişiliğini etkiler.

  * Yeni doğan sonrası dönem ; 5 ve 52. haftalar arasındaki yaşam dönemidir. Bebek bu dönemde hızlı bir şekilde fiziksel ve ruhsal olarak büyürhe – gelişme sürecindedir. Bebek, 8. haftadan sonra başını kontrol edebilir. Bebeğin bu dönemde de annesine bağımlılığı sürer. Annesinin sevgi ve bakımı bebeğin güven duygusunu geliştirir.

  Anne karnından ayrılan bebek, birçok olumsuz etkenin bulunduğu dış ortama uymaya çalışır. Bu dönemde, kalıtımsal özelliklerinin ve yaşadığı ortamın etkileriyle belirli fiziksel ve ruhsal özellikler kazanır .. Yaşamla ilgili gereksinimlerinin karşılanma durumu, hem bu dönemdeki hem de ilerideki ruhsal gelişimi ve kişiliğini etkiler.

  Gereksinimlerinin hemen karşılanmasını bekler, engellenmek istemez. Bu dönemde bebek, hastalıklara karşı oldukça duyarlı ve korumasız olduğundan özel bir bakım gerekir.

  Beslenmesinden temizliğine ve aşılarına kadar birçok gereksinimi zamanında karşılanmazsa bebeğin sağlıklı olarak yaşamını sürdürmesi zorlaşır. Yeterli bakım ve ilginin olmaması sonucu gerçekleşen bebek ölümleri, ülkelerin sağlığa verdikleri önemi gösterir

Sayfayı Paylaş