Sanatçı

Konu 'Kültür-Sanat' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  Sanatçı
  Sanat - Sanat Yazıları

  Sanat kollarından birinde başarı gösteren kimseye sanatçı denir. Sanattan önce, sanatçının ruhu vardır. Sanatı bu ruh yaratır. Sanatçı, duygularının dünyası yanında ruh ve ihtiyaçlardan doğmuş bir âleme de biçim verir. Sanatçı herkese benzemez. O duyar ve duyurur. Ö temizleyen, yükselten insandır. Ö, insanlığın bilinmeyene uzanmış antenidir.

  Sanatçı, kelimenin en gerçek anlamı ile özgür olan insandır. Her yeni bilgi, sezgi ile başladığı için, sanatçı, bilginin ve filozofun daima önünde yürür. Çünkü, sanatçının görevi; bilgiyi aşarak, hayatı ve evreni saran sırrı aramaktır. Sanatçı, görmediğimizi görerek, sonra bize göstererek, çizgilerin, renklerin ve biçimlerin büyülü dilini bize öğreterek, tabiatı güzelleştirir.

  Sanatçı; bütün'ün çıkarlarını dile getirmelidir. Büyük sanatçı kuvvetini bütünden alır. Sanatçı toplumu yansıttığı orantıda değer kazamr; toplum sanatçının geniş ölçüde faydalanması gereken bir kaynaktır. Okuyucu yazarını kendisinin seçtiğini sanır, hiç de öyle değil! Okuyucusunu seçen sanatçıdır.

  Gerçek sanatçı yaratıcıdır, imgelemesini diğer insanlarda yaşatmak için yapıtlar yaratır. Kişiliğini kazanmak istiyen bir sanatçı, uzun yıllar hazırlanır, başka sanatçıların etkilerinden kurtulur, kendine özge bir estetik yaratmasını bilir.

  Sanatta etki, kuramlarla değil, eserler yoluyla olmaktadır. Sanatçının gerçeği; yaşadığını düşünür, düşündüğünü yaşar; kendisiyle içtenli bir uyarlık içerisindedir.  Sanatçı çağma katılmalı, çağını anlamalı ve sevmelidir. Guy ROBERT. Bir sanatçı için şu şeyin gerekliliğini savunacağım : Anahtarı yalnız kendisinde bulunan özel bir dünya. Andre GİDE. Sanatçı, çağının en yüksek yaşama an*layışını taşımalıdır. TOLSTOY. Sanata, edebiyata bir süs diye bakmamak ge*rektir; sanatsız, edebiyatsız bir toplumun yükselemiyeceğine, uygarlaşamıyacağma, yalnız incelemiyeceğine demiyorum, uygarlaşâmıyacağına inanmak gerektir. Nurulîah ATAÇ. Sanatçı, kendi halkına özgü nitelikleri, dolayısıyla, aynı ortamın bir ürünü olan kendi kişiliğinin rengini, ancak kendi halkının sanat ve edebiyat geleneğinin bilincine iyice vardıktan sonra güçlü bir şekilde yansıtır, dile getirir Bu gelenekler, o halkı o halk yapan, onu başkalarından ayıran başlıca kökenleri de kapsar. Bir halkın dünya sanatına ve edebiyatına yapacağı authentique katkı da işte buradan doğar. Haldun TANER. Sanatçının çalışma ve yaratma olanaklarını belirleyen, toplumun yüzlerce yıl biriktirdiği kültür hazinesi, özgürlük ve dünya anlayışı ve bir de yaşanılan günlerdeki toplumsal ilişkiler yoğunluğu, toplumsal ilişkilerdeki canlılıktır. Mehmet DOĞAN.

Sayfayı Paylaş