Sayfa 48

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde sallabas1 tarafından paylaşıldı.

 1. sallabas1

  sallabas1 Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2010
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Yeniçeri Ağası, Kazasker, Kaptanıderya, Veziriazam, Nişancı, Defterdar, Şeyhülislam ' ın görevleri nelerdir?
  ...selin... bunu beğendi.
 2. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  Yeniçeri Ağası, Yeniçeri Ocağı ile Acemi Ocağı işlerinden sorumludur. Sadrazamdan sonra gelen Yeniçeri Ağasının hem sivil, hem de askeri görevleri vardır. Esnafı denetlemesi de onun görevlerindendi. Başkentin güvenliği ile sarayın koruması da görevleri arasındadır.


  Kazasker: Divanda büyük davalara bakar*dı. Şer'i ve örfi konularda görüşü alınırdı. Kendi bölgelerinde kadı ve müderrisleri atama veya görevden alma işlerine bakardı.(İstanbul, Bursa ve Edirne kadılarını sadrazam atardı.) adalet, eğitim, kültür ve diyanet işlerine bakarlardı.
  I.Murad döneminde kurulmuştur.
  Fatih döneminde ise Anadolu ve Rumeli kazaskeri olarak sayısı ikiye çıkarıldı.
  Rumeli kazaskeri protokol bakımından daha önce gelirdi. Divanda rütbe bakımın*dan vezirlerden sonra gelirdi.


  Kaptan-ı Derya: Osmanlı devletini ilgilendiren denizlerdeki bütün işlerin sorumlusu ve Donanmayı hümayunun başkomutanıdır. Kendi sorumluluğuna giren davalara bakardı. İstanbul’da bulunduğu zamanlarda kendisini ilgilendiren konularda divan toplantılarına katılırdı.


  Vezir-i Azam : Devlet işlerini Padişah adına yöneten hükümet başkanına Vezir-i Azam veya Sadr-ı Âzam denilirdi. Devletin en yüksek rütbeli me*murudur. Padişah adına mutlak vekil sayılırdı. Sadr-ı Azamın sözü ve yazısı Padişahın fermanı ve irade*si kabul edilirdi. Padişah olmadığı zamanlarda Diva*na başkanlık yaparlardı. Osmanlı Devleti’ndeki tayin*ler ve görevden almalarla, terfi ve ilerlemelerde birinci derecede sorumlu idi. Padişahlar sefere çıkmadığı zamanlar Vezir-i Azam'lar Başkomutan vekili olarak sefere çıkarlar kendilerine Serdar-ı Ekrem unvanı verilirdi. Padişahın mührünü de taşırdı. Çok önemli bir özrü olduğunda veya sefere çıktığında yerine “Sadaret Kaymakamı “ denilen vekili bakar ve divana başkanlık ederdi.


  Nişancı: Padişahın, sancak beylerine, beylerbeyine ve hükümdarlara gönderdiği ferman ve beratlara padişahın imzası olan tuğra çekerdi.
  Devletinin kanunlarını çok iyi bilir*di. Yeni çıkartılan kanunların usulüne uygun olarak tertip ve tanzimini yapardı.
  Divanda alınan kararları usulüne uygun olarak yazmak, padişaha ve sadrazama gelen mektupları tercüme ettirerek bunlara cevap hazırlamak görevleri arasında idi.
  Divandaki görevleri dı*şında toprakların Dirliklere (Has, Zeamet, Tımar) dağıtılmasını sağlardı. Ülkenin tapu ve kadastro iş*lerini düzenlerdi.


  Şeyhülislâm (Müftü): 15. yüzyılda Divan'ın doğal üyesi değildi. Ancak yaptığı işler bakımından padişahın en önemli yar*dımcılarından biriydi Şeyhülislam. Divan'da alınan kararların İslam dinine uygun olup olmadığı konu*sunda fetva verirdi.
  Fatih Dönemi'nde rütbe ve ma*kam olarak kazaskerden sonra gelen müftünün önemi I. Selim Dönemi'nde halifeliğin Osmanlılara geçmesiyle arttı.
  Kanuni Dönemi'nde Vezir-i Âzam'a eşit hale geldi. Daha önceleri ilmiye sınıfı içersinden seçilen müftüler Kanunî Dönemi'nden itibaren padişah tarafından atanmaya başlamıştır. Bu du*rum Şeyhülislâmların etkinliğini azaltmıştır. Müftüler, Şeyhülislam ismini 18. yüzyıldan sonra almıştır.

  Defterdar: Devletin gelir ve giderleri ile büt*çelerini hazırlardı. Divanda mali işlere dair görüşünü belirtirdi. Fatih'ten sonra sayıları giderek artmıştır. Rumeli defterdarı baş defterdar olarak anılırdı.
  ...selin..., cerenimo007, ailem ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 3. sallabas1

  sallabas1 Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2010
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkürler.. :)

Sayfayı Paylaş