Saü'den, Hacker Grubu Redhack'ın Yayınladığı Belgelerle İlgili Açıklama

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörlüğü kendilerini 'Redhack' olarak adlandıran hacker grubunun Yüksek Öğretim Kurumu sistemine düzenlediği saldırı ile elde ettiği ve internet ortamında yayınladığı belirtilen belgelerle ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada, YÖK denetleme kurulunun yaptığı incelemede usulsüzlüğün tespit edilemediği belirtildi.

  Üniversiteden yapılan açıklamada bazı gazete ve internet sitelerinde, 'Sakarya Üniversitesi'nde 1.6 milyon TL'lik banka promosyonun kullanımına ilişkin usulsüzlük yapıldığı' iddialarının yeraldığı hatırlatıldı. Açıklamada, üniversite ile bir bankaı arasında 11 Mayıs 2007 tarihinde harç protokolü imzalandığı belirtilirken protokolün 8'inci maddesinde yer alan ödeme koşullarında da belirtildiği gibi 1 milyon 627 bin 333 TL'yi aşmayan demirbaş, makine teçhizat alımlarının banka tarafından ödemesi yapılarak üniversiteye aynı yıl hibe edildiği ifade edildi. Açıklamada, "Konu ile ilgili olarak yapılan şikayetler üzerine Sayıştay Denetçileri, İç İşleri Bakanlığına bağlı Dernek Denetçileri ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı vakıf müfettişleri ve son olarak 2012 yılında YÖK Denetleme Kurulu Üyesi tarafından incelenmiş olup herhangi bir usulsüzlük tespit edilmemiştir" denildi.

  Hacker grubu tarafından yayınlanan söz konusu belgelerde SAÜ'de 1.6 milyon TL'lik promosyon parasının ortadan kaybolduğu öne sürülürken, soruşturma sonucunda dava açılırken ambar memuru R.U.'nun tutuklandığı belirtiliyor.

  Savcılığın, Rektör Prof Dr. Muzaffer Elmas hakkında yasaya göre soruşturma açmayarak görevsizlik kararı verdiği olayın soruşturmasının YÖK tarafından yapılması istendiği iddia edilen belgelerde, YÖK'ün de rektör hakkında bir işlem yapmadığı ileri sürülüyor. - Sakarya / Adapazarı
  Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş