sayfa 31,32,33,34,35,36.sayfa

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde gizem-397 tarafından paylaşıldı.

 1. gizem-397

  gizem-397 Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  1

  arkadaşlar sayfa 31,32,33,34,35,36. sayfaları yapan varmı acil yaparsanız sevinirim şimdiden teşekkürler:)
 2. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Sayfa 31

  11. SINIFLAR SAYFA 31 ETKİNLİK ÇALIŞMALARI  SORU-1- Bazı ülkelerde nüfus artış hızını azaltmak için bazılarında arttırmak için çalışmalar yapılmaktadır.Sebeblerini tartışınız.  Ülkelerin gelişmişlik yapılarına göre ülkeler ya nüfuslarını azaltmaya çalışır yada arttırır.Gelişmiş ülkeler genel olarak nüfus artışını arttırmaya çalışır çünkü mevcut yapı içerisinde nüfus artışı oldukça düşüktür doğum oranları iyice düşmüştür.Buda ülkede üreten aktif nüfus oranını azaltmış bağımlı yaşlı nüfus oranını arttırmıştır.Nüfus dinamizmini kaybetmiş yapılan gelişme hamlelerini destekleyecek yapıda değildir.Bu ülkeler artışı destekler…  Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde ise durum farklıdır bu ülkelerdeki mevcut şartların tam olarak gelişmemesinden dolayı eğitim hizmetleri yetersizidir.Kadının iş hayatındaki rolü sınırlıdır ve doğurganlığı fazladır.Doğumlar fazladır buda artışı destekler bu ülkelerde mevcut ekonomik yapıları içerisinde kendisine yetecek nüfusu oluşturmak için aile planlaması şeklinde tedbirler alarak nüfusu azaltmaya çalışmaktadır.Aksi takdirde mevcut nüfus sayısı sanayileşme ve şehirleşmenin önünde gittiği için işsizilik vb sorunlaır beraberinde getirir.  SORU-2-Dünya nüfusunun her 20 yılda 2 kat arttığını varsayalım .Bu durumun ileride oluşturacağı sorunlar nelerdir.  Byle bir olay dünya için tam bir felaket olur.Mevcut kaynaklar yaşam alanları yetersiz kalır. Dünyanın doğal yapısı çok daha fazla bozulur.Şu anki aşırı nüfusun bize yaşattığı yan etkiler çok daha ağır şekilde etkilerin gösterir.  SORU-3-Dünyada Nüfus artışı doğal seyrine bırakılsa ne gibi sonuçlar ortaya çıkardı.  Böyle bir durum dünya için çok da iyi sonuçlar doğurmaz.çünkü artış hızının fazla ve az olduğu ülkeler ülkelerin sayılarına bakarsak genel olarak artış oranı fazla olan ülkeler sayıca fazladır.Denge oluşması pek söz konusu olmaz.Artışın fazla olmasıda dünyanın mevcut yaşam alanlarının daralmasına yol açardı.  ENDONEZYA VE FRANSA NÜFUS POLİTİKALARI
  [​IMG]
  Endonezya’nın gelişmemiş yapısı içerisinde doğum oranlarının fazla olması ve mevcut ülke imkanlarının bu nüfus artışını kaldıramamasına yol açtığından nüfus azaltıcı politika uygular.


  [​IMG]
  Fransa ise gelişmiş yapısıyla şu an için nüfusunun isteklerini rahatlıkla karşılayabilecek bir ekonomik yapıya sahiptir.Ancak gelişimin devam ettirmek için yapması gereken yatırımları destekleyecek bir nüfus yapısı yoktur.Genç nüfus azdır yaşlı nüfus fazladır buda ileriki dönemlerde Fransa için sıkıntıları beraberinde getireceğinden kontrollü bir şekilde nüfusunu arttırmak ister.

