sayfa 9,34,43,89,129'daki ölçme değerlendirmeler eksiksiz lazım ???

Konu 'Coğrafya 9. Sınıf' bölümünde melek123 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. melek123

  melek123 Üye

  Katılım:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar bana sayfa 9,34,43,89,129'daki ölçme değerlendirmeler eksiksiz lazım ,yapan bulan varsa yazabilir mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.:eek::eek::eek:
 2. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  LİSE 1 SINIFLAR SAYFA 34 **ÇME DEĞERLENDİRME SORULARI  Kitabınızdaki haritadan faydalanarak aşağıdaki soruları cevaplandırınız.  SORU-1- Bir kağıt parçasına kitabınızda sayfa 21 deki gibi ölçeceğiniz yerler arasını işaretleyiniz ve kitabınızdaki haritada verilen ölçek ile karşılaştırarak arasındaki uzaklığı hesaplayabilirsiniz.Yaklaşık olarak Zonguldak İstanbul arası 225 km çıkar…  SORU-2-Çorum’da yerel saat 16.15 iken İzmit’te kaç olur.

  Çorum 35 DM İzmit 30 DM yer alır.Bu bilgi kitabınızdaki haritadan elde edilmiştir.

  Aralarındaki meridyen farkı 35-30 : 5 meridyendir.

  Her meridyen arası 4’ olduğundan zaman farkı 5x4: 20 dk zaman farkı vardır.

  İzmit daha batıda olduğu için saat daha geridir.16.15-20dk : 15:55 olur…  SORU-3-Güneş doğuda erken doğduğu için tepe noktasına ulaşmasıda batıdaki noktalara oranla daha önce gerçekleşir.Bu bilgiden yola çıkarak cevap 36 DM olur.  SORU4- Aşağıda verilen koordinatlar üzerinde yer alan yerleşim birimlerini bulunuz.  41 Kuzey 29 Doğu : Yalova 40 Kuzey 33 Doğu :Ankara

  40 Kuzey 31 Doğu :Eskişehir 42 Kuzey 35Doğu :Sinop

  41 Kuzey 32 Doğu :Bolu 41Kuzey 31 Doğu :Düzce  SORU-5-Yalova,Tekirdağ,Bolu,Bartın,Samsun yerleşim birimlerinin coğrafi koordinatlarını haritadan faydalanarak defterinize yazınız.?

  YALOVA: 41 Kuzey 29 Doğu TEKİRDAĞ:41 Kuzey 27 Doğu

  BARTIN :Yaklaşık 41,5 Kuzey 32,5 Doğu BOLU :41 Kuzey 32 Doğu

  SAMSUN: 41 Kuzey 36 Doğu  Aşağıdaki soruları cevaplayınız?  SORU-1-Bir ülkenin renklendirme yöntemiyle çizilen haritasına bakıldığında ,haritada kahverengi ve tonlarının olmadığı görülmüştür .Bu ülkenin yüzey şekilleri ile ilgili neler söylersiniz.  Bu ülke haritasında kahverengi tonlarının az olması bu ülkenin yüksek olmadığını yerşekilleri bakımından sade bir yapıya sahip olduğunu gösterir.  SORU-2-Tarama yöntemi ile çizilmiş olan bir haritada kıs ,kalın ve sık çizgilerin çok yer tutması harita ile ilgili nasıl bir bilgi verir.  Bu yerin eğiminin fazla olduğu yükseltinin fazla olduğu bir yeri gösterir.Dağlık bir yapıda olduğunu gösterir.  SORU-3-Ekvator bölgesi hangi projeksiyon ile çizilirse yerşekilleri daha az hata ile düzlem üzerine aktarılır.  Ekvator çevresi Silindir projeksiyon ile çizildiğinde bozulmalar daha az olur kutba gidildikçe bozulmalar artar.  SORU-4- 34 doğu meridyeninde yerel saat 12:10 iken 25 batı meridyeninde kaç olur.  34 doğ meridyeni ile 25 batı meridyeni arasındaki fark bulunur.Verilen yerler başlangıç meridyeninin doğusunda ve batısında olduğu için aralarındaki farkı bulmak için verilen noktaların meridyen değerleri toplanır.  34+25 : 59 meridyen eder.Her meridyen arası 4 dk olduğu için 59x4: 236 dk zaman farkına ulaşılır.Bu farkı da saate çevirmek için 236/60 : 3 saat 56 dk fark çıkar.  Doğuda saat daha ileri olduğu için 25 batıda saat 12:10 -03:56

