Sakin bir zihin için nefesinizi kullanmayı öğrenin

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde hilly tarafından paylaşıldı.

 1. hilly

  hilly Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.548
  Beğenileri:
  1.711
  Ödül Puanları:
  113

  SAKİN BİR ZİHİN İÇİN NEFESİNİZİ KULLANMAYI ÖĞRENİN

  Nefesinizi düzgün kullanarak vücudunuzu ve düşüncelerinizi kontrol altına alabilir, endişe ve korkularınızı azaltabilir, manevi rahatlama sağlayabilir ve zihninizin stabilitesini artırabilirsiniz. Sakin bir zihin, perspektifinizi hemen değiştirir. Herşeyi daha net görmeye, olaylara düşünce karışıklığından kaynaklanan bir tepki yerine, iç dengenizle cevap vermeye başlarsınız.


  Aşağıdaki üç yöntemden biriyle başlayarak, nefesinizi kullanmayı öğrenebilirsiniz.

  Dik oturup, önünüze saniyeyi gösteren bir saat koyun. Omuzlarınızı rahatlatın. Saatten saniyeyi takip ederek, omuzlarınızı oynatmadan (yani göğsü şişirmeden), beş saniye boyunca nefes alın ve oksijeni yavaşça karnınıza kadar yayın. Yine beş saniyede nefesinizi verin. Her nefes verişte vucuttaki negatiflikten ve toksinlerden de arınırsınız.

  [​IMG]Bağdaş kurun veya dizleriniz müsade etmiyorsa bir sandalyeye dik oturun, omuzlarınızı rahatlatın. Sağ elinizi yumuşakça karnınıza, sol elinizi de göğsünüzün hemen altına yerleştirin. Sakin ve derin nefes alırken, karnınızın yavaşça sağ elinize doğru yükseldiğini, sol elinizin altında da göğüs kafesinin yavaşça açıldığını hissedin. Nefes verirken de dikkatinizi ellerinizdeki hisse verin. Kısa bir süre içinde vücudunuzun sakinleştiğini ve konsantrasyonunuzun arttığını göreceksiniz.


  Yere sırtüstü uzanın ve karnınızın üstüne bir kitap koyun. Omuzlarınızı rahatlatıp, karın kaslarınızı yumuşatın. Nefesi sakin ve derince içinize çekin. Kitap yükselsin, nefes verirken de aynı sakinlikte kitap alçalsın. Amaç göğsü şişirmek değil sakince genişletmektir. Böylece oksijeni ciğerlerinizin alt noktalarına, tüm göğüs boşluğuna ve karın bölgesindeki yaşamsal organlara yayarsınız.

Sayfayı Paylaş