sayfa 38 için bi bakarmısınızzz

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde sümeyye2323 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. sümeyye2323

sümeyye2323 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar yarın dil ve anlatım dersimiz var sayfa 38 oradaki hem sözden ne anladığınızı hemde hazırlık soruları için yardıncı olurmsusunuzz lütfen

ya lütfenn yardımm edin acil lazımm
  2. Özlem

Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

Beğenileri:
    3.106
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Konya
    [FONT=&quot]2. Anlatımda Tema ve Konu[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]Hazırlık[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]Okuma konusunda yazılmış yukarıdaki iki metnin vermek istediği mesaj aynı mıdır? Niçin?[/FONT]
    [FONT=&quot]İki metnin de vermek istediği mesaj aynıdır. Çünkü her iki metnin de teması “okumak”, konusu ise “okumanın insana faydaları” dır. [/FONT]

[FONT=&quot]Bu metinlerin benzer ve farklı yönlerini tartışarak açıklayınız.[/FONT]
    [FONT=&quot]Bu metinlerin benzer yönü; tema, konu ve verilmek istenen mesajların aynı olmasıdır. Farklı yönleri ise, üsluplarının farklı olmasıdır. Çünkü yazarlar aynı konu ve temada okuyucuya ulaştırmak istedikleri mesajlarını farklı üsluplarla kaleme alabilirler.[/FONT]

[FONT=&quot]Metin İnceleme[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]1.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Tema soyuttur. Tema; belli bir bağlamda kişi, yer, zaman ve durum bildiren dil birliklerinin sı*nırlandırılması, somutlaştırılması ve anlatılmasıyla konu hâline gelir. [/FONT][FONT=&quot]Buna göre metnin konusu ve teması nedir? Tema ve konuyu bulup aralarındaki ilişkiyi açıklayınız.[/FONT]
    [FONT=&quot]Metnin teması: “Ölüm”[/FONT]
    [FONT=&quot]Metnin konusu: “İvan İlyiç’in, ölümü başkaları için bir gerçek olarak kabul ettiği halde aynı şeyin kendisi için mümkün olmadığını iddia etmesi” [/FONT]
    [FONT=&quot]Metnin t[/FONT][FONT=&quot]eması; belli bir bağlamda kişi, yer, zaman ve durum bildiren dil birlikleriyle sınırlandırılması, somutlaştırılması, anlatılması sonucu konu hâline getirilmiştir.[/FONT]

[FONT=&quot]2.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Her yazı ya da her konuşma belirli bir amaca yöneliktir. [/FONT][FONT=&quot]Yazarın bu metni kaleme almadaki amacı ne olabilir?[/FONT]
    [FONT=&quot]Ölümün reddedilmez bir hakikat olarak, her fani gibi insanı da beklediğini okuyucuya hatırlatmak.[/FONT]

[FONT=&quot]3.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Metnin anlatım türünü belirtiniz. Metnin anlatım türü ile tema ve dil ilişkisi arasında bir bütünlük var mıdır? Açıklayınız.[/FONT]
    [FONT=&quot]Metinde “öyküleyici” ve “betimleyici” anlatım kullanılmıştır. Romandan bir parça olarak ele alınmış olan bu metnin anlatım türü ile tema ve dil ilişkisi arasında elbette bir bütünlük vardır. Yazar, kahramanın ruhi ve fiziki özelliklerini olay akışı içinde vermekte ve öyküleyici anlatımın dil özelliklerinden de yararlanmaktadır. [/FONT]

[FONT=&quot]4.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Temalar; bağlam, kişi, zaman, ifade ve anlatma biçimiyle sınırlanarak somutlaşır; anlaşıla*bilir, değerlendirilebilir özellikler kazanır. [/FONT][FONT=&quot]Buna göre bu metni somutlaştıran öğeleri belirtiniz.[/FONT]
    [FONT=&quot]Her konunun başlıca dört öğesi vardır:[/FONT]
    [FONT=&quot]a.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Konunun Dayanağı [/FONT]
    [FONT=&quot]b.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Görüş Noktası[/FONT]
    [FONT=&quot]c.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Görüş Açısı [/FONT]
    [FONT=&quot]d.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Yazı Türü[/FONT]

a.[FONT=&quot] [/FONT]Konunun Dayanağı: Bir konunun dayanağı, onun özü ve ana düşüncesidir. Diğer düşüncelerin tümü bu ana düşünce etrafında toplanmaktadır. Bu metnin ana düşüncesi; “Ölüm, reddedilmez bir hakikat olarak her fani gibi insanı da beklemektedir.” veya “Her nefis ölümü tadacaktır.” şeklinde verilebilir.
    b.[FONT=&quot] [/FONT]Görüş Noktası: Dayanağı yani ana maddesi belirlenen konunun anlatım yönünden tespiti görüş noktasını ortaya koyar. Bu metinde de yazar, ölüm gerçeğini okuyucuya tersten sunarak hatırlatmak şeklinde bir görüş noktası yakalamıştır.
    c.[FONT=&quot] [/FONT]Görüş Açısı: Anlatımın kapsadığı alana görüş açısı denir. Anlatımın açı derecesi sınırlandırılmazsa konu bütünlüğünü yitirir. Görüş açısının gereğinden çok geniş tutulması anlatımı dağıtır ve gereksiz ayrıntıların yazıya girmesine neden olur. Bu yönüyle görüş açısının iyi tespit edilmesi gerekir. Bu metinde de yazar, görüş açısına göre temayı sınırlandırmış ve okuyucunun konuyu tespit etmesini sağlamıştır.

d.[FONT=&quot] [/FONT]Yazı Türü: Konunun işlenmesine uygun düşecek yazı türünün seçimi de çok önem taşır. Konu; taşıdığı fikir, duygu ve düşünce yönünden makale, söyleşi, anı vb. yazı türlerine göre de yazılmayı gerektirebilir. Bir yazının hangi türde yazılacağı, o konunun dayanağı ile görüş noktasının niteliğinden anlaşılır. Sadece küçük bir parçası sunulan bu metin, “roman” yazı türünden alınmış ve kastedilen konu bu türle sınırlandırılıştır.

[FONT=&quot]5.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Metni oluşturan birimleri tespit ederek bu birimler ile tema arasındaki ilişkiyi belirleyiniz.[/FONT]
    [FONT=&quot]Birim olarak; kelimeler cümleleri, cümleler ise paragrafları oluşturmuştur. Metnin teması olan “ölüm” duygusu, olay anlatımı (öyküleme) ve betimleme gerektiren “roman” yazı türüne uygun bir dil (üslup) özelliğiyle aktarılmıştır. [/FONT]

[FONT=&quot]6.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Metnin birimleri arasında anlam ve tema olarak bir bütünlük var mıdır? Niçin?[/FONT]
    [FONT=&quot]Elbette vardır. Çünkü yazar; temayı tek bir kelime, cümle ya da paragrafta sunarak değil, yazı türünün (romanın) tam***** yaymak suretiyle bu birimler arasında bir bütünlük sağlamıştır. [/FONT]

[FONT=&quot]7.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Metnin konusunu güncelleştirip anlatınız.[/FONT]
    [FONT=&quot]Metnin konusu; “İvan İlyiç’in, ölümü başkaları için bir gerçek olarak kabul ettiği halde aynı şeyin kendisi için mümkün olmadığını iddia etmesi”dir. Her öğrenci bu konuyu kendi tecrübelerinden istifade ederek ve örnekler sunarak güncelleştirebilir. [/FONT]

[FONT=&quot]Anlama ve Yorumlama[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]1.Etkinlik[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]Yukarıdaki metnin konusunu ve temasını belirtiniz. Bu metin ile inceleme bölümünde oku*duğunuz metni dil ve anlatım, konu ve tema bakımından karşılaştırınız. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]CEVAP: [/FONT]
    [FONT=&quot]Bu metnin de teması “ölüm”dür. Ancak konusu inceleme bölümündeki metinden farklıdır: “Canlı organizmaların hücrelerinde, Yaratıcı tarafından yerleştirilen düzenin (kanunun) herhangi bir şekilde bozulması sonucu ölümün gerçekleşeceği.” [/FONT]
    [FONT=&quot]İnceleme bölümündeki metin öyküleyici anlatım türüyle yazılmış, bu metnin anlatım türü ise öğretici anlatımdır. Dolayısıyla öyküleyici anlatımda kullanılan dil (üslup) özellikleriyle, öğretici anlatımda kullanılan dil (üslup) özellikleri de birbirinden farklıdır. [/FONT]
    sümeyye2323 bunu beğendi.
  3. Özlem

Beğenileri:
    3.106
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Konya
    [FONT=&quot]Ölçme ve Değerlendirme[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]A. Aşağıdaki [/FONT][FONT=&quot]boş bırakılan yerleri verilen sözcüklerden uygun olanlarıyla doldurunuz.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    v[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Metin düzeyinde gözlenebilen her türlü anlam ve dil malzemesine içerik denir.[/FONT]
    v[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Sanat eserlerinde işlenen temel düşünce ya da duyguya tema denir.[/FONT]
    v[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Bir metinde yazarın temayı vermek için bir bağlamda kişi, yer, zaman ve durum bildiren dil birlik*lerini kullanarak temayı somutlaştırması sonucu.......... konu oluşur.[/FONT]
    v[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Metinlerde olay ne olursa olsun bir kişiler başından geçer.[/FONT]
    v[FONT=&quot] [/FONT]Metinlerde olayların düzenlenişi, sıralanışı ve akışı olay örgüsü ile ilgilidir.

B................

[FONT=&quot]C. Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplayınız. [/FONT]

[FONT=&quot]
    [/FONT]

[FONT=&quot]
    [/FONT]
    [FONT=&quot]1. Metin düzeyindeki anlatım türleri ve birim*lerinin gözlenebilen her türlü anlam ve dil malzemesini belirtmek için aşağıdaki kav*ramlardan hangisi kullanılır?[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]A)[/FONT][FONT=&quot]Tema B) Konu C) İçerik D) Olay E) Anlatım[/FONT]

[FONT=&quot]2. Yunus Emre'nin ve ondan yüzyıllar sonra yaşamış Âşık Veysel'in [/FONT][FONT=&quot]“[/FONT][FONT=&quot]sevgi”den bahset*mesi bu iki şairin hangi yönlerinin ortak olduğunu gösterir?[/FONT]
    [FONT=&quot]A)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Bakış açılarının[/FONT]
    [FONT=&quot]B)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Sahip oldukları dünya görüşünün[/FONT]
    [FONT=&quot]C)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Sanat anlayışlarının[/FONT]
    [FONT=&quot]D)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Temalarının[/FONT]
    [FONT=&quot]E)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Anlatım biçimlerinin[/FONT]

[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot] “Sanatın yalnızca bir süs varlığı olarak ele alın*dığı divan yazınında aşırı bir yabancılaşma gö*rülür. Sanatın, yaşamın bir parçası olarak ka*bul edildiği halk şiirinde ise bütün örnekler, kuşlar, sevgililer, güzeller yerlidir. Anadolulu*dur. Çünkü halk ozanı, duyduğu değil gördü*ğü, tanıdığı kuşu işler şiirinde. Bu şiirlerde, di*van şiirindeki doğa dışı varlıktan göremeyiz. Söz gelimi, halk şiirinde, atmaca tavuğu yer, pilici kapıp uçar. Divan şiirinde güzelin gözleri olan doğan, sevenin gönlünü avlar.”[/FONT]
    [FONT=&quot]Parçada divan edebiyatı ve halk edebiyatına ilişkin olarak aşağıdaki kavramlardan han*gisinin üzerinde durulmamaktadır?[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]A)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Açıklık - kapalılık[/FONT]
    [FONT=&quot]B)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Somutluk – soyutluk[/FONT]
    [FONT=&quot]C)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Gerçekçilik – düşçülük[/FONT]
    [FONT=&quot]D)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Nesnellik – öznellik[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]E)[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Yerlilik – yabancılık [/FONT]

[FONT=&quot]
    [/FONT]
    [FONT=&quot]ÖYS-1982[/FONT]

4. sümeyye2323

sümeyye2323 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    gerçeketen çok saol işime çok yaradı sen bana yardım ettin ya allahta sana yardımm etsinn
  5. Özlem

Beğenileri:
    3.106
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Konya
    Rica Ederim ,,

İyi Forumlar .. :eek:
Konu Durumu: