sayfa:56'daki 1.etkinliği yapan varmı?

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde bir numara tarafından paylaşıldı.

1. bir numara

bir numara Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0

yardımcı olursanız sevinirim
  2. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    11 .SINIFLAR SAYFA 56 ETKİNLİK 1-2-3

ETKİNLİK 1

Kitabınızda verilen örnek metinden yola çıkarak sizlerde aşağıdaki cümlelerden faydalanarak kitabınızdaki gibi örnek metinler oluşturunuz.

Yaşadığım yer önemli yollar üzerinde bulunmaktadır.

Sanayi faaliyetleri yoğun bir şekilde yapılmaktadır.

Nüfus ve özellikleri üretim dağıtım ve tüketim faaliyetlerinde etkilidir.

Milyonlarca insanın faaliyetlerini sürdürdüğü bir özellik taşımaktadır.

Giriş kısmını ben veriyorum devamını yorum gücünüzü kullanarak yazmanızı istiyorum sevgili gençler.

Kafanızda coğrafi konum olarak geçiş bölgesi olan ulaşımın, sanayi faaliyetlerinin geliştiği beraberinde yoğun nüfuslu üretim tüketim dağıtım faaliyetlerinin yüksek olduğu bir ülke yada şehir düşünerek burada bahsedilen cümleleri bu şehre uygulamaya çalışın…

ETKİNLİK 2

Yine bu etkinlik çalışmasında da kitabınızda verilen kavramları anlamlı metin haline dönüştürünüz.

Bir kaç tanesine örnek veriyorum kalanını sizin yapmanızı istiyorum…

Teknolojik gelişmeler bir bölgede üretim tüketim ve dağıtım hizmetlerini olumlu etkiler.Hele de bu imkanlar reklam faaliyetleri ile birleşirse özellikle tüketim faaliyetleri artar…

Sermaye birikimi fazla olan bölgeler üretim faaliyetlerinde öncü tesislere sahip olur.Bu tür alanlarda iletişim hizmetlerindeki gelişmeler özellikle dağıtım faaliyetlerinde olumlu bir etkendir…

ETKİNLİK 3

Kitabınızda verilen panoda üretim, tüketim ve dağıtım faaliyetlerine etki eden beşerî olaylar

ve özellikleri harfler konularak verilmiştir. Bu harfleri örnekteki gibi ven şemasında uygun yerlere yerleştiriniz.

1-Soğuk hava depolarının yapılması üretilen malların korunması ve dağıtımı esnasında daha fazla dayanmasını sağlayarak etkili olur.Örnek balıkçı teknelerine soğuk depoların yapılması üretim miktarını etkilemiştir.

ÜRETİM-DAĞITIM

2-İletişim hizmetlerinin gelişmesi dağıtım faaliyetleri arasındaki irtibatı sağlayarak daha sağlıklı olmasını sağlar bu olanakların gelişmesi de mevcut tüketimi arttırır.

DAĞITIM-TÜKETİM

3-Yeni ulaşım yollarının yapılması ve ulaşımın çeşitlenmesi üretilen malın daha çabuk pazarlara sürülmesine yol açar insanlar ellerindeki malları satabileceği duygusuna kapılması yada satması daha fazla üretim yapmalarına yol açar dağıtımı kolaylaştırır beraberinde tüketimi olumlu etkiler.

ÜRETİM-DAĞITIM-TÜKETİM

4-Sanayi tesislerinin faaliyete geçmesi direk etkisini üretimde görürüz.Bölgede sanayi tesisleri sonucu üretimin artması dağıtım hizmetlerini de geliştirebilir ancak temel etken üretimdir.

ÜRETİM

5-Modern pazarlama yöntemlerinin kullanılması direk olarak dağıtımda etkili olur.Daha geniş bir kitleye ulaşmak tüketimi arttırır.Bunun için bayiler oluşturmak ,ürün hakkında Pazar araştırması yapmak dağıtım faaliyetleri için önemlidir.Bu alanda yapılan çalışmalar daha fazla tüketim demektir.

DAĞITIM ve TÜKETİM

6-Nitelikli iş gücünün sağlanması üretim ve dağıtım esnasında nitelikli iş gücü olması bu iki sektörü olumlu etkiler.

ÜRETİM-DAĞITIM

7-Tanıtıcı reklam filmlerinin yapılması ulaşılan Pazar kitlesini arttırarak tüketimi destekler.

TÜKETİM

8-Nüfusun artması mevcut ortam içerisin de daha fazla üretim dağıtım ve tüketim demektir.

TÜKETİM-ÜRETİM-DAĞITIM

Konu ile ilgili yorum farklılıkları olabilir…

Sayfayı Paylaş