Şanlıurfa'daki Balıklı Gölün Hikayesi Nedir?

Konu 'Dini Hikayeler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Nemrut zulmü ile çevresine korku ve dehşet saçar. Bu dönemde din adamlarına bir gece gördüğü rüyayı yorumlatır. Doğacak çocuklardan birisi onu öldürecektir. Bunu duyan Nemrut o yıl doğacak bütün çocukların öldürülmesini emreder.

  İbrahim peygamberin annesi Sara Hatun kaçarak bir mağaraya gizlenir. Çocuğu bu mağarada doğurur, dallardan bir beşik yapar, çocuğu burada bırakıp tekrar döner. Çocuğu bir dişi ceylan emzirir.
  Aradan zaman geçer askerler İbrahim Peygamberi mağarada bulurlar. Nemrutun huzuruna getirirler. Hiç çocuğu olmayan Nemrut ondan hoşlanır ve İbrahim Peygamberi yanına alıp büyütür.

  Nemrut'un zulmü, haksızlığı ve putlara tapışı, halkında putlara tapmaya zorlanışını gören İbrahim Peygamber insanların kendi elleri ile yaptıkları bu putların Allah olmadığını söyler. Halka bu düşüncelerini anlatır. Halk korkudan ağzını açamaz. Nemrutun evlat edindiği Zeliha ona inanır, ama Nemruttan oda çok korkar. Hz.İbrahim ile Zeliha arasında bir sevgi bağı oluşur.
  Bir tören günü herkesin törene gittiği an Hz İbrahim sarayın putlar bölümüne girer. Bir baltayla bütün putları parçalar, baltayı da en büyük putun üstüne asar. Törenden dönenler endişeye kapılırlar. Nemruta haber verirler. Rahipler bunu Hz.İbrahimin yapabileceğini öne sürerler.

  Nemrut bir kurulla onu yargılar, Hz.İbrahim görüyorsunuz ya işte balta büyük putun omuzunda. Balta kimdeyse bu işi o yapmıştır der. Öfkelenen Nemrut, Bir taş parçası baltayı eline alıp bu işi nasıl yapar diye haykırınca Hz. İbrahim işte benim anlatmak istediğim de budur. Siz kendi ellerinizle yaptığınız bu taş parçalarından medet umuyor, sizi kötülüklerden korumasını bekliyorsunuz. Tanrı diye ona tapıyor, adak adıyor, başınız daralınca ona koşuyorsunuz. Bu gerçekten tanrı ise neden diğerlerini kırmasın deyince şaşkınlık geçiren Nemrut ve çevresindekiler İbrahimin üzerine yürürler. Nemrut Hz.İbrahimin yakılmasını emreder.

  Her taraftan toplanan odunlar Halilürrahman Gölünün bulunduğu yerde yığılır. Odunlarla kocaman bir dağ meydana gelir. Nemrutun kalesinin kuzeyindeki iki büyük sütun yaptırılır.(Urfa kalesindeki sütunlar: 7 kişi ancak sarabilir bir sütunu) İbrahim (AS) bu sütunlar arasına gerilerek halatla ateşe fırlatılması düşünülür. (Bu sütunlara mancınık denilmektedir.) Zeliha gece gündüz babasına yalvarır. Ama Nemrutun yüreği yumuşamaz.

  İbrahim (AS) sütunlar arasına gerilen halattan ateşe fırlatılır. Odun yığınlarının ortasına düşer düşmez ateş yerine burası bir göl olur. Atılan odunlar balığa dönüşür. Hemen yanı başında küçük bir göl daha vardır. Balıklar yandıkları için üzerinde kara lekeler bulunur. Göle Halilürrahman Gölü adı verilir. Zelihanın göz yaşlarından oluşan küçük göle de Zelihanın göz yaşları anl***** gelen Aynı zeliha adı verilmiştir.

  Halk inanışlarında göl veya göldeki balıklar kutsal sayılmaktadır. Bu balıklara dokunanların öleceği, yada başına bela geleceğine inanılır.

Sayfayı Paylaş