sayfa 22 ve 23

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde klara tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. klara

klara Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

11.sınıf edebiyat sf 21 ve 23 yapan varsa verebilirmi :)
  2. 2αн!_∂3

2αн!_∂3 Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    454
    Ödül Puanları:
    36
    Forumda var.Arama yapmadan konu açmayalım.
  3. çılgın

çılgın Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    6
    sayfa 28 deki hazırlık 1 sorusunu yaparmısınız
  4. özgür_kız

özgür_kız Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    36
    sayfa 28 soru 1:halka yönelik uygulamalar vardır.Kralın yetkileri kısıtlanmıştır.İkiside yenilikçi ve özgürlükçüdür.

Alıntıdır..

arkadaşım konuyu açmadan önce sitede arama yapsan iyi edersin sadece başlıklara bi göz atsan bile sorunun cevabını bulursun ben 21 ve 23 ü sabitledim;)
  5. gamze_aydın

gamze_aydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    edebiyat..sayfa-22-,,hazırlık:
    tazminat fermanın,dini.sosyal,kültürel hayatımız ve dilimiz için getirdiği yenilikleri şöyle sonuçlandırabiliriz..islamiyet öncesinde yasam tarzı göçebeymiş zaman ilerlemiş islamiyet baul edlmiş ve benimsenmiştir.(köktanrı,budizm vs) dinlerin etkisnden sıyrılmıs..yabancı dillerin etkisinde kalan edebiyatımız zamanla dilimize yaklasmı arapça ,farsca ve en sonunda batı dillerin etkisiyle TÜRKÇE ...edebiyatımız bunu:
    1-)önce yasam tarzını degiştirerek
    2-)islmiyeti kabul edrek
    3-)degişen hayatın etkisiyle yenilikleri kabul etmiştir.. edebiyatta bu etkiler bizim batıyı takip etmemize yol acmıstır diye düüsnüyorum ..

[[umarım yanılmıyorumdur.. alıntı degil alın teridir:p :):) ]]
  6. gamze_aydın

gamze_aydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    sayfa 23..tazminat fermanı[inceleme]
    soru cevabı 1):
    **3. selim eğitim alanında girişilen geniş reform hrketlerini tamamlamıstır.
    **osmanlı batılaşmaya pragmatik bir yaklasma adımını attı.
    **devletin çeşitli kademelerinde
    bulunanlardan birer rapor istedi..Sonunda Yeniçeri Ocağının yanında Nizam-ı Cedit adıyla yeni
    bir askeri gücün oluşturulmasına karar verdi.
    **Ardından bu orduya hizmet verecek elemanları yetiştirmek için Mühendishane-
    i Berr-i Hümayun açıldII
    **ülke için hekim yetiştirmek üzere Tıphane kuruldu
    .....
    ******III. Selimi'n çalışmaları,
    yeniliklere açık olmayan bozuk düzenden yarar sağlayan unsurların tepkisine
    yol açtı.Bunlar isyan ederek III. Selimi öldürdüler; yenilikleri durdurmaya çalıştılar.***********

alıntı+alınteri.:)
  7. gamze_aydın

gamze_aydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaslar sorunun devamında ki diyor kii..hangi alanları kapsar?
    ben şöyle düsündüm hani şimdi yeni bir ordu kurulldu .. bu ordu için:Mühendishane-
    i Berr-i Hümayun açıldıı ardından tıphane kuruldu bu durumda;
    sosyal ve siyasi alndadır.. ama biz genelde askeri alanın kapsadıgı görmekteyiz.. bunu da yorumladım bnm gibi düüsnenler için =)
  8. gamze_aydın

gamze_aydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    soru cevabı 2):
    tanzimat fermanı ile yapaılan yenilikler:
    Yönetim Alanında Yapılan Yeniliklerİlk kez III. Selim döneminde Paris, Berlin, Viyana gibi Avrupa başkentlerinde
    elçilikler açıldı (1793).kamu hizmeti görenlerle ilgili yasalar çıkarıldı: Tarik-
    i İlmiyeye Dair Ceza Kanunname-i Hümayunu, Memurîne Mahsus Ceza Kanunu
    (1838). Böylece hukuk devletine gidiş için adımlar atılmaya başlandı
    Toplumsal Alanda Yapılan Yenilikler
    **Bu dönemdeki yeni işlerden biri, 1831’de Türkiye’de ilk kez nüfus sayımının yapılmasıdır.
    **Yeni ordunun ceket ve pantalondan oluşan bir üniforma giymesi bu dönemde
    kararlaştırıldı..Sonra buna fes eklendi.
    Kültürel Alanda Yapılan YeniliklerBu dönemde pek çok yeni okul açıldığını görüyoruz. Yukarıda andığımız askerî
    okullardan başka da askerî ve sivil okullar açıldı. II. Mahmut döneminde orduya hekim
    yetiştirmek üzere Askerî Mekteb-i Tıbbiye açıldı (1827). Sonra, bando için müzik
    elemanı yetiştirmek üzere Mızıka-i Hümayun (1831), ordunun subay kadrosunu
    hazırlamak için Mekteb-i Harbiye (1834) gibi yüksek okullar kuruldu.
    **1824’te eğitimle ilgili önemli bir yenilik yapıldı: İstanbul içinde ilköğretime zorunluluk
    getirildi
    **Türkiye’de gazetecilik 1831’de çıkarılan Takvim-i Vekayi ile başlamıştır

