sayfa 43

Konu 'Coğrafya 9. Sınıf' bölümünde eren_hilal tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. eren_hilal

  eren_hilal Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  sayfa 43'teki test harici soruların cevaplarını yazabilir misiniz acaba :dil2:
 2. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  LİSE 1.SINIFLAR SAYFA 43 **ÇME DEĞERLENDİRME SORULARI

  Aşağıdaki soruları cevaplandırınız.


  SORU-1-Kuzey kutup çevresi yaklaşık olarak (21 Mart -23 Eylül )6 ay güneş görür.Ancak burası yinede buzlarla kaplıdır neden.

  Güneş ışınlarının geliş açısının eğik olması ve ışınların atmosferde izlediği yolun fazla olması tutulmanın artmasından dolayı bu ışınlar çok fazla ısıtıcı etkide olmaz.


  SORU-2-Dünya üzerinde güneş ışınları nerelere dik açıyla gelir neden.

  Güneş ışınlarının dünya üzerine dik açıyla gelebildiği noktalar dönenceler arasında kalan yerlerdir.23 derece 27’ lık eğiklik bu dönencelerin sınırını oluşturur.Kuzey yarım kürede Yengeç Dönencesi Güney yarım kürede Oğlak dönenceleri güneş ışınlarının doksan derece ile gelebildiği son noktalardır.Dönencelere yılda bir kez dönenceler arasında kalan yerlere yılda 2 kez 90 derece ile gelebilir bu noktaların üst enlemlerine güneş 90 derece ile gelemez.  SORU-3-Bir yıl 12 aydan oluşur .Ayların süresi 30-31 gündür.Ancak bunlardan şubat 28 günden ibarettir.Neden temmuz veya ağustos ayları 31 gün sürerken şubat ayı 28 gün sürer.  Dünya güneş etrafında yıllık hareketini gerçekleştirirken yörüngesinden dolayı bazen güneşe çok yaklaşır bazen de uzaklaşır. En yakın 3 ocak dönemi en uzakta 4 temmuz tarihleridir.Bu yaklaşmalar sırasında güneşin çekim gücünün artması sebebiyle dünyanın dönüş hızında artış meydana gelir bu artışla beraber oluşan hızlı dönüş şubat ayının 28 gün de tamamlanmasına sebep olur.Temmuz ayındaki yavaş dönme sonucu güneşten uzak bir konumda olduğu için yavaşlayan dönüş bu ayların 31 gün de tamamlanmasına yol açar.  NOT:Sevgili gençler bu konu sırasında şu soru karşınıza çıkabilir.Neden yakın olduğumuz tarihte kışı yaşıyoruz da uzak olduğumuz 4 temmuzda yazı yaşıyoruz şeklinde ; bu soru ile ilgili temmuz ayında uzak olmamıza rağmen ışınları dik açıyla alırız.Şu bat ayında yakın olmamıza rağmen yörüngeden dolayı ışınları eğik aldığımızdan kış mevsimi yaşanır.  Aşağıdaki boş bırakılan yerleri uygun ifadelerle tamamlayınız.


  1-Sıcaklık kuşaklarının dağılışında kara de denizlerin dağılışı etkilidir.  Çünkü kara ve denizlerin ısınma özellikleri birbirinden farklıdır ,karalar çabuk ısınır çabuk soğurken denizler geç ısınıp geç soğur.Kara ve denizlerin oranların yarım küreler arasında farklı olması sıcaklık kuşaklarının sınırlarının belirlenmesinde etkili olmuştur.  2-Sıcaklık kuşaklarının ortaya çıkmasında okyanus akıntıları etkilidir.  Çünkü okyanus akıntıları dünya sıcaklık dağılışında etkilidir.Kutuplardan gelen akıntılar sıcaklık değerlerini düşürürken ekvatordan gelen akıntılar sıcaklığı arttırıcı etki yapar.  3-Dünya sıcaklık kuşaklarının oluşmasında Dünya’nın şekli etkilidir.  Çünkü dünyanın şeklinden dolayı ekvatordan kutuplara gidildikçe güneş ışınlarının geliş açıları azalır bu azalma ısınma özelliklerini ve sıcaklık dağılışını etkiler.  Aşağıdaki ifadelerden doğru olanların yanına D yanlış olanların yanına Y harfi yazınız.  1-D 2-Y 3-Y 4-D 5-D  Aşağıdaki soruların doğru seçeneklerini işaretleyiniz.


  1-D Yengeç Dönencesi

  2-D Denizlerin dağılışı

  3-A 21 Mart

  4-E Sidney

  5-E Ekvator ile ekliptik arasındaki açı  Alıntıdır.
 3. özenci

  özenci Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok saolun çok işime yaradı
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş