sayfa:147

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde ysm tarafından paylaşıldı.

1. ysm

ysm Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    1

arkadaşlar sayfa 147 perşembeye kazım lütfen yardım edin
  2. girl.gs

girl.gs Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Etkinlik Çalışması (Sayfa147):
    1-Yukarıdaki fonksiyonların,yerleşmelerin farklılaşması üzerine etkilerini yazınız?
    Yerleşmeler değişik fonksiyonlara sahiptir.Genel olarak tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin olduğu yerleşmeleri kır yerleşmeleri olduğu görülmemektedir.Buna karşılık tarım ve hayvancılığın dışındaki sektörlerden yani sanayi,ticaret,turizm,ulaşım vs.sektörlerin ağırlık kazandığı büyük nüfuslu ve alanlı yerleşmelerin şehirler olduğu görülür.Ayrıca şehirler sayılan fonksiyonlardan bazen birinde bazı şehirlerde bu fonksiyonların birçoğunu bünyesinde taşımakta çok işlevli hale gelmektedir.

2-Şehir ve kır yerleşmelerinin kavramlarını tanımlayınız?
    Kır yerleşmesi:Genel olarak nüfusları küçük nüfusu 10.000'in altında olan ve geçim kaynaklarında tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin birlikte yapıldığı ya da ön plana çıkdığı yerleşmedir.
    Şehir yerleşmesi:Az çok bir plan dâhilinde kurulmuş,nüfusu 10.000'nin üzerinde olan ekonomisi tarım ve hayvancılık sektörleri dışında başta ticaret,sanay,,hizmetlere dayalı büyük alanlara yayılan,yönetim ve eğitim olmak üzere çeşitli görevleri bir araya toplayan,hayat tarzı ve çevresindekilere etkileri bakımından farklı olarak büyük yerleşme birimidir.
    4-Sadece tarımal uğraşan yerleşmeler hangi gruba girer?
    Kır yerleşmeleri
    mekansız rapçi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş