sayfa 102'den 116'ya kadar özet

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde kubra_9325 tarafından paylaşıldı.

1. kubra_9325

kubra_9325 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar yukarıda belirttigim sayfalarda ki konuları kitaptan özet çıkacak şekilde özetını bulursanız çok sevinirim yanlız kitapta ki önemli yerler olacak ben yapıyorum fakat ögretmen begenmiyor yardım ederseni çok sevinirim şimdiden teşekkürler
  2. ~~Özge~~

~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    sayfa 102 de hangi konu var ; onu söylersen yardımcı olabilirim, geçen sene ben not tutmuştum;)
  3. kubra_9325

kubra_9325 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    osmanlılarda devlet anlayışı
  4. ~~Özge~~

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    yani devlet yönetiminden başlıyor . peki nereye kadar?hangi konuda bitiyor ?
  5. kubra_9325

kubra_9325 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    vakıf sistemine kadar arada ki konularıda söylememi ister misin_?
  6. ~~Özge~~

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    tamam canım söyleme ben şimdi yazmaya başlıyorum:)
  7. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    A) Osmanlılar'da Devlet Anlayışı
    Osmanlılarda yönetimin temelini üç ana kaynak oluşturuyordu. İslam hukuku eski Türk devlet anlayışı ve fethedilen yerlerdeki mahalli gelenekler ve uygulamalar.
    Osmanlıların kurucusu olan Oğuzlar Müslüman olduktan sonra da eski Türk devlet anlayışının birçok unsurlarını muhafaza etmişlerdi. Türk devlet geleneğinde hükümdarın ülaaai adaletle yönetmesi esastı. Halkın mutluluğu ve refahı ancak böyle sağlanabilirdi.
    İlk Türk-İslam devletleri yönetimleri altındaki topluluklar arasında sosyal kültürel dini bakımdan herhangi bir fark gözetmemişlerdi. herkese eşit hak ve adalet tanımışlardı. Geleneklerine saygılı davranmışlardı. İlk Türk-İslam devletlerindeki bu anlayış ve uygulama Osmanlılara da intikal etmiştir.
    Osmanlı Devleti'nde yönetim İslam hukuku çerçevesinde düzenlenmişti. Kanun ve nizamların İslam hukukuna uygun olması esastı.
    Osmanlılarda devlet anlayışı başlıca bu temeller çevresinde şekillenmiştir. Ancak zamanla bu unsurlardan bazılarının önemi azalmış bazılarının da artmıştır.
  8. kubra_9325

kubra_9325 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    özge çok teşekkür ederim ama kitapta ki yazılanlardan özet olcak cnm başka türlü ögretmen kabul etmiyor:(
  9. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    konuLarı yazarmısın..?hepsini rica etsem..!;);););)
  10. kubra_9325

kubra_9325 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    osmanlılarda devlet anlayışı,merkez teşkilatı(saray,enderün,birun harem)istanbulun yönetimi,divan-ı hümayun(kuruluşu,yapısı,)kapı kulu askerleri,eyalet askerleri,yardımcı kuvvetler

Sayfayı Paylaş