Sanayi

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde çalışkan kızz tarafından paylaşıldı.

 1. çalışkan kızz

  çalışkan kızz Üye

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar sizden bir ricada bulunabilirmiyim?sanayide özelleştirme,yerli sermaye,yabancı sermaye hakkında bilgi bulabilirmisinz?çok aradım ama bulamadım bulabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler:)
 2. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  yabancı sermaye ..!!;););)

  Y abancı Sermaye, bir ülkeye ekonomik gayelerle çeşitli şekillerde gelen sermaye. Bu para, ham madde, techizat, tesis ve teknoloji şeklinde olabilir. Dünya devletlerinin pekçoğunun kanunlarında yabancı sermayeyi teşvik eden maddeler vardır. Yalnız yabancı sermayenin ana hedefi yüksek kar sağlayıp, bunun önemli bir kısmını döviz halinde dışarıya çıkarmak olduğundan devletler bunun asgaride olması için gerekli tedbirleri alırlar.

  Türkiye''de yabancı sermaye politikası 1954 yılında çıkarılmış bulunan 6224 sayılı yasayla düzenlenmiştir. Ayrıca istikrar tedbirlerinin alındığı 24 Ocak 1980''den sonra çıkarılan Yabancı Sermaye Çerçeve Kararnamesi, bu alandaki uygulamaları birleştiren tamamlayıcı bir düzenleme niteliğindedir. Bu kararnameyle yabancı sermaye izinleri büyük ölçüde kolaylaştırılmış, yabancı sermayenin çalışma alanları genişletilmiş ve yatırımları da ha çekici hale getirmeye yönelik önlemler getirilmiştir.

  Kararnamenin bir başka yeniliği de daha önce Devlet Planlama Teşkilatı ile çeşitli bakanlıklar tarafından yürütülen işlemlerin, Başbakanlık bünyesine Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı''na bağlı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü''nün yetki alanı içine alınmış olmasıdır.

  Yürürlükteki mevzuatta yabancı sermaye için öngörülen koşullar ülkenin ekonomik gelişmesine yararlı olma, özel girişime açık bir alanda çalışma, tekel ya da özel bir imtiyaza sahip olmamadır. Döviz, araç, gereç ve makinenin yanı sıra lisans, patent, marka gibi maddi olmayan haklar da yabancı sermaye olarak getirilebilir.

  Sermaye sahiplerine düşen net kazançlar ile tasfiye ya da kısmi satıştan elde edilen getiriler, ana yabancı sermayenin geldiği ülkenin parasıyla ve resmi kambiyo kuru üzerinden dışarıya aktarılabilir. Bu aktarma işlemlerinde Maliye Bakanlığı''nın izni gereklidir.

  Yabancı sermayenin sadece az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelere geldiği, zengin gelişmiş ülkelere gitmediği fikri yanlış bir hükümdür. Halbuki yabancı sermaye kar imkanı olan her ülkeye, kanuni bir mahsur olmadıkça, kendisini garantide bulduğu müddetçe girer ve çalışır. Dünya devletleri içinde zenginliği ve teknolojisiyle en önde gelen ABD ve Japonya''da pekçok yabancı sermayeli firma faaliyet göstermektedir. Bu ve bunlara benzer devletlerin istikrarlı idareleri, özel mülkiyetin kanunlarla himaye edilmeleri, yabancı sermayenin tercih sebepleridir. Günümüzde yabancı sermaye hareketleri sadece demokrasiyle idare edilen devletlere ait bir olay olmaktan çıkmıştır. Eski sosyalist doğu bloku devletlerinin bir kısmı da yavaş yavaş yabancı sermayeyi kendi ülkelerine çekmenin şartlarını aramaktadırlar.


  beLki işine yarar..!;)
 3. çalışkan kızz

  çalışkan kızz Üye

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  çok teşekkür ederim çok saolun:):):)gerçekten işime yarıyo:)
 4. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  rica ederim..!!;) yardımcı oLabiLdiysem ..!!;)

Sayfayı Paylaş