SAY-2 Bazı Özel meslekler ve bölümler

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde dr.fuchs tarafından paylaşıldı.

 1. dr.fuchs

  dr.fuchs Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği :
  Programın amacı, Gemi Makineleri işletmelerinin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi almış işletmeci arasındaki ilişkiyi kurabilecek nitelikte yönetim elemanları yetiştirmek.
  Bu bölümü tercih etmek isteyen öğrenciler; denizi seven, açık havada ve her türlü şartlarda çalışabilecek, matematik ve fizik derslerinde başarılı, ekonomi ve hukuk konularına ilgi duymalı.
  Mezunlara “Gemi Makineleri İşletme Mühendisi” unvanı verilir. Deniz işletme şirketlerinde, liman ve liman işletme kuruluşlarında, acentelerde, şirketlerde, gemilerde ve denizcilikle ilgili her alanda çalışabilirler.
  - Bulunduğu üniversiteler: İTÜ Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği(UOLP-SUNY MAR.) İTÜ Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (UOLP-SUNY MAR.yüzde 50 burslu), İTÜ Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği.  Havacılık Ve Uzay Mühendisliği
  Bu mühendislik programının amacı uçak, helikopter, roket, uydu gibi havada ve uzayda haraket eden tüm araçların tasarımını, geliştirilmesini, güvenliğini, bakım ve onarımını gerçekleştirecek insan gücünü yetiştirmek.
  Bu bölümde okumak isteyenlerin matematik, fizik, kimya gibi temel fen derslerindeki bilgilerinin iyi derecede olması bekleniyor. Ayrıca disiplinli, yaratıcı, ekip çalışmasına yatkın, vizyon sahibi olmaları başarılarını arttıracak olan önemli faktörlerden bazıları.
  Bölümde ilk iki yıl temel fen ve mühendislik dersleri okutuluyor. Yapısal tasarım ve analiz, itki sistemleri, aerodinamik, uçuş mekaniği ve kontrol sonraki yıllarda eğitimi verilen ana konular.
  Mezunlara ‘Havacılık ve Uzay’ Mühendisi ünvanı veriliyor. Mezunlar savunma sanayiinden, otomotiv sanayiine kadar geniş bir alanda iş bulma şansına sahipler.
  - Bulunduğu üniversiteler:
  Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü (İngilizce eğitim); 2007 Taban Puanı 358.273  Hidrojeoloji Mühendisliği :
  Hidrojeoloji Mühendisliği programı, yeraltı ve yerüstündeki akışkan kaynakların karakteristiklerini saptamak üzere araştırma ve çalışmalar yapabilecek nitelikte insan gücü yetiştirir.
  Bölümü tercih edecek öğrenciler fizik ve kimyaya ilgili olmaları, doğayı ve araştırmayı sevmeleri gerekiyor. Bölümde Sondaj Tekniği, Mineroloji, Akışkanlar Mekaniği, Su Kimyası, Zemin Mekaniği gibi dersler okutuluyor.
  Mezunlara “Hidreoloji Mühendisi” unvanı veriliyor. Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nde, DSİ’de, İller Bankası’nda, Çevre Bakanlığı’nda ve belediyelerde çalışabilirler.
  - Bulunduğu Üniversiteler: Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Hidrojeoloji Mühendisliği 2007 taban puanı 305,658.


  İmalat/ Üretim Mühendisliği :
  İmalat Mühendisliği bölümü, kaynakları, zamanı, parayı ve iş gücünü, mühendisliğin yaratıcılığını bilgisayar ve elektronik sistemlerle birleştirecek yetenekli elemanlar yetiştirir.
  Bu bölümde okumak isteyen öğrencilerin matematik, fizik gibi temel bilimlere yatkınlığı, genel akademik yeteneğe, hayal gücüne ve yaratıcılığa sahip olması gerekiyor. Fizik, Kimya, Mühendislik İlkeleri, Bilgisayar Programları, Mühendislik Matematiği, Mühendislik Materyalleri, Termodinamik ve Isı Transferleri bölümde okutulan derslerden bazıları.
  Mezunlara “İmalat Mühendisi” unvanı verilir. Otomotiv ve makine sanayi alanlarında iş bulma imkanları var.
  İTÜ Makine Fakültesi İmalat Mühendisliği. 2007 taban puanı 348,333. Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Üretim Mühendisliği(BRS.) 2007 taban puanı 314,001. Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Üretim Mühendisliği(yüzde 50 burslu)2007 taban puanı 303,049. Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Üretim Mühendisliği. 2007 taban puanı 240,075.  İşletme Mühendisliği :
  Programın amacı, işletmelerin kuruluşundan başlayarak her aşamasında gerek teknik, gerekse iktisadi bakımdan etkin görev alacak niteliğe sahip, orta ve üst düzey yönetici yetiştirme. İşletme mühendisleri, işletmelerde teknik kadrolarla sosyal bilimler eğitimi almış kadrolar arasında köprü görevi görürler; bir ürünün en ekonomik biçimde üretilmesi konusunda maliyet hesapları yaparlar, bunu yaparken de bir mühendisten daha çok mali yöntemleri, bir işletmeciden daha çok matematiksel yöntemleri kullanırlar.
  Bu bölümü seçmek isteyenlerin analitik düşünebilme ve organizasyon yeteneğine sahip, insanlarla iyi iletişim kurabilen, düşüncelerini başkalarına aktarabilen, fen ve sosyal bilimlere ilgi duyan, ekip ruhuna sahip kişiler olmalı. Bölümde okutulan bazı dersler; sayısal analiz, statik, metod mühendisliği, termodinamik, hidrolik, dinamik, ekonomi, işletme ekonomisi, üretim yönetimi, finansmanı.
  Mezunlara “İşletme Mühendisi” unvanı verilir. Banka ve sigorta sektöründen elektronik sektörüne kadar çok geniş bir alanda iş bulma şansına sahipler.
  - Bulunduğu üniversiteler
  İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Mühendisliği 356,840 344,647
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Ocak 2009

Sayfayı Paylaş