yukardakiler o dönmdeki yeniliklerdir arkadaslar..biiir de diyor ki:
    önceki dönmelere ait yeniliklerden farkı nedir die bi soru var..ona da yorumla cevap verebilrim..önceden yapılan yenilikler vardı yah örnegin yeniçeri ocagı vs. bunların hiç biri köklü çözüm degil .. ancak kaybettim ,,tükendim dememek için geçici bi debelenme süresidir bence..bu fermanla birlikte hem osm. tarihi hem de türk edebiyatı köklü bir değişime ugramıstır diye düsnüyorum..(inşallah yanlsı degilidr)
  9. gamze_aydın

gamze_aydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    soru cevabı 3):Bence elbette kapsar ..bu yenilikler sayesinde toplumda bir çok kalkınmada buna inkilapda diyebilriz meydana gelmiştir.hemen örnek verebilirm surdan :**Bu dönemdeki yeni işlerden biri, 1831’de Türkiye’de ilk kez nüfus sayımının yapılmasıdır.
    **Yeni ordunun ceket ve pantalondan oluşan bir üniforma giymesi bu dönemde
    kararlaştırıldı..Sonra buna fes eklendi.
    ..sonuç olark: ne desek ki yaa ben bunu cüml olarak toplayamadım.. bu defa siizn yorum gücünüze bırakıyorum..:)

:97::97::97:
  10. kubram

kubram Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    56-61 arası
    soru 10:temanın aile hayatı etrafında gelişmesi toplumu oluşturan en küçük birimin aile olmasından aileyi etkileyen veya etkileyecek herhangi bir şeyin toplumuda etkileyeceği bilincinden kaynaklanmaktadır.
    soru 11:a.metinde tüm olaylardan haberdar her şeyi bilen ilahi bakış açısına sahip bir anlatıcı vardır
    b.anlatıcı romandaki kişileri olayları ilahi bir bakış açısıyla anlatmıştır.
    soru 12:a.romandA işlenen esaret meselesi toplumsal bir sorun olarak işlenmiş ve okuyucuyu bilgilendirmek amaçlanmıştır.
    b.tanzimat dönemi romancıları halkı eğitmeyi amaçladıkları için toplumsal sorunları ahlaki değerleri işlemişlerdir.
    soru 13:sergüzeşt romanı divan nesrine oranla daha sade bir dille kaleme alınmıştır.çünkü hitap edilen kitle halktır.
    2.etkinlik
    1.grup:sergüzeşt romanı işlediği esaret teması kullandığı dil ve roman türüü olması dolayısıyla döneminin sosyal ve edebi özelliklerini yansıtmaktadır.
    2.grup:romandaki esir ticareti ve halayıklık yerli ve mahalli unsurlardır.bu özelliklerinden dolayı sergüzeşt romanı tarihi bir belge özelliği taşımaktadır.
    soru 14:a.kutulara sırasıyla;-dönemine uyarak sade bir dil kullanmıştır.
    -batılı türlerde eser vermiştir.
    -ingiliz ve fransız edebiyatlarını tanımıştır.
    -romantizm ve realizmden etkilenmiştir.
    -toplum sorunlarını işlemiştir.
    b.sami paşazade sezai nin sergüzeşt adlı romanı işlediği esaret teması ve realizm etkilerinden dolayı tanzimat dönemi önemli eserleri arasındadır.
    2.metin
    1.soru:a.metnin olay örgüsü şu şekildedir:
    -canan ın satın alınması
    -felatun bey in polin i ile birlikte olmaya başlaması
    -can ın rakım a aşık olması
    -rakım ın felatun ile karşılaşması
    -rakım ın eve dönmesi
    -jozefino nun rakım ın evine gelmesi
    -felatun un mutasarrıf olması
    -can ın iyileşip evlenmesi
    -rakım ın canan la evlenmesi
    b.yazarın romanda görüşlerini belirtmesi roman tekniği açısından büyük bir kusurdur.yine yazarın bu tarz müdahaleleri okuyucuyu eğitme amacı güttüğünden olay örgüsünün şekillendirilmesinde etkilidir.
    soru 2:romandaki kahramanlar tanzimat döneminin sosyal gerçekliğine uygundur.o dönemdeki mirasyedi tiplerin batılı yaşam tarzını benimseyip romandaki gibi olaylarla karşılaşması mümkündür.
    soru 3:metindeki kişiler(felatun rakım)belirli davranışlar sergileyen zihniyeti ve çevreyi temsil eden benzerleri başka metinlerde de bulunan tiplerdir.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş