sayfa 69-73 arası cevaplar

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde beyaz_guvercın tarafından paylaşıldı.

1. beyaz_guvercın

beyaz_guvercın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar ben internetten araştırdım ama bulamadım her sayfa var ama bu sayfaları bulamadım hele 69 hiç yok bi yardımcı olsanız...:confused:
    şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar:)
  2. beyaz_guvercın

beyaz_guvercın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    aşağıdaki bekliyor butonunu hep unutuyorum ya..düzeltmek için geri dönsemde olmuyo..
  3. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    sy:69
    1-)Gezilip görülen yerlerle ilgili bilgi ve gözlemlerin anlatıldığı yazılara gezi yazısı denir.Gezi yazılarında yerin tarihi,coğrafi özellikleri,sosyal,ekonomik,kültürel yaşantısı;din,ahlak,gelenek ve görenekleri anlatılır.Anlatılanlar mutlaka gerçek olmalıdır.Açık,sade,canlı bir anlatım yapılmalıdır.

2-)Japon halkının azmi,çalışkanlığı,teknolojisi yazarın ilgisini çeken unsurlardır.

3-)Gezi yazılarında görülen herşey değil sadece yazarın dikkatini çeken kültür ve tabiat zenginlikleri,tarihi özellikler ve yaşama biçimi hakkında bilgi verilir.

5-)Metinde bütünlük parağrafların birbirine bağlanmasıyla sağlanmıştır.Paragrafların yapı unsurları olan cümleler birbirlerine bağlanmış,başka konulara atıfta bulunarak paragraflar arasında geçişler sağlanılarak bütünlük sağlanmıştır.

7-)Gezi yazılarında görülen yerin coğrafi ve tarihi özellikleri,kültür ve tabiat zengnlikleri,gelenek ve görenekleri hakkında okuyucuya bilgi verilir.

:cool:Göndergesel işlevde kullanılmıştır.

3.ETKİNLİK Sy:69
    -Metinde paragraflar,Japonya hakkında bilgi vermek amacı etrafında yapı unsurlarıyla oluşturulmuş ve bu amaçla birbirlerine bağlanmıştır.

7.ETKİNLİK Sy:71
    -Ses Düşmesi Olan Kelimeler;Kaybetme,Devrilme
    -Ses Türemesi Olan Kelimeler;Kapıyorlar,Gitmeye
    -Sessiz Benzeşmesi Olan Kelimeler;İşçi,Çektikten
    -Ses Daralması Olan Kelimeler;Arıyorlar,Bitmiyorlar
    *Ses daralmasının sebebi:''Y'' sesinin daraltıcı etkisi vardır.Bu yüzden ''y'' sesinden önce gelen geniş ünlüler bazen daralır.
    Ara-yor -> arı-yor
    8.ETKİNLİK sy:72
    Amaç Bakımından:Anılarda amaç yazarın yaşamındaki ilgi çekici olayları anlatmasıdır.Gezi yazılarında ise gezilip görülen yerleri okuyucuya tanıtmaktadır.

Üslup Bakımından:İki tür de açık,sade,anlaşılır,içten bir anlatımı vardır.

Gözlem Tekniği Bakımından:Gezi yazılarında gözlem önemli bir unsurdur.Anılarda ise yazarın kendi yaş***** dair izlenimleri önemlidir.

Dilin İşlevi Bakımından:İki türde de dil göndergesel işlevinde kullanılır.

Anlatım Türleri Bakımından:Her iki türde de öyküleyici,betimleyici,açıklayıcı anlatım türleri kullanılır.

10.ETKİNLİK sy:72
    -Günümüz teknolojileri sayesinde geçmişte uzak olan yerler yakınlaşmıştır.İnsanlar istedikleri yerleri istedikleri zaman gezip görebilmektedirler.

13.ETKİNLİK sy:73
    -Dünya edebiyatının en önemli seyahatnameleri arasında 13. yüzyılda yayımlanmış Marko Polo’nun Uzak Doğu izlenimlerini içeren Seyahatnamesi ve 14. yüzyılda yaşamış Arap gezgin İbni Batuta’nın İslâm dünyası gezilerini konu edinen Seyahatnamesi yer alır.
    Türk edebiyatının ilk seyahatname eserleri arasında Farsça yazılan Hoca Gıyaseddin Nakkaş’ın Acâibü’lLetâif adlı eseriyle Ali Ekber Hatâî’nin 1515′te yazdığı Hıtâînâme adlı eseri sayılabilir.
    Seydî Ali Reis (ö.1562) Mir’atü’lMemâlik (1557) adlı seyahatnamesinde Belücistan, Hindistan, Afganistan, Buhara, Maveraünnehir’le ilgili gözlemlerini ve yaşadığı olayları anlatmıştır. III. Sultan Murat (15751575) döneminde Tokatlı İbrahim oğlu Ahmet, Acâibnamei Hindistan adlı eserinde Kabil, Hindistan, Basra, Yemen, Hicaz izlenimlerini aktarır.
    Trabzonlu Mehmet Aşık’ın (1555?) Menâzıru’lAvâlim adındaki eseri de gezi edebiyatının önemli eserlerindendir.
    Türk edebiyatının en önemli seyahatname eserlerinden biri Evliya Çelebi’nin (16111682) 10 ciltlik seyahatnamesidir. Evliya Çelebi , 40 yıllık gezilerinden elde ettiği coğrafî, etnografik, tarihî, kültürel pek çok bilgiyi akıcı ve mübalâğalı bir üslûpla kaleme almıştır.

**çme Ve Değerlendirme sy:73
    1-)...göndergesel...
    ...Evliya Çelebi...
    2-)(Y)
    (Y)
    3-)D
    4-)A
    5-)C
    6-)D
    7-)E
    beyaz_guvercın bunu beğendi.
  4. beyaz_guvercın

beyaz_guvercın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ama bendeki edebiyat kitabıyla sizin yazdıklarınızın sayfaları uyuşmuyor...bunları bende bulmuştum ama sayfalarda bi sorun..neyse yinede teşekkğr ederim emeğinize sağlık
  5. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    Rica Ederim Ancak 69.Sayfadaki Yapamadığın Soruları Yaz Cevaplayabiliriz Belki :)
  6. ahmet_atalay

ahmet_atalay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    2.soru tanzimat döneminin yaşama biçiminden hareketle metnin olay örgüsünde dile getirilenlerin gerçeklikle ilişkisini tartışınız .ulaştığınız sonuçları defterinize yazınız.

soru bu ve bundan sonraki sorular lazım lütfen cevap yazın acil
  7. xLarge

xLarge Üye

Beğenileri:
    451
    Ödül Puanları:
    0
    ya şu sayfa 69un cevapları hiçbir yerde yok mu *** ...
  8. metinoktay

metinoktay Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Moderatör arkadaşımın kitabı geçen seneden olduğu için sayfalar tutmuyor. Şu anki baskı yeni baskı. Bende bulamadım bi el atsanız...:confused:
  9. => iηciтαηєѕi <=

=> iηciтαηєѕi <= Üye

Beğenileri:
    293
    Ödül Puanları:
    64
    Sayfa 69:

1) Metnin temsilinde rol alan öğrencilerle temsil ettikleri kişiler arasında "kurmaca"nın sınırları içinde bir gerçeklik söz konusudur.

2.Etkinlik:1.Grup:İkinci sahnede gelinin yola çıkması,üçüncü sahnede gelinin eve gelmesi,dördüncü sahnede sahnede gelinin gelişiyle yaşananlar,beşinci sahnede yine gelinin gelişiyle yaşananlar anlatılmaktadır.
    2.Grup:Altıncı sahnede mahalledekilerin eve gelmesi,yedinci sahnede mahallelilerin eve gelişiyle yaşananlar anlatılmıştrır.

Sahne geçişleri,sahnede yaşananlar bitirilmeden yapıldığı için kusurludur.Sahneler bu yüzden ara başlıkar gibi kalmıştır.

2)Tiyatroda anlatılanlar Tanzimat Dönemindde görcü usulüyle evliliğe eleştiri niteliği taşıdığı için döneminin gerçekliğiyle ilişkilidir.
    3)Şair Evlenmesi adlı tiyatro eseri döneminde yaşanan gerçeklikler üzerine kurulu olduğu için tarihi bir belge niteliği taşımaktadır.
    4)Olay örgüsü hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.
    5)Metindeki kişiler duygu,düşünce,konuşma ve davranış bakımından bireysel nitelikler gösteren ,olay örgüsü ve içeriği ile birlikte ele alınıp çözümlenebilen,başka eserlerdeki benzerlerinden ayırt edilebilen karakterlerdir.

6)Şair Evlenmesi'nde mekanla ilgili ifadeler yoktur.Fakat yaşanan olaylardan hareketle Mekanın Müştak Bey'in evi olduğu anlaşılmaktadır.Bu bakımdan mekanın gerçeklikle ilişkisi vardır.

metinoktay bunu beğendi.
  10. metinoktay

metinoktay Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım harikasın, işte cevaplar bunlar. Çok sağ ol müthişsin =)=)=)

Sayfayı Paylaş