sayfa 63 cevabı burada...-->

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

 1. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

  DOĞAL ETMENLER:İklim,bitki örtüsü,yer şekilleri,toprak verimliliği,su kaynakları ayrıca maden ve yer altını da ekleyebiliriz.
  BEŞERİ ETMENLER:Sanayi,ticaret,savaşlar,turizm faaliyetleri,madencilik,ulaşımdır.Bunlara ise tarım ve tarihi faktörleri ekleyebiliriz.
  Doğal etmenler nüfusu nasıl etkiler:
  (*)Bunlardan iklimin etkisi en önemli faktördür.Çünkü ülkemizde sıcaklık ve yağışın yeterli olduğu kıyı bölgelerimizde nüfuslanma daha fazladır.Sıcaklık ve yağışın daha az olduğu iç bölgelerde nüfuslanma daha azdır.
  (*)Bitki örtüsü;doğal bitki örtüsünün ormanlar halinde olduğu sahalar tarıma ve yerleşmeye elverişli değildir.Bu nedenle nüfuslanma çok azdır.
  (*)Yer şekilleri;türkiye arazisinin ortalama yükseltisi ve engebesi oldukça fazladır.Bunun yanı sıra geniş düzlükler de yer alır.Arazinin engebeli olduğu yerlerde ulaşımın,tarım alanlarının ve diğer iş olanaklarının kısıtlı olması bu yörelerde nüfusun seyrek olmasına yol açmıştır.
  (*)Toprak verimliliği;geniş ve verimli tarım topraklarının yer aldığı alanlarda nüfuslanma fazladır.
  (*)Su kaynakları;insanların içme ve kullanma suyu olarak ihtiyaç duyduğu su kaynaklarının bulunduğu alanlar da nüfuslanmanın arttığı yerlerdir.

Sayfayı Paylaş