sayfa 44 ,45 ve 46 yı yapan varmı

Konu 'Dil ve Anlatım 11. Sınıf' bölümünde öğrenci9 tarafından paylaşıldı.

 1. öğrenci9

  öğrenci9 Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2009
  Mesajlar:
  111
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  yapabildikleriniz varsa yazabilir misiniz
 2. BLockeD

  BLockeD Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2009
  Mesajlar:
  190
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  0
  sayfa 39 dan sonrasını verirmisin yarın için lazım da
 3. öğrenci9

  öğrenci9 Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2009
  Mesajlar:
  111
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  sayfa 39 hazırlık çalışmaları


  1-telefon,radyo,televizyon,bilgi sayar...
  2-Eski tarihlerde kullanılan haberleşme ve iletişim araçları sırasıyla şunlardır:
  1) Dumanla haberleşme

  2) Ağaçlara vurarak haberleşme

  3) Güvercin eğiterek haberleşme


  4) Ulakla haberleşme

  5) Telgrafla haberleşme

  6) Çevirmeli telefonla haberleşme
  İnsanlar sosyal bir varlık olduğu için eski tarihlerden beri haberleşmek istemişlerdir. Bu amaçla bazı iletişim yöntem ve araçları icat etmişlerdir. Örneğin; Kızılderililer ateş yakıp üzerinde örtü sallayarak dumanda şekiller oluşturarak haberleşmişlerdir. Bu şekilde çok basit yöntemlerle başlayan haberleşme ve iletişim daha da gelişmiştir. Ortaya çıkan yeni gelişmelerin başında “Güvercinleri Eğiterek” haberleşme gelmiştir. Sonraları atlarla mektup gönderme yani “Ulaklık” yöntemi çıkmıştır. Uzun yıllar sonra döneminin en gelişmiş haberleşme aracı olan “Telgraf” icat edilmiştir. Özellikle bu yıllardan sonra teknolojinin hızla gelişmesi sonucu birçok yeni icat ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi olan “Telefon” icat edilmiştir. Sonrasında bu telefon geliştirilerek günümüze kadar ulaşmıştır.

  Teknolojinin ürünlerinden olan “Radyo” ve “Televizyon”un icadıyla iletişimde yeni bir döneme girilmiştir. Bunların, bütün dünyaya yayılması sonucu haberleşme çok hızlı hale gelmiştir. “Bilgisayar”ın icadıyla haberleşmede zirveye yaklaşılmıştır. Çünkü yeni yazılımlar ve en sonunda bilgisayar üzerinden kullanılan “İnternet”in icadıyla artık canlı ve görüntülü olarak haberleşmek mümkün olmuştur. “Kıtalararası İnternet Ağları”nın kurulması ile birlikte, küçük bir hareket sonucu aynı anda tüm dünya ile görüşülebilir hale gelinmiştir. Hatta “Sanal Ortamda Sohbet Odaları” kurulmuş ve insanlar çok rahat iletişim kurabilir ve görüşebilir olmuştur.
  3-mektupun iletişimdeki en büyük önemi haberleşmeyi sağlamasıdır.
  4-Başka bir yerde bulunan kişiye yada kuruma bir bilgi iletmek amacıyla mektup yazılır.(siz nedenleri isterseniz artırabilirsiniz)
  5-
  Mektuplar, dört grupta sınıflanmaktadır:
  (1) Özel Mektuplar
  (2) Edebî Mektuplar
  (3) Resmî ve İş Mektupları
  (4) Açık Mektuplar
 4. öğrenci9

  öğrenci9 Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2009
  Mesajlar:
  111
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  sayfa 39 dan sonrası bendede yok
 5. cadı kız

  cadı kız Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  sayfa 45 4.etkinlik tanpınarın mektubu edebi bir mektuptur.tarancının mektubu ise açık bir mektuptur.tarancının mektubu anlatım yönünden daha içtendir. 5.etkinlik yüz yüze yapılan konuşmalarda mimik ve jestlerimizi kullanabiliriz fakat mektuplarda mimikleri yada jestleri kullanamayız. 6.etkinlik tanpınarın mektubu sanatı hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.mektubunu istekle sonlandırmıştır. 7.etkinlik kime tazılmıştır yayın evineniçin yazılmiştırkitap istemek için kagıt düzeni alıcıya adrese gönderenin ismi ve imzasına dikkat edilmiş dil ve anlatım özellikleri kısa sade açık bir dille yazılmış 8.etkinlik kime yazılmış cumhuriyet lisesi müdürlügüne niçin ögrenci belgesi almak için kagıt düzeni adres imza ve isme dikkat edilmiş
  *KüBrA*=) bunu beğendi.
 6. cadı kız

  cadı kız Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  10.etkinlik öyküleyici bir anlatım türü vardır.edebi bir metin olmasına ragmen insanlar eskide yaşadıklarını öyküleyici bir biçimde anlatır 11.etkinlik ünlü düşmesi vakit-vaktinde 12.etkinlik göndericilik işlevinde kullanılmıştır anlama ve yorumlama 1bütün bu paragraflar anlam yönüyle birbiriyle ilişkilidirmektubunda kendi görüşlerine yer vermiştir. 2 akıcı bir üslupla yazmıştır örneklendirmeler yaparak karşısındakine kendini daha iyi anlatmış samimi bir dille yazmıştır.15.etkinlik vezin-ölçü,kafiye-redif,kaide-kural,his-sezgi,şahsi-kişisel,hususi-konu,mesut-mutlu,tasavvur etmek-hayal etmek,telekki-yükselmek,esir-tutsak,fikir-düşünce ölçme degerlendirme boşluk doldurma 1-resmi edebi ve özel 2-sade 3-özel mektup 2.bölüm 1-d ,2-d ,3-y,4y 3 testin cevaplari 3-d,4-d,5-e,6-b,7-b,8-d,9e,10-d
 7. öğrenci9

  öğrenci9 Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2009
  Mesajlar:
  111
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  sayfa 45 teki 3. etkinliği yapan var mı

Sayfayı Paylaş