sayfa 32-38 arası konu özeti

Konu 'Coğrafya 9. Sınıf' bölümünde gözdeecem tarafından paylaşıldı.

 1. gözdeecem

  gözdeecem Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2012
  Mesajlar:
  263
  Beğenileri:
  382
  Ödül Puanları:
  0

  sayfa 32-38 arası konu özeti çıkarmam lazım yardım edebilirmisiniz ?
 2. Moderatör Sevgi

  Moderatör Sevgi Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  630
  Beğenileri:
  1.190
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  sayfa 32-38 arası konu özeti çıkarmam lazım yardım edebilirmisiniz ?
  Genişletmek için tıkla...
  Sayfa 32-38

  3.Harita Çeşitleri

  A)Ölçeklerine göre haritalar

  *Büyük ölçekli haritalar:

  Planlar: Ölçeği 1/20.000 ‘den daha büyük olan haritalardır. En ayrıntılı haritalardır.

  Topoğrafya haritaları: Ölçeği 1/20.000-1/200.000 arasında olan haritalardır.Yer
  şekillerini en ayrıntılı gösteren haritalardır.

  *Orta ölçekli haritalar: Ölçeği 1/200.000-1/500.000 arasındaki haritalardır.
  *Küçük ölçekli haritalar: Ölçeği 1/500.000 ‘den daha küçük ölçekli haritalardır.

  B)KULLANIM AMAÇLARINA GÖRE HARİTALAR

  Her haritanın hazırlanış amacı farklıdır. Değişik özellikleri dikkate alınarak hazırlanan haritalar , kullanım amaçları açısından farklı isimler alır. Haritalar kullanım amaçlarına göre iki bölüme ayrılır :

  1-GENEL HARİTALAR:Yaygın olarak kullanılan atlas ve duvar haritaları genel haritalardır. Genel haritalar da kendi içinde bazı gruplara ayrılır :

  A–SİYASİ VE İDARİ HARİTALAR:
  Ülkelerin çeşitli siyasi ve askeri blokların ve kıtaların sınırlarını gösteren haritalar SİYASİ HARİTA , ülke içindeki il,ilçe,kasaba ve köy gibi idari birimler arasındaki sınırları gösteren haritalara da İDARİ HARİTALAR denir.

  B –BEŞERİ VE EKONOMİK HARİTALAR: Nüfus miktarını , nüfus dağılışını , insanların milliyetlerini ,dinlerini,dillerini , kültürlerini ve yaşam biçimlerine ait özelliklerinin dağılışını gösteren haritalara BEŞERİ HARİTALAR denir. İnsanların ekonomik faaliyetlerini ve ekonomik faaliyete konu olan mal ve hizmetlerin dağılışını gösteren haritalara ise EKONOMİK HARİTALAR denir.

  C–FİZİKİ HARİTALAR :Yeryüzü şekillerinin yükselti ve eğim gibi özellikleri ile dağ , ova , plato , vadi ,göl gibi ünitelerin dağılışını gösteren haritalardır.Yükseltiler ancak fiziki haritalardan tespit edilebilir.İki nokta arasından çıkartılabilecek yükselti profili yine fiziki haritalardan çıkartılabilir. Yükselti ve derinlik basamakları renklerle gösterilir.Derinlik basamakları mavinin tonları ile , yükselti basamakları da yeşil , sarı ve kahverengi ile gösterilir.

  2–ÖZEL HARİTALAR:
  Bu tür haritalar genel amaçlardan ziyade konunun uzmanları tarafından özel amaçlar için hazırlanmış haritalardır. Herhangi bir alanın jeolojisini , toprak türlerini , iklim bölgelerini , bitki örtüsünü , sıcaklık,basınç,rüzgar ve yağış gibi iklim elemanlarının dağılışını,ulaşım yollarını , turistik yerlerin dağılışını vb. özellikleri yansıtan haritalardır.


  Haritalarda Yeryüzü Şekilleri Nasıl Gösterilir?

  *Renklendirme Yöntemi: Fiziki haritalarda kullanılır. Her renk belirli bir yüksekliği göstermek için kullanılır.

  *Tarama Yöntemi: Bu yöntemde eğimin fazla olduğu yerlerde taramalar sık, kalın ve kısa geçirilirken eğimin azaldığı yerlerde uzun, ince ve seyrek geçirilmektedir. Düz yerler ise boş bırakılmaktadır.

  *Gölgeleme Yöntemi: Haritanın bir köşesinden 45 açıyla ışık geldiği varsayılmaktadır. Buna göre ışık alan yerlerde herhangi bir işlem yapılmazken, ışık almayan yerde gölgeleme yapılmaktadır. Tek başına kullanışlı değildir.

  *Kabartma Yöntemi: Maket türü haritalardır. Yer şekillerini en iyi gösteren haritalardır. Fakat yapılması ve taşınması zor olduğundan pek kullanışlı değildir.
  Kafkasya Bölgesinin 1:800 000 yatay ve 1:80 000 düşey ölçeğindeki iki parçadan oluşan renkli kabartma haritası; 140x144 cm. ebadında olup çerçevesi orijinal ve yazıları eski Türkçe'dir (1887 yılında yapılmıştır).

  İzohips (eş yükselti) Yöntemi: deniz seviyesine göre aynı yükseltide bulunan noktaların birleştirilmesi ile oluşan eğreltilerin kullanıldığı yöntemdir. Eğrilerin sık ya da seyrek olması, yüzey şekilleri hakkında bilgi verir.

  Haritalarda Neler Bulunur?

  Bir çizimin harita özelliği taşıyabilmesi için;
  - Kuş bakışı görünüme göre çizilmesi,
  - Arazi üzerindeki uzunlukların belli bir oranda küçültülmesi gerekir.
  Tüm haritalarda bulunması gereken 5 temel eleman vardır. Bunlar, ölçek, özel işaretler ya da harita anahtarı (lejant), başlık ,çerçeve içi (asıl harita),tarih

  Sayfa 32-38 de bunlar anlatılıyor. Buda kısaca özeti :) Ama ben genel haritaları da açıkladım sen yazmayabilirsin.Umarım işine yarar :)
  Murat AKSOY ve gözdeecem bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş