Sayfa 42 - 43

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde seyduna tarafından paylaşıldı.

1. seyduna

seyduna Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    1

Sayfa 42 - 43 lutfen yardimci olurmusunuz acİl lazim lutfen yardimci olurmusunuz
  2. SarıKagan

SarıKagan Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    9
    Sayfa 43
    Birinci dönemdeki sanat anlayışı:Sanat toplum içindir anlayışı
    İkinci dönemdeki sanat anlayışı:Sanat sanat için anlayışı

Soru 3
    Her iki şiire de baktığımızda toplumsal konulara ağırlık verilmiştir.Her iki dönemde de yönetimden şikayet edilmiştir.İki eserde de memleket sevqisi ağır basmıştır.
  3. the godfather

the godfather Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 42 = o dönemdeki islam inancını değişik şekillere çağırdığını anlatarak o döneme ait dini görüşünü şiire yansıtmıştırbenzetmelerden yararlanmıştır

örn=dağlar ile taşlar ile
    seherlerde kuşlar ile

sayfa 43=birinci dönemdeki sanat anlayışı : sanat toplum içindir siirde hak adalet özgürlük gibi kavramlar işlenmiş edebiyata yeni türler kazandırmıştır halkın anlayacağı sade dilde kullanılmıştır
    ikinci dönemdeki sanat anlayışı : sanat sanat içindir abdulhamidin istibdad (keyfe bağlı yönetim usulü , baskılı yönetim )dönemine denk geldiği için sanatçılar kendi işlerine kapanmışlardır bireysel yer vermişlerdir halkın anlaması önemli değildir

3.metin cenge giderken :kaside aruz ölçüsüyle yazılmıştır şiirlerini ağır bir dille yazmıştır cenge giderken hece ölçüsüyle yazılmıştır milliyetçilik akımından etkilenmiştir şiirlerinisade bir dille yazmıştır milli edebiyat dili ozanlarındandır

özenti değil hakikidir kendim yazdım emeğe saygı teşekkür et butonuna basmanız yeterlidir

Sayfayı Paylaş