  Cevap: 08:14 olur…  SORU-5-İzohips yöntemiyle çizilen haritalardan faydalanılarak hangi işlemler yapılabilir.  İzohips yöntemiyle çizilen haritalardan faydalanarak herhangi bir yerin yerşekilleri hakkında yorum yapılabilir.Profil çıkartılabilir.Yükselti farkı hesaplanabilir,Eğim hesaplanabilir,  SORU-6-Yandaki izohips haritasında bir yerleşim yeri kurmak istense nereleri seçerdiniz.Neden?  Kitabınız daki haritada yerleşim yeri olarak akarsu vadisi boyunca akarsuyun denize döküldüğü alanları seçerdim.Buralar su kaynakları bakımından elverişli verimli topraların bulunduğu yerleşmeye elverişli alanlardır.  SORU-7-Haritada hangi yerşekilleri gözükmektedir.  Tepe,akarsu vadisi,sırt,yamaç,delta bulunmaktadır.  SORU-8- Haritada yer alan en yüksek nokta kaç metredir.  İzohips eğrileri sayılarak izohips aralıklarının 100 m olduğu görülür en yüksek nokta 1100 m dir.  Aşağıdaki ifadelerden doğru olanların yanına D yanlış olanların yanına Y yazınız.  1-D 2-Y 3-D 4-D 5-D 6-Y 7-D 8-D  Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun ifadelerle tamamlayınız.  1-Eğimin fazla olduğu dik yamaçlardır.

  2-İzohips ve renklendirme

  3-Dünyanın yuvarlak olması

  4-15 D 240/4 :60 meridyen daha doğuya gidilirse 15 D olur.

  5-Ayrıntı

  6-O metreyi

  7-Eğim

  8-Nokta

  9-Yüksek

  10-Kabartma Yöntemi  Aşağıdaki soruların doğru seçeneğini işaretleyiniz?

  1- e 2-d 3-e 4-e şıkkı
 3. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  9.SINIFLAR SAYFA 43 **ÇME DEĞERLENDİRME SORULARI
  LİSE 1.SINIFLAR SAYFA 43 **ÇME DEĞERLENDİRME SORULARI  Aşağıdaki soruları cevaplandırınız.  SORU-1-Kuzey kutup çevresi yaklaşık olarak (21 Mart -23 Eylül )6 ay güneş görür.Ancak burası yinede buzlarla kaplıdır neden.


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Güneş ışınlarının geliş açısının eğik olması ve ışınların atmosferde izlediği yolun fazla olması tutulmanın artmasından dolayı bu ışınlar çok fazla ısıtıcı etkide olmaz.  SORU-2-Dünya üzerinde güneş ışınları nerelere dik açıyla gelir neden.


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Güneş ışınlarının dünya üzerine dik açıyla gelebildiği noktalar dönenceler arasında kalan yerlerdir.23 derece 27’ lık eğiklik bu dönencelerin sınırını oluşturur.Kuzey yarım kürede Yengeç Dönencesi Güney yarım kürede Oğlak dönenceleri güneş ışınlarının doksan derece ile gelebildiği son noktalardır.Dönencelere yılda bir kez dönenceler arasında kalan yerlere yılda 2 kez 90 derece ile gelebilir bu noktaların üst enlemlerine güneş 90 derece ile gelemez.  SORU-3-Bir yıl 12 aydan oluşur .Ayların süresi 30-31 gündür.Ancak bunlardan şubat 28 günden ibarettir.Neden temmuz veya ağustos ayları 31 gün sürerken şubat ayı 28 gün sürer.  Dünya güneş etrafında yıllık hareketini gerçekleştirirken yörüngesinden dolayı bazen güneşe çok yaklaşır bazen de uzaklaşır. En yakın 3 ocak dönemi en uzakta 4 temmuz tarihleridir.Bu yaklaşmalar sırasında güneşin çekim gücünün artması sebebiyle dünyanın dönüş hızında artış meydana gelir bu artışla beraber oluşan hızlı dönüş şubat ayının 28 gün de tamamlanmasına sebep olur.Temmuz ayındaki yavaş dönme sonucu güneşten uzak bir konumda olduğu için yavaşlayan dönüş bu ayların 31 gün de tamamlanmasına yol açar.

  NOT:Sevgili gençler bu konu sırasında şu soru karşınıza çıkabilir.Neden yakın olduğumuz tarihte kışı yaşıyoruz da uzak olduğumuz 4 temmuzda yazı yaşıyoruz şeklinde ; bu soru ile ilgili temmuz ayında uzak olmamıza rağmen ışınları dik açıyla alırız.Şu bat ayında yakın olmamıza rağmen yörüngeden dolayı ışınları eğik aldığımızdan kış mevsimi yaşanır.

  Aşağıdaki boş bırakılan yerleri uygun ifadelerle tamamlayınız.  1-Sıcaklık kuşaklarının dağılışında kara de denizlerin dağılışı etkilidir.  Çünkü kara ve denizlerin ısınma özellikleri birbirinden farklıdır ,karalar çabuk ısınır çabuk soğurken denizler geç ısınıp geç soğur.Kara ve denizlerin oranların yarım küreler arasında farklı olması sıcaklık kuşaklarının sınırlarının belirlenmesinde etkili olmuştur.

  2-Sıcaklık kuşaklarının ortaya çıkmasında okyanus akıntıları etkilidir.  Çünkü okyanus akıntıları dünya sıcaklık dağılışında etkilidir.Kutuplardan gelen akıntılar sıcaklık değerlerini düşürürken ekvatordan gelen akıntılar sıcaklığı arttırıcı etki yapar.

  3-Dünya sıcaklık kuşaklarının oluşmasında Dünya’nın şekli etkilidir.  Çünkü dünyanın şeklinden dolayı ekvatordan kutuplara gidildikçe güneş ışınlarının geliş açıları azalır bu azalma ısınma özelliklerini ve sıcaklık dağılışını etkiler.  Aşağıdaki ifadelerden doğru olanların yanına D yanlış olanların yanına Y harfi yazınız.  1-D 2-Y 3-Y 4-Y 5-D

  Aşağıdaki soruların doğru seçeneklerini işaretleyiniz.  1-D Yengeç Dönencesi

  2-D Denizlerin dağılışı

  3-A 21 Mart

  4-E Sidney

  5-E Ekvator ile ekliptik arasındaki açı  ALINTI.........
  Özel Üye Esra bunu beğendi.
 4. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  LİSE1. SINIFLAR SAYFA 89 İKLİM TİPLERİ **ÇME DEĞERLENDİRME SORULARI  SORU-1-Karalar yarım kürelere eşit oranda dağılsaydı yeryüzünde sıcaklık değişiminde nasıl bir değişme olurdu?  Karaların eşit dağılması demek sıcaklığın yarım küreler arasında daha dengeli dağılmasına yol açacaktı.Kuzey yarım küre de karalar fazla olduğu için kuzey yarım kürenin sıcaklık ortalamaları güney yarım küreye oranla daha fazladır.Çünkü karalar denizlere oranla daha fazla ısınır bu durum olmazsa sıcaklık dağılımı iki yarım küre arasında daha dengeli olacaktı.  SORU-2-Ekvatoral iklim tipinde konveksiyonel yağışların görülmesinin nedenlerini açıklayınız?  Konveksiyonel yağışlar ısınan havanın yükselmesi ve soğuması sonucu oluşur.Ekvatoral bölgede yıl boyu sıcaklık şartları yüksek olduğu için ısınan hava yükselecek soğuyarak yağış bırakır.Bu olaya nemlilik şartlarıda eklenince bölgede sürekli bu şekilde yağışlar görülür.  SORU-3-Akdeniz ikliminde görülen yaz sıcaklığı ve kuraklık hangi iklim olaylarıyla bağlantılıdır?  Güneyden gelen sıcak karakterli hava kütlelerinin etkisi sonucu nem açığı oluşur şiddetli buharlaşma ile birlikte kuraklık oluşumunda etkili olur.  SORU-4-Kıtaların batı kıyılarındaki sıcak su akıntıları ve nemli batı rüzgarları hangi

  iklim tipinin oluşmasında etkilidir?  Okyanusal iklim  SORU-5-Okyanusal iklimde nemliliğin fazla olması yıllık yağış miktarını nasıl etkiler?  Yıllık yağış miktarını arttırıcı etki yapar.Nemlilik şartlarının yüksek olması yağış miktarınıda arttırır.  BOŞLUK DOLDURMA SORULARI


  1-Nem yetersizliği

  2-Sıcaklık

  3-Yükselerek soğuması ve yağışa

  4-Troposfer

  5-Su buharı

  6-Kısa süreli

  7-Hava Durumu

  8-Meteoroloji

  9-Uzun süreli

  10-Klimatoloji bilimi

  11-Hava durumu

  12-Barometre

  13-Yükselici hava

  14-YB alanlarından AB alanlarına eser

  15-Dünyanın günlük hareketi

  16-Maxsimum nem

  17-Konveksiyonel----cephe (frontal)

  18-Hava kütlesi

  19-30 derece

  Aşağıdaki yargıların Karşısına ‘İKLİM ve HAVA DURUMU ifadelerinden uygun olanları yerleştiriniz.

