Sayfa 65 ve 69'un Cevapları

Konu 'Dil ve Anlatım 11. Sınıf' bölümünde özgür_kız tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. özgür_kız

özgür_kız Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    36

soru 1:gezilip görülen yerlerin ilgi çekici özelliklerini anlatır
    *Bilinçli bir gözlem gerekir.Esas olan ayrıntıyı yakalamaktır
    *Dil göndergesel işlevde kullanılır
    *Anlatım biçimleri öyküleyici,açıklayıcı ve betimleyicidir
    *Açık,sade,anlaşılır bir dil kullanılır
    *İçten ve samimi anlatım vardır.
    Soru 2: samuraylar,et ve meyvenin pahalı olması,evlerin genelde 2 odalı olması boylarının kısa olması vs.
    Soru 3:görülen herşey birebir anlatılmaz
    Soru 4:tanımlama:inci:Sert,krem renginde,yuvarlak sedef tanecikleridir.
    Tanımlama:iyi dövüşen,saygın sanatçılara verilen samuray adının Japonca 'da asıl anlamı''hizmet eden'' kişidir.
    Açıklama:Japonya'da çocuk çok öenmli.Japon ulusu ve yönetim yeni kuşakların üstüne titriyor.İki çeşit alfabeleri var.Biri kırk sekiz harfli,öteki 2145 harfli;harfler değişik sesler veriyor
    Betimleme:Beyaz zeminli japon bayrağının tam ortasında bulunan kıpkırmızı bir güneş varya.
    Soru5:paragrafların belli bir plan etrafında birleşmesiyle bütünlük sağlanmış
    Soru 6:Sizde ne etki bıraktıysa yazınız.Beni çocukların 40 günlük okul tatilinde bile hocaya ödev göstermesi ve yurtdışına çıkmak için izin alması etkiledi
    Soru 7:yaşayışlarını,gelenek göreneklerini,coğrafi yapısını,özel ve matamatiksel konumunu,dinini,ekonomisini gezi yazılarından öğrenebiliriz.Okuyucuyu bilgilendirir,göz önünde canlanmasını sağlar
    Soru 8:öğretici metin olduğu için göndergesel işlevde kullanılmıştır^.
    3.ETKİNLİK
    Kelimeler cümleleri oluşturu.Cümleler paragrafları oluşturur.Pragraflarda anlam yönünden bir araya gelen paragraflarda metnin planını oluşturur(metnin planı:Giriş,Gelişme ve sonuç)
    5.ETKİNLİK
    Japonya adlı metin öğretici metin olduğundan akıcı,duru,açık ve yalındır..

Arkadaşlar bugün bunları işledik ve sizlerle paylaşmak istedim..
    Yalnız Teşekkür Ederim yazmıyoruz.Teşekkür et butonuna basıyoruz:)
    Son düzenleyen: Moderatör: 7 Haziran 2009
    nev33e, zoro.17, pessimist_im ve diğer 27 kişi bunu beğendi.
  2. jessemm

jessemm Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ya eğer hazırlık sorularıda varsa yazabilir misin?:S
    f@tm@ ve dost17 bunu beğendi.
  3. __mrv__

__mrv__ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    iyi yapmışın saol
    dost17 bunu beğendi.
  4. özgür_kız

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    36
    Hazırlık çalışmaları
    1:Seyehatname:eski dilde gezi yazısı
    Seyyah:Seyahat eden kişi anlamına gelir.
    3:çeşitli kaynak kitaplardan,internetten,ansiklopedilerden
    4:O yerin tarihsel geçmişi,doğa güzellikleri yada başka bir kişinin''çok güzel ve mutlaka görülmesi gereken bir yer''demesi
    soru 5:O yeri gezme imkanı olmayan yada o yer hakkında bilgi öğrenmek insanlara kaynaklık etmek amacıyla yazılır.Gezmemiş insanlar bu bilgileri okuyunca o yer gözünün önünde canlanır
    1.ETKİNLİK
    AYASOFYA GEZİSİ;

Sultanahmet’e ilk kez giden birinin dikkatini hemen minareler çeker öyle ki bu yedi tepeli kentin bu semti dünyanın tek altı minareli camisi olan Sultanahmet Camisi’ni ve minareleri birbirinden farklı olan Ayasofya camisini(ibadethanesini) barındırır.

Alçakgönüllü beyaz rengi ile mahallenin uslu çocuğu Sultanahmet’e karşın tüm kibirliliği ile Ayasofya karşınızda durur ve kulağınıza efsanelerini fısıldar…

Öğle saatlerindeki uzun kuyruklar akşamüstüne doğru azalmaya başladı Ayasofya kapısında.Pagan inançları ile Hıristiyanlığı birleştiren Büyük Konstantin’in zamanında ilk Ayasofya inşa edilmiş fakat daha sonra bazı yangınlarda ve isyanlarda bu mabet yıkılmış. 532 yılında Roma imparatoru Jüstinyen’in “Adem’den beri görülmemiş bir ibadethane yapacağım” sözü ile bugünkü Ayasofya’nın temelleri atılmış ve 537 yılında kilise olarak merasimlerle açılmış…

Bu bilgileri kapıdaki tabeladan okuduktan sonra heyecanla beklediğimiz ana kapıdan içeriye girdik.Bu girdiğimiz yer kilisenin dış kapısıymış ve zamanında vaftiz olmayanların bu kapıdan içeriye girmelerine izin verilmiyormuş.İçimden Fatih’e teşekkür ederek Orta kısma açılan kapıdan girdim ve bana söylendiği gibi hemen yukarı baktım. 55,60 metre yüksekliğindeki kubbe havadan bize bakıyordu..Sonradan öğrendiğime göre Ayasofya’nın kubbesi defalarca çökmüş ve çökmemesi için harcına değerli madenler konulmuş.Ve Ayasofya’nın o parlak görüntüsünün nedeni harcında bulunan o değerli madenlermiş.

Girdiğim kapının üstünde duran mozaik panoda İmparator Hz İsa’dan şefaat istiyor şeklinde resmedilmiş ve onun yakınında duran melek ikonaları yüzlerini kapatmış olarak duruyorlardı.

İç kısmının restorasyonunun sürmesinden dolayı, ziyaretçilere yeni açılmış olduğunu öğrendiğimiz üst kata çıktık. Bu katta her tarafı Hz. Meryem,Hz İsa ve Hz. Yahya mozaikleri süslüyordu katın balkon kısmında ise Arapça panolar duruyordu.İki dinin de sembolleri burada yan yanaydı ve onlar savaşmıyorlardı, aslına hiç savaşmamışlardı savaşa neden olmanın üzüntüsü ile birbirlerine bakıyorlardı.Bu katı gezdikten sonra çıkış tarafına dizilmiş olan mermer tabutları inceledik.”Tamam madem öleceğim en azından tabutum böyle güzel olsun bari” diye bir dilek diledim ve görevlinin müze birazdan kapatılacaktır ikazını dinledim.Eğer olur da bir gün Ayasofya’yı gezerseniz çıkış kapısına geldiğinizde başınızı yukarı kaldırın çünkü Hz.Meryem’in orada size gülümsediğini göreceksiniz…

Bir imparatorluk buradan yönetilmişti ve benim gezdiğim yerlerde bir devletin kaderi çizilmişti.Şimdi panoların bulunduğu bu balkonda imparatoriçe devlet toplantılarını izlemişti Kahpe Bizans ya da Büyük Doğu Roma iyi ki böyle güzel bir yapı yapmışsın teşekkür ederim İmparator Jüstinyen.

2.Etkinlik
    Ahmet Mithat Efendi:Avrupa'da Bir Cevelan
    Ahmet Haşim:Frankfurt Seyehatnamesi
    Cenap Şehabettin:Hac Yolunda,Avrupa Mektupları,Suriye Mektupları
    Reşat Nuri Güntekin:Anadolu Notları
    F.Rıfkı Atay: Deniz aşırı,Zeytindağı(hem anı hemde gezi yazısı kabul edilir),Bizim Akdeniz,Yolcu Defteri,Tuna Kıyıları,Tamis Kıyıları
    Azra Erhat:Mavi Anadolu,Mavi Yolculuk

Bunlarda hazırlık çalışmaları ve etkinlikler kolay gelsin;):)
    celibom, zoro.17, pessimist_im ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  5. resulnett

resulnett Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkürler ellerine ve klavyene kuvvet
  6. özgür_kız

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları: