Sami Yusuf, 4 Eylül'de İstanbul Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda

Konu 'Kültür-Sanat' bölümünde berna_66 tarafından paylaşıldı.

 1. berna_66

  berna_66 Üye

  Katılım:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  326
  Beğenileri:
  63
  Ödül Puanları:
  29

  2004'teki ilk albümüyle müzik listelerinde zirveye yerleşen Azeri asıllı Sami Yusuf, 4 Eylül'de İstanbul Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda sahne alacak.

  İngiltere'de yaşayan genç müzisyen ile konser öncesi Zaman gazetesi görüştü. Kendisine şarkı sözü yazan Sezen Aksu'ya hayranlığını ifade eden Yusuf, 'Minik Serçe'yi de konserine bekliyor.

  Sami Yusuf müslüman ülkelerden sadece Türkiye'ye saygı duyduğunu da sözlerine ekliyor. Müziğinin ilahi değil ruhanî müzik olduğunu belirten Yusuf, "Türkiye, Müslümanlar için büyük umut, rol model." şeklinde konuşuyor.


  KİMLERİ DİNLİYOR?

  Her kesimden şarkıyı dinlemekten hoşlanıyorum. Batı'dan Bob Dylan'ın şarkı sözlerini, Michael Jackson'un ritimlerini ve melodilerini, Elton John'un sesini çok severim. Ciddi bir klasik müzik dinleyicisiyim. Türkiye'den ise Sezen Aksu'yu beğeniyorum. Her ne kadar anlayamasam da şarkı sözlerinin her kesimden insanı derinden etkilediğini biliyorum. Bence kendisi müzik ve sözleri bu kadar zarafet ve güzellikle harmanlayan nadir insanlardan. Dinlediğim Kürt veya Azeri bir sanatçı yok; ama Azerilerin folklorik müziklerini çok severim. Özellikle de Rashid Bebudov ve orkestrasını...

  ALBÜMLERİ İLAHİ OLARAK ALGILANMASINA ÜZÜLÜYOR MU?

  Aslına bakarsanız bu benim için o kadar da korkutucu bir şey değil. Ama bu tarz şeyleri düşündüğümde de zaman zaman moral bozucu olabiliyor. Arap dünyasında ise durum biraz daha farklı. Çünkü onlarda laik müzik veya dinî müzik gibi bir ayrım yok. Gerçekten hoşlarına gidiyorsa dinlerler. Hayranlarım beni hiçbir zaman ilahi söyleyen bir şarkıcı olarak görmedi. Bu da benim tam olarak istediğim şey. '' dedi ..

Sayfayı Paylaş