  1- Hava durumu

  2- İklim

  3- İklim  DOĞRU YANLIŞ SORULARI

  1-D 2-Y 3- D 4- Y 5- D 6- Y 7- D 8- Y 9- D 10- Y 11- Y 12- D 13- D  TEST SORULARI

  1- A 2- C 3-B 4- D 5- D 6- E 7- A 8- B 9- D 10-A 11- B 12-D 5. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  9.SINIF **ÇME ve DEĞERLENDİRME (SAYFA 9 )

  --------------------------------------------------------------------------------

  DOĞA VE İNSAN (SAYFA-9)

  **ÇME VE DEĞERLENDİRME

  1. ...Atmosfer..., ..litosfer.., .....hidrosfer.... ve ....biyosfer.. doğayı oluşturan dört temel ortamı meydana getirir.

  2. Yeraltı zenginlikleri, dört temel ortamdan biri olan .....litosferde.... yer alır.

  3. İnsanın karalar üzerindeki yaşayış ve dağılışını etkileyen en önemli faktörlerden biri de ...doğal çevre...dir.

  4. ...Sıcaklık......, ......yağış......, ......rüzgar..... gibi olaylar atmosferde oluşur.

  5. Yeryüzü şekillerini inceleyen bilim dalı .... jeomorfoloji...dir.

  6. Coğrafyanın dallarından biri olan .......hidrografya... su küreyi inceler.

  7. Coğrafyanın dallarından biri olan biyocoğrafya ..... canlılar.... küresini inceler.

  8. Klimatoloji .....iklim ....bilimi demektir.

  9. Coğrafyanın dallarından biri olan ...klimatoloji.... meteoroloji verilerinden faydalanır.

  10. Biyocoğrafya ........botanik... ve .....zooloji... bilimlerinden yararlanan coğrafyanın bir dalıdır.

  11. Jeoloji ve jeofizik bilimleri coğrafyanın dallarından biri olan ... jeomorfolojiye... yardımcı olur.
  yeşim585 bunu beğendi.
 6. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  9. sınıf coğrafya sayfa 129-130-131 in cevapları

  --------------------------------------------------------------------------------

  **ÇME VE DEĞERLENDİRME
  1- alfred **gener: b
  çekirdek: a
  manto: ç
  pangea: d
  tektonik hareketler: c

  aşağıdaki soruları cevaplayınız.
  1- aynı canlıların fosillerinin birbirinden binlerce km uzaklıkta bulunan kıtalar üzerinde bulunması, bir zamanlar bu kıtaların tek bir kıta olduğunu ispatlar
  2- hersinyen ve kaledaniyen sıradağları, alp orojenezi
  3- 1- krater. 2- kaldera. 3- yan koni(parazit). 4- lav.
  5- baca. 6- lav haznesi
  4- horst- graben- horst
  5- fay örneklenmiştir.
  6- kırık dağları: ege
  kıvrım dağları: akdeniz ve karadeniz
  7- depremler kısa sürelidir. orojenik ve epirojenik hareketler uzun sürer.
  8- gece ile gündüz arasında fazla fark olması gerekir. günlük sıcaklık farkları olması lazım. bunun için nem ve yağış olmalı.
  9- su ve sıcaklık olacak.
  10- bitki örtüsü olmamalı, yağış, eğim, toprak killi olmalı. tabakalar eğime paralel olmalı
  11- enine kıyılarda dağlar denize dik, boyuna kıyılarda ise dağlar denize paralel
  dir.
  12- eğim azalırsa hız azalır. hız azalırsa akarsuyun aşındırma gücü azdır. biriktirmeye başlar.

  doğru yalnışlar
  1- Y
  2- Y
  3- D
  4- D
  5- Y

  BOŞLUK DOLDURMACA
  1- antiklinal, senklinal
  2- trangresyon
  3- krater
  4- çöküntü depremleri(göçme)
  5- heyelan set gölü
  6- kaide(deniz)
  7- eğimin
  8- yatak eğimi ve hızı
  9- yatak eğiminin
  10- dev kazanı
  11- kalsiyum bikarbonat, likit
  12- uvalalar, uvala, polyeler
  13- malzeme, moren

  ÇOKTAN SEÇMELER
  1- B
  2- B
  3- A
  4- B
  5- YALNIŞ SORU
  6- C
  7- B
  8- C
  9- C
  10- B
  11- E
  12- C
  13- C
  14- D
  15- C
  16- D
  17- D
  18- C
  19- A
  yeşim585 bunu beğendi.
 7. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  hepsini de buldum umarım işine yarar;)
 8. melek123

  melek123 Üye

  Katılım:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Tabi ki de işime yarar çok sağol ya..:eek::);)
  Son düzenleyen: Moderatör: 27 Mayıs 2009
 9. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Teşekkür Et butonuna Basmanız YeterLidir ;)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş