Sanatın Özelliği

Konu 'Kültür-Sanat' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  Sanatın Özelliği
  Sanat - Sanat Yazıları

  Sanat; yaşamaya bir anlam verir. Dar benliğimize büyük sanatçıların duygularını, fikirlerini aşılıyarak benliğimizi genişletir; insanları, doğayı sevdirir. Sanat bizde, dar hayatımızın küçük olaylarına bağlanmıyan karşılıksız heyecanları artırır. Her şeyi anlamak, her şeyi sevmek isteğini uyandırarak hayatımızı, kalbimizi renklendirir; insanî hayatın ve tabiatın bütün safhalariyle bizi birleştirir.

  Sanat bazan renksiz, anlamsız görünen hayattan kaçışı sağlar; insanı karşılıksızlığa alıştırarak ahlâkî hayata hazırlar; bazan da ruhu musallat fikirlerden, heyecanlardan temizler. Sosyal hayatta bir sevgi ve yaklaşma kaynağı olur. Yüzyıllar boyu sanatta büyüklüğü neyin yarattığı araştırılarak şu özellikler ortaya çıkarılmıştır : Güzellik, gerçeklik, kişilik, birlik, açıklık, bütünlük, yalınlık.

  Bunların yanısıra, sanat; ahlâkı yükseltici, yansız, heyecanlı, engin sınırlı, yaşamak isteğini arttırıcı olmalıdır. Sanatın prensibi hayatın tâ kendisidir. Sanat teksif edilmiş hayattır. Sanatı tazeleştiren kaynakların başında insanla olan derin ilgisi gelir. Bu kaynağın yolunu bulan kişi, sanatına sonsuzluk kazandırabilir. Sanatta, eskilik, yenilik aranmaz; sanatta sadece güzellik ve çirkinlik vardır.
  Yaşam kısa, sanat yoluysa uzundur. HİPPOKRATES. Sanatın aynasında güzelleşmeyen hiçbir canavar yoktur. BOİLEAU. Sanatın bir gerçek, bir hürriyet aranışı olduğunu, insanın daima bağımsız olmak için çırpındığını unutmamalıyız... Hangi topraktan, hangi kültürden doğarsa doğsun, gerçek sanatçı vatan dışına koşabilen, bir kültürün ötesine varabüen adamdır. Selâhattin BATU). Sanat bir seçmedir, gerekli olan seçilmeyince, sanat eseri yaratılamaz. RAMUZ. Sanatta estetik bir yapı olması gerekir... Yapısal değeri meydana getiren düzene «organik bütünlük» veya «organik birlik» gibi isimler verilir... Eserdeki her öğenin ve ilişkinin, eserin değeri için gerekli olması; gereksiz hiç bir unsurun ve ilişkinin bulunmaması; ve bunlardan her birinin varlığının yalnız , kendi hesabına rol oynamakla kalmayıp diğerlerini de etkilemesi ile sağlanan düzene organik birlik denir.W. PARKER. Sanatta zevki devam ettirebilmenin tek yolu sanatçılara, halka, klişeleşmiş düzen düşüncesinden uzaklaşmanın önemini anlatmaktır. RENOIR

Sayfayı Paylaş