Sayfa 113-114 Yapan var mı ?

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde sımo tarafından paylaşıldı.

1. sımo

sımo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Arkadaşlar 10.sınıf sayfa 113 teki 2 tane soru ve 114 teki etkinlik sorularını cevaplayan var mı ?

Bekliyorum
  2. EsrarLı_GözLer

EsrarLı_GözLer Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    397
    Ödül Puanları:
    36
    ben yardım ederdimde bizim hoca değişti o da soruları yapmıyor hep konu anlatıyor o bakımdan yardım edemiyecem:D:D:D
  3. Lizard King

Lizard King Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    444
    Ödül Puanları:
    36
    Sayfa 114.

1-Kendin yapacaksın.

2)
    Bu bölgede otlak ve çayır alanları yaygındır. Büyükbaş hayvancılık faaliyetleri yaygın olarak yapılmaktadır. Buranın yükseltisi fazla, iklim tarıma çok uygun değildir. Yaz yağmurları uzun boylu çayırları oluşturmuştur. Arazide dağlık ve engebeli olması burada hayvanclığı geliştirmiştir. Ayrıca buralarda çöküntü ovalarında tarım faaliyetleri , yüksek alanlarda ise ormancılık faaliyetleri yapılmaktadır.
    3)İç kesimlerde arazi daha çok tarım (tarla) alanlarından oluşmuştur. Ayrıca otlak ve çayır alanları mevcuttur. Az olarak da bağ ve bahçe alanlarıda vardır. Çünkü bu bölgelerde arazi düz ve tarıma uygundur. Ancak iklimin karasal olması bağ ve bahçe alanlarını kısıtlamıştır. Bölgelerde var olan bozkırlar ise mera alanlarını oluşturarak özellikle küçünk baş hayvancılığın gelişmesine imkan vermiştir.

4)Ülkemizde kıyı kesimlerde arazinin çoğu endüstri bitkileri,orman,bahçe ve bağ bitkileri gibi alanlarda kullanlmaktadır. Bu bitkiler hem daha fazla yağış isteyen, hem de birçoğu kış sonunda dayanamayan bitkilerdir.
    İç kesimlerde ise daha çok tarla bitkileri , çayır mera alanları ağırlıktadır. Buralarda su istediği az olan, kuraklığa dayanklı(tahıllar,baklagiller) bozkırlar ise mera alanlarını oluşturarak özellikle küçükbaş hayvancılığın gelişmesine imkan vermiştir. Buralarda endüstri bitkileri yetiştiriciliği ve ormanlar azdır. Bağ ve bahçe bitkileri de az yer tutar

5)Ülkemizde eğimin az yer tuttuğu kıyı bölgeleri dışında, iç anadalu, güneydoğu anadolu,doğu anadolu ve orta ve batı karadeniz kıyılarında daha çok yaygınlaşmaktadır. İç bölgelerde iklimin karasal olasmı, yağışın az olması, sanayi ürünlerini inceleyen tesislerin azlığı, kışların sert ve uzun geçmesi, bazı bitkilerin yetişmesine engel olmuştur..

Ben böyle yaptım
  4. emrecamur

emrecamur Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    teşekkürler...
  5. $eda

$eda Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    16
    çok sağol yardımcı olduğun için
  6. sımo

sımo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    lizardking denen ........ boşver sen anladın onu
  7. Lizard King

Lizard King Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    444
    Ödül Puanları:
    36

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

lizardking denen ........ boşver sen anladın onu
    Genişletmek için tıkla...
    Nediyorsun terbiyesiz adam :) Ömrümü çürüttün

Sayfayı Paylaş