sayfa 136 cevapları(4soru sadece)

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde çaresiz tarafından paylaşıldı.

 1. çaresiz

  çaresiz Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  1)tanzimat ve servet-i fünun dönemini hazırlayan sosyal,siyasi ce kültürel şartlala fecr-i atiyi hazırlayan sebepler arasında farklılıklar vardır.bunun temelinde 2.abdülhamitin tahttan indirilmesi yatmaktadır.çünkü bu gelişmeler sonucunda sosyal ,siyasi ve kültürel hayatta bir hürriyet havası esmeye başlamış,sansüre uğrayan dergiler sayfalarını yeniden kültür ve edebiyata açmışlardır.işte fecri atide böyle bir oratamda ortaya çıkmıştır.
  2)ahmet haşim,emir bülent,hamdullah suphi.şehabettin süleyman,izzet melih,ali canip yöntem,ali süha,faik ali,fazıl ahmet ,mehmet behçet köprülüzade,mehmet fuat,müfik ratip,yakup kadri,celal sahir..
  3)verilen metinlere göre fecri ati sanatçıları hikaye roman,şiir ve mensur şiir alanında eserler vermiştir.fecriaticiler aynı zamanda batılı eserleri doğuya,doğulu eserleri batıya aktaracak ntelikte tercümeler ve eserler vermeyi amaçlamışlardır.
  4)şahabettin süleyman ve fecriati adlı metne göre fecriati sanatçılarından bir kısmı sonraki yıllarda milli edebiyat dönemi sanatçısı olarak bir kısmıda bağımsız santaçı olarak varlıklarını sürdürmüşlerdir.

  kolay gelsin arkadaşlar ;)

Sayfayı Paylaş