  ebrudamla bunu beğendi.
 3. hilly

  hilly Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.548
  Beğenileri:
  1.711
  Ödül Puanları:
  113
  SAYFA 32/1’DEKİ ETKİNLİK
  1.Piramitler arasındaki farklılıklar nelerdir? Söyleyiniz.
  Ülkelerin nüfusu,nüfusunun yaş ve cinsiyet yapısı ile nüfus dinamikleri farklılık gösterir.
  2.Piramitlerden hangisi nüfusu hızla azalan bir ülkeyi göstermektedir? Söyleyiniz.
  Japonya’dır,Japonya gelişmiş bir ülke olması nedeniyle doğum oranları düşük ve nüfus artış hızı da son derece düşüktür.
  3.Ülkelerden hangisinin nüfusu hızla artmaktadır? Bunun sebeplerini belirtiniz. Endonezya,piramidin tabanı hızla genişlemektedir.Bu durum bize doğum oranlarının ve nüfusun hızla arttığını gösterir.Nüfus artışının nedeni Endonezya’nın gelişmekte olan bir ülke olması nedeniyle doğum oranları yüksek ve nüfus artış hızı fazladır.Ayrıca ölüm oranlarının azalması ve ortalama yaşam süresinin uzaması da nüfus artışına neden olmaktadır.
  4.Japonya ve Endonezya gibi ülkelerin nüfus planlaması yoluyla hangi sorunlarını çözebileceklerini belirtiniz.
  Japonya nüfus planlaması yoluyla doğum oranlarını arttırarak genç nüfus oranını artırmayı amaçlamaktadır.Japonya için, yaşlı nüfus oranının artması,genç nüfus oranının azalması,aktif nüfus oranının azalması ve bağımlı nüfus oranının artması sorunlara yol açmaktadır.
  Endonezya’da ise nüfus planlaması yoluyla doğum oranlarını azaltarak nüfus artışını azaltmayı amaçlamaktadır.Endonezya’da hızlı nüfus artışı doğal kaynakların tüketimin artmasına,bağımlı nüfus oranının artmasına,kişi başına düşen milli gelirin azalmasına,işsizlik ve göç olaylarına,eğitim-sağlık gibi hizmetlerin halka yetmemesine,devletin giderlerinin artmasına,dengesiz beslenme ve çeşitli sosyal sorunlara neden olmaktadır.

  SAYFA 32/2’DEKİ ETKİNLİK
  Kavramlar: Nüfus patlaması, nüfus politikası, aktif nüfus, nüfus artış hızı, aile planlaması, ölüm oranı, nüfus artış hızının gerilemesi, doğum kontrolü
  Örnek çalışma:
  Nüfus patlaması olan ülkelerde doğum oranları nüfus artış hızı yüksektir.**üm oranının düşmesi de nüfus artış hızının yüksek olmasına neden olmaktadır.Nüfus artış hızı yüksek olan ülkeler uyguladıkları nüfus politikası ile doğum kontrolü ve aile planlaması çalışmaları ile nüfus artış hızını geriletmeyi amaçlamaktadırlar.Böylece aktif nüfus oranı artarken bağımlı nüfus oranı azalacaktır.
  Bazı ülkeler, nüfusunun artış hızını düşürme çabasındayken bazıları nüfus politikaları sonucunda düşen artış hızını tekrar yükseltme eğilimindedir.

  SAYFA 33’DEKİ ETKİNLİK
  1.1970 yılında Japonya'nın nüfusu ne kadardır?
  90 milyon
  2.Hangi yıldan itibaren nüfus artış hızında düşüş eğilimi tahmin edilmektedir? Bu düşüşün ardındaki sebepler hakkında neler söyleyebilirsiniz?
  2020 yılından itibaren nüfus artış hızında düşüş eğilimi tahmin edilmektedir.Bu durumun nedeni doğum oranının azalmasıdır.Nüfus artış hızı ve doğum oranının düşmesinin temel nedeni Japonya’nın gelişmiş bir ülke olmasıdır.Gelişmiş ülkelerde doğum oranları ve nüfus artış hızı düşüktür.doğum oranlarının düşük olmasının nedenleri: sanayileşme ve kentleşme,kadının çalışma hayatındaki yerini alması,eğitim düzeyinin artması,refah düzeyinin artması,doğum kontrolü ve evliliklerin geç yaşlarda yapılmasıdır.
  3.1920 yılından günümüze kadar olan zaman aralığındaki nüfusun değişimini yorumlayınız.
  1920’den itibaren nüfus hızlı bir şekilde artmış,1940-1945 yılları arasındaki 2. Dünya savaşı nedeniyle nüfus azalmış,1980’e kadar nüfus hızlı bir şekilde artmış,1980’den sonra nüfus artmaya devam etmiş fakat nüfus artış hızı iyice azalmıştır.

  SAYFA 34’DEKİ ETKİNLİK
  Yaşlı nüfus oranı artarken genç nüfus oranı azalmaktadır.Bu durum aktif nüfus oranının azalmasına ve bağımlı nüfus oranının artmasına, çalışacak üretecek insan sayısının azalmasına,sosyal güvelik siteminin çökmesine yol açacaktır.İleride nüfusun hızlı bir şekilde azalması sorunu ortaya çıkacaktır.

  SAYFA 35’DEKİ ETKİNLİK
  1.Fransa'nın nüfusu hangi dönemler arasında en fazla artışı göstermiştir?
  1960-1969 yılları arasında
  2.Nüfusun değişiminde göçlerin etkisi nasıl olmuştur?
  Nüfusun değişiminde göçler nüfus artışını hızlandırıcı bir etkide bulunmuştur.
  Tablo incelendiğin de son yıllarda göçlerin nüfus artışına katkısı %20 dolayındadır.

  SAYFA 36/1’DEKİ ETKİNLİK
  Nüfus kontrolü ile birlikte kişi başına düşen milli gelir artar,eğitim ve sağlık hizmetleri gelişir,işsizlik azalır,köyden kente göç azalır,sosyal sorunlar azalır,tasarruflar artar,tüketim azalır,doğal kaynakların tüketimi azalır,devletin giderleri azalır ve ülke kalkınmasına daha fazla kaynak ayrılabilir.

  SAYFA 36/2’DEKİ ETKİNLİK

  NUSUF POLİTİKALARI
  Nüfus Artış Hızının Düşmesinin Nüfus Artış Hızının Yükselmesinin

  Olumlu sonuçları Olumsuz Sonuçları Olumlu sonuçları Olumsuz Sonuçları
  Anne ve bebeklerin sağlık düzeylerinin yükselmesi Yaşlı nüfus oranının artması Üretimin artması  Kişi başına düşen gelirin azalması

  Kişi başına düşen gelirin artması Genç ve eğitilebilir nüfus oranının azalması
  Ülkenin savunma gücünün artması Eğitim ve sağlık hizmetlerinin yetmemesi
  Eğitim ve sağlık hizmetlerinin gelişmesi Aktif(çalışan ve çalışabilecek) nüfus oranının azalması
  Aktif(çalışan ve çalışabilecek) nüfus oranının artması İşsizliğin artması
  İşsizliğin azalması
  Ülkenin savunma gücünün azalması
  Genç ve eğitilebilir nüfus oranının artması Köyden kente göçün artması
  Köyden kente göçün azalması
  Sosyal güvenlik sisteminde sorunları ortaya çıkması
  Sosyal sorunların artması

  SAYFA 39’DAKİ ETKİNLİK
  Küçük şehir,Orta büyüklükteki bir şehir ve çok büyük şehir gösterilmektedir.Şehirler büyüdükçe nüfusu,kapladığı alan,ekonomik fonksiyonları,siyasi fonksiyonları ve çevresine etkileri artmaktadır
  ebrudamla bunu beğendi.
 4. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  32-33

