sayfa 50

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde çılgın tarafından paylaşıldı.

1. çılgın

çılgın Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    6

mal ve hizmetlerin saglanmasıdır :üretim mal ve hizmetlerin tüketiciye ulaşmasıdır .:dagıtım mal ve hizmetlerin kullanımıdır:tüketim etkinlik üretim tüketim dağıtım etkinlikleri birçok faktörlerden etkilenir bunlar sanayi tesisi için su yer seçimi iklim ve yer şekilleridir ham maddenin bozulabilir olduğu yerlerde tesisler genellike ham madde kaynağına yakındır ve kolay ulaşabilecek bir yerdedir bazı ham maddelerinin işlenmesi sırasında büyük suya ihtiyaç vardır kağıt ve demir çelik sanayisi ile termik ve nükler santral gibi yerlerde su büyük önem taşır su büyük bir önem taşır bu noktada suyun varlığı miktarı yada yokluğu kurulacak tesis üzerinde etki oluştıracak üretim ve beraberinde üretilecek ürünün dağıtımve tüketimine katkıda bulunur iklim bazı sanayi kolarının seçiminde dolaylı etkiye sahiptir ham madde olarak tarımsal ürünlerin kullanıldığı tesisler iklim koşullarının bu maddeleri etkilemesi nedeniyle dolaylı yoldan etkilenir bazı tesisler üzerinde ise doğrudan etkiye sahiptir uçak sanayisi üzerinde doğrudan etkiye sahiptir gemi tezgahları da iklmden doğrudan etkilenir şiddetli soğuklarda gemi inşa faaliyetlerinin durması yazın sıcakta demir çelik aksamının ısınması çalışma koşullarını güçleştirir iklim koşulları çalışanlar üzerinde de etkilidir şiddetli sıcaklar verimi düşürür yer şekilleri ulaşımı etkilediği için dolaylı olarak üretim dagıtım tüketim faaliyetlerini de etkilemiş olur ham maddenin gerek işlenecegi tesise götürülmesi gerekse mamul ürünün tüketiciye sunulması ulaşımla bağlantılıdır kara yolları ve demir yolları güzergahları yerşekillerinden etkilenir enerji hatlarının güzergahları dikkatli seçilmeli veya bu hatlar yer altına gömülmemelidir bu da ter şekilleri ve iklimle ilgilidir bitki örtüsü tarımsal hammadde kaynaklarının ortaya çıkması üzerinde etkili olarak üretimi etkiler iklim şartları da dagıtımı etkiler kar yağışları don gibi iklim olayları dagıtımın aksamasına neden olur yer şekilleri ise ulaşımı etkilediği için dolaylı olarak üretim dagıtım tüketim faaliyetlerini de etkilemiş olur uygun ulasım kosulları hem üretilen ürünün rahatça pazarlara ulaşmasını saglayarak maliyeti düşürür tüketimi destekler mevcut sanayi kollarının gerek yer seçimi gerekse üretim miktarı bunun pazarlara taşınöası ve tüketilmesinde iklim yer şekilleri su dolaylı yada doğrudan etkide bulunur tüketimdeki artış direk olarak üretimi etkiler bu iki etkenin oluşmasında dağıtım koşulları da rol oynar ürettiğinizi dagitamazsanız tüketim miktarı azalır talep gelmediği için de üretim düşer
  2. soru ustası

soru ustası Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    sayfa 50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60 yapan varmııııııı çok aciilll lazımmmmmmm

Sayfayı Paylaş