Sayfa 17 PROJE ÖDEVİ

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde garbage tarafından paylaşıldı.

1. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

>>> Osmanlı Devleti'nin Balkanlara hakim olmaya başlamasından sonra burada meydana getirdiği mimari eserler (cami,han,hamam,köprü,medrese)hakkında araştırma yapınız.

Ödev bu fakat sadece han,hamamı istiyorum.
    Yardım ederseniz sevinirim.
    Yarına yetiştirmem lazım.​

teşekkürler.
  2. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    garbage bunu beğendi.
  3. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ben han ve hamamları istiyodum ama yinede saol..
    sadece isimlerini yazsanız yeter..
  4. S. Moderatör Uğur

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    Balkanlar'da 15.787 adet mimari yapı inşa ettiğini ortaya koymuştur.13 Sadece Bulgaristan'daki mimari eserlerin sayısı 3399 adettir; bu sayı, 2356 adet cami-mescit, 142 medrese, 273 mektep, 174 tekke-zaviye, 42 imaret, 116 han, 113 hamam-ılıca-kaplıca, 27 türbe, 24 köprü, 16 kervansaray, 74 çeşme, saat kuleleri, hastaneler, bedestenler, kütüphaneler ve çeşitli sanat eserlerinden meydana gelmiştir.14 Günümüzde bu eserlerin büyük bir kısmı yok olmuştur; orijinal halini koruyan eser sayısı ise çok azdır.
    Bu mimari yapılardan Romanya Babadağ'daki Sarı Saltuk Türbesi; Arnavutluk Kruya'da Sarı Saltuk Türbesi; Bosna-Hersek Blagay'da Sarı Saltuk Türbesi; Bulgaristan Obroçişte-Balçık'ta Akyazılı Tekkesi ve İmareti; Köstendil'de Koca İsnak Paşa Köprüsü, Uludere Harmanlı Köprüsü; Budapeşte'de Gül Baba Türbesi; Kosova Priştine'de Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi; Üsküp'te Sultan Murat Camii, Kurşunlu Han; Filibe'de Sultan Murat Hüdavendigar Camii, Karagöz Paşa Medresesi, Hünkar Hamamı, Şahabeddin Paşa Hamamı; Saraybosna'da Gazi Hüsrev Bey Camii; Sofya'da Mahmut Paşa Camii ve Kervansarayı, S Şumnu'da Şerif Halil Paşa Camii, saat kulesi; Yunanistan Kavala'da Mehmet Ali Paşa Medresesi, yeniden inşa edilen Mostar Köprüsü; Manastır-Bitola, Pirlepe'de saat kuleleri; Peç'te Kazım Paşa Camii gibi çeşitli örnekler günümüze kadar ulaşmıştır.. bunların resimleri internetde var.
    garbage bunu beğendi.
  5. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    cok tesekkur ederim..:) cok yardımcı oldun sağoll
  6. S. Moderatör Uğur

Beğenileri:
    6.155