  11 SINIFLAR SAYFA 32 -33 ETKİNLİK ÇALIŞMALARI  Kitabınızda bazı ülkelerin 2006 yılına ait nüfus piramitleri verilmiştir.Bu piramitlerden ve ön bilgilerinizden faydalanarak aşağıdaki soruları cevaplandırınız.  SORU-1-Piramitler arasındaki farklılıklar nelerdir.?  Piramitlerde ülke nüfusları,doğum oranları,ölüm oranları cinsiyet yapısı,nüfusun yaş yapıları farklılık göstermektedir.  SORU-2-Piramitlerden hangisi nüfusu hızla azalan bir ülkeyi göstermektedir.  Piramitlerde özellikle Japonya nüfusu hızla azalan özellik gösteriyor .Gelişmiş bir ülke olmasından kaynaklı olarak doğum oranların düşmesi uygulanmış nüfus politikaları da bunda etkili olmuştur.İlk olarak nüfusu desteklemiş artış oranı %2 ye çıkmış 1948 de azaltıcı politika uygulamış ve artış oranını %1 e düşürmüş.1990 lara gelince artış oranı iyice azalmış arttırmaya yönelik politika uygulasa da başarılı olamamıştır..

  SORU-3-Ülkelerden hangisinin nüfusu hızla artmaktadır.?  Endonezya ‘da hızlı nüfus artışı görülmektedir taban genişlemektedir.Doğum oranları yüksektir .Gelişmekte olan bir ülkedir.Eğitim seviyesi yeteri düzeyde değildir ,aile planlaması çalışmaları yetersizdir.Ayrıca ülkede sağlık hizmetlerinin gelişme göstermesi çocuk ölümlerini de azaltarak artışa katkıda bulunur.  SORU-4-Endonezya nüfus planlaması yoluyla ülkesinde sanayileşme ve kentleşmenin önünde giden artışı azaltarak işsizlik sorununu çözmeyi,bağımlı nüfus oranını azaltmayı ,eğitim sağlık hizmetlerinde kaliteyi yükseltmeyi amaçlamaktadır.  Japonya ise arttırıcı politikalar uygulayarak yaşlanan nüfusunu doğum oranlarını arttırarak dinamizm kazandırmayı amaçlıyor.Mevcut gelişimine yönelik yapacağı yatırımlara için gerekli genç dinamik nüfus sağlamak istiyor…  SAYFA 33 ETKİNLİK ÇALIŞMASI  Kitabınızda ki grafikte Japonya’nın 2005 yılına kadar belirlenmiş ve 211 yılına kadar tahmini nüfusu verilmiştir.Buradan hareketle aşağıdaki soruları cevaplandırınız.  SORU-1-1970 yılında Japonya nüfusu ne kadardır?  100,2 milyon…  SORU-2-Hangi yıldan itibaren nüfus artış hızında düşüş tahmin edilmektedir.Bu düşüşün ardındaki sebebler hakkında neler söylenebilir?  Yaklaşık 2020 yıllarda düşüş eğilimi beklenmektedir.Gelişmiş ülke olmasından dolayı doğum oranları düşük ,kadının iş hayatındaki rolü fazla eğitim seviyesi yüksektir.Gelişmiş ülke olmasının getirdiği sosyal yapı bunu destekler.  SORU-3-1920 yılından günümüze kadar olan zaman aralığını nüfus değişimini yorumlayınız.  1920 yılından itibaren hızlı bir nüfus artışı mevcut ancak 1940 -1950 arası dönem 2. dünya savaşını nedeniyle azalma göstermiş.1980 li yıllara kadar kısmen artış devam ediyor ancak sonrasındaki artış önceki dönemlere oranla azalma gösteriyor.
  kaoss bunu beğendi.
 5. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

Sayfayı Paylaş