sayfa 26 ve 27 uygarlıklar

Konu 'Coğrafya 12. Sınıf' bölümünde emre_44 tarafından paylaşıldı.

 1. emre_44

  emre_44 Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  1

  aztek uygarlığı,maya uygarlığı,çin uygarlığı,hint uygarlığı hakkında en belirgin özelliklerini bulmam lazım yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden emeğinize sağlık;)
  qanqacan bunu beğendi.
 2. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0
  aztek uygarlığı

  kökenleri tam olarak bilinmememktedir. ancak bazı gelenekleri nedeniyle,kuzey meksika platosunda avcılık ve toplayıcılık yapan bir kızılderili kabilesi oldukları tahmin edilen azteklerin anayurdu aztlan dır. ilk zamanlar, öncülleri olan toltek imparatorluğunun egemenliği altında yaşamışlardır(950-1200) 1200 yılında güneye göç etmeye başladılar. göç ettikleri yerlerde barabar olarak görülürler ve yerli halk tarafından kovulurlar. bugünkü new mexico nun bulunduğu tetzcoco gölü civarına yerleşirler.tetzcoco yerlileri onları bir tehlike olarak görmemişlerdir ve yerleşmelerine izin vermişlerdir. fakat diğer komşuları olan tepanekler onlara düşmanca davranıp saldırmışlardır. bu saldırılar sonucunda aztekler tetzcoco gölünün bataklıklarına sığınırlar. tepanekler yılanlar ve timsahlarla dolu olan bu bölgede azteklerin fazla yaşayabileceğini düşünmediklerinden onların buraya yerleşmesine izin verirler. ancak aztekler bu ölümcül bölgede hayatta kalmayı başarır ve sonraları da göldeki adalara yerleşir. bu adaların en büüyüğünde 1325 yılında tenochtitlan kentini kurarlar. etrafındaki kabile ve krallıklara karşı izledikleri akılcı politikalarla ayakta kalır ve güçlenirler. topraklarını genişletirler.önceki uygarlıklar olan maya , olmek, toltek uygarlıklarının bıraktığı dinsel ve bilimsel mirası özümseyerek büyük bir uygarlık kurarlar. din aztek uygarlığına egemendir.dini lider aynı zamanda devletin de başıdır. aztek imparatorunun tanrı ile konuşabildiğine inanılırdı. dinin en temel özelliği ise kurban törenleridir. aztekler evrenin her an yok olma tehlikesi ile
  karşı karşıya olduğunu ve tanrıların da bunu önlemek için kendilerini feda ettiğine inanırdı. bu yüzden tanrıları kızdırmamak için kanlarını akıtıp çanaklara doldurup dua eder ve güneş tanrıları tonatiuh a sunarlardı. dinsel törenlerin doruk noktası ise insan kurban etmekti.
  aztekler en yüce tanrıları olan quetzalcouatl ın bir gün doğudan döneceğine inanmıştı. doğudan gemileri ile gelen ispanyol istilacıların başı olan hernando cortes i bu yüzden tanrıları quetzolcouatl sanmışlardır. bu ilk aldanış ispanyolların kıtada tutunmasına ve bir kaç yıl içinde az sayıda askerle aztekleri yıkmalarına yol açmıştır.
  aztekler maya takvmini örnek almış kendi değişiklikleri ile kullanmışlardır. takvimde günler, aylar, yıllar vardır ama haftalar yoktur. bir ay 20 gün yıl ise 18 aydır. ve her yılın sonunda ölü veya uğursuz dedikleri 5 gün vardır. toplamı 365 eder. 1400 lü yıllarda azteklerin bu takvimi kullandıkları dönemde avrupa da dünyanın göğün merkezi olduğu inancı vardı. avrupalılara göre dünya düz ve sabitti diğer gezegenler ve güneş dünya etrafında dönüyordu. aztekler ise maya astronomosini temel alarak dünyanın güneş sisteminin bir parçası olduğunu ve diğer gezegenlerle beraber güneş etrafında döndüğünü anlamışlardı. aztek takviminde her gün ayrı bir anlama sahipti. çünkü her günün tanrısı ve özelliği farklıydı farklıydı.
  bir işi yapmak için hangi günün en uygun oldugunu araştırırlardı. belli bir gündeki gücü kazanmak için o güne uygun davranırlardı. örneğin geyik gününde geyik eti yiyerek geyik gibi hızlı ve atik olacaklarına inanırlardı.
  uqur_33 bunu beğendi.
 3. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0
  maya uygarlığı

  Maya uygarlığı Amerika kıtasındaki Kolomb-öncesi uygarlıklardan biridir. Bir Orta Amerika uygarlığı olan Maya uygarlığı, binlerce yıl boyunca Meksika'nın güneydoğusundan, Honduras, El Salvador ve Guatemala'ya kadar uzanan bir bölgede hüküm sürmüştür. [2] Meksika’nın güneydoğusunda beş devlet kurmuş Mayalar (Campeche, Chiapas, Quintana Roo, Tabasco ve Yucatán), tarihleri boyunca yüzlerce lehçe yaratmışlardır ve bu lehçelerden bazıları günümüzde hâlen konuşulan 21-44 [3] Maya dilinin oluşumunu sağlamıştır. Bu uygarlık M.Ö. 600 dolaylarında yükselişe geçmiş, M.S. 3.yy.'da altın çağına (klasik dönem, M.S. 250-900) adım atmış, kent-devletlerinin siyasi kargaşalar sonucunda çöktüğü M.S. 900'e dek, geniş bir alanda varlığını sürdürmüş ve İspanyol işgaliyle de sona erme sürecine girmiştir. [4] Maya uygarlığı birçok bakımdan sona ermişse de, yaygın inanışın aksine Mayalar yok olmamışlardır, hâlen bu ülkelerde yaşamakta ve Maya dillerinden bazılarını konuşmaktadırlar. [5]

  “Eski Mayalar”ın (Mayalar'ın bugünkü torunlarına kıyasla kullanılan deyim) astronomi, matematik, mimari ve sanat gibi birçok alanda ileri bir uygarlık düzeyinde oldukları görülmektedir. Rabinal Achí, [6] Popol-Vuh, Chilam Balam gibi eserlerin bulunduğu Maya edebiyatı bu kültürün yaşamını betimlemektedir. İspanyol işgali 1697’de Itzá Mayaları’nın başkenti Tayasal’ın[7] ve Guatemala’daki Ko'woj Mayaları'nın başkenti Zacpetén’in [8]alınmasıyla tamamlanmış, son Maya devleti ise 1901’de başkentinin (Chan Santa Cruz) [9]Meksika tarafından işgaliyle ortadan kalkmıştır.

  Mayaların yurdu üç bölgeye ayrılır: Güneyin “Yukarı Topraklar”ı, güneyin (ya da ortanın) “Aşağı Topraklar”ı ve kuzeyin “Aşağı Topraklar”ı. ”Yukarı Topraklar” Guatemala ve Chiapas’ın irtifa seviyesi yüksek topraklarını kapsar. Güneyin aşağı toprakları “Yukarı Topraklar”ın hemen kuzeyinde yer alır ve Meksika’daki Petén’i (Campeche), Quintana Roo’yu, kuzey Guatemala’yı, Belize’yi ve El Salvador’u kapsar. Kuzeyin “Aşağı Topraklar”ı ise Yucatan[10]Yarımadası’nın kalan kısmını ve Puuc Tepeleri’ni kapsar. [11]

  Klasik-öncesi dönemden itibaren olağanüstü yapılar inşa eden ve Nakbé, Mirador, San Bartolo, Cival gibi büyük kentler kurmuş olan Mayaların klasik dönemde kurdukları ünlü kentlerden bazıları Tikal, Quiriguá (her ikisi de Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır)[12], Palenque, Copán, Río Azul, Calakmul, Ceibal, Cancuén, Mach**uilá, Dos Pilas, Uaxactún, Altún Ha, Piedras Negras’tır. Maya uygarlığının en ilgi çekici anıtları dinsel merkezlerdeki piramitlerdir. Ayrıca yöneticilerin sarayları ve duvar resimleri ve sıvayla süslü soylu kişilerin konutları da ilgi çekici anıtlar arasında yer alırlar. İlgi çekici Maya eserlerinden biri de, usta taş yontuculuklarıyla işledikleri, yöneticilerin şecerelerinin ve askerî zaferlerin betimlendiği, Mayalarca tetun (“ağaç-taş”) adı verilen anıtsal dikilitaşlardır. Mayaların ticari malları arasında yeşim taşı, kakao, mısır, tuz ve obsidyen taşı sayılabilir. Ön-Türkler gibi Mayalar da yeşim taşına özel bir önem vermişlerdir.
  uqur_33 bunu beğendi.
 4. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0
  HİNT UYGARLIKLARI VE HİNT UYGARLIKLARININ ÖZELLİKLERİ

  Kast sistemini uygulamışlardır. Kast sistemine göre insanlar 4 sınıfa ayrılıyorlardı.

  · Brahmanlar

  · Asker ve asiller

  · Zanaatkarlar , tacirler , köylüler

  · İşçiler.

  Bunların dışında kalan en alt sınıf olan paryalarda bulunmaktaydı. Hindistan’ın en eski dinleri Veda ve Budizm dır. Matematikteki onlu sayı sistemini ilk kullanan Hint
  lilerdir.
 5. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

Sayfayı